Reklama

Napięcia między rodzicami szkodzą ich więzi z dzieckiem

Małżeńskie problemy rodziców szkodzą dzieciom: nieszczęśliwi w związku ojcowie oddalają się od swych pociech, nieszczęśliwe matki osaczają je.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Dallas, a wyniki swojej pracy opisali na łamach pisma "Journal of Family Psychology". Autorami badania są psychologowie z Southern Methodist University w Dallas (USA). Zespół kierowany przez dr Chrystynę D. Kouros przeanalizował dane zebrane od 203 amerykańskich rodzin, których członkowie codziennie przez 15 dni zapisywali w dzienniczkach istotne wydarzenia dotyczące ich relacji ze współmałżonkami oraz dziećmi. Pod koniec każdego dnia oceniali jakość tych relacji.

Okazało się, że w te dni, gdy rodzice zgłaszali napięcia lub konflikty w swoim małżeństwie, pogorszeniu ulegały także ich relacje z dziećmi. Jednak wpływ kłótni małżeńskich na więź z dzieckiem był zupełnie inne w przypadku matek, a inny w przypadku ojców.

Po kłótni z partnerką ojcowie oddalają się od dzieci, matki przybliżają

Reklama

Konflikty z żonami skutkowały tym, że ojcowie oddalali się od swoich dzieci, zaś kłótnie z mężami powodowały, że matki następnego dnia zacieśniały więź z dziećmi, co kompensowało im rozluźnienie więzi z partnerem.

- Widać, że jakość małżeństwa jest ściśle związana z tym, jak wygląda więź każdego z rodziców z dzieckiem; wpływa na całą rodzinę - mówi dr Kouros. - Negatywne emocje, które powstają u mężczyzn na skutek konfliktów z żonami, przenoszą się na dzieci, stąd osłabienie więzi z nimi i konflikty także w tej relacji. Tymczasem matki wypełniają emocjonalną pustkę wywołaną pogorszeniem jakości małżeństwa i niwelują powstałe napięcie jeszcze większym zbliżeniem z dzieckiem.

 - Widzimy, że małżeństwo to spoiwo dla całej rodziny - mówi Kouros. - Jeśli mama i tata walczą ze sobą, szybko - jeszcze tego samego dnia lub na drugi dzień po konflikcie - odbije się to na ich relacji z dzieckiem".

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy