Reklama

Niby nic, a jednak

Życie dziecka to jedna wielka, pasjonująca przygoda. Pełna pierwszych doświadczeń, odkryć i uczuć - często niesłychanie silnych. Seria "Niby nic a jednak…" towarzyszy maluchom w tej przygodzie. Zwraca się do dzieci, oswajając ich emocje oraz do ich rodziców pokazując im dziecięcą perspektywę.

Z książkami "Emocje" i "Relacje", z pomocą Dr Cat, dziecko nauczy się rozpoznawać i nazywać zjawiska, które wstrząsają jego światem.           

A gdy się lepiej rozumie, to łatwiej stać się dużym i silnym. Z książką "Emocje" dziecko odkryje, że czasami kłamie, bo odczuwa strach, poczuje, że uczucia są jak fala, która nas zalewa, dowie się, że jest dobre, a tylko czasami zachowuje się źle (a to nie oznacza, że jest niegrzeczne), zrozumie, że złość, a  złoszczenie się przypomina  czasami odganianie goryla.

Reklama

Książka "Relacje" pomoże dzieciom oswoić się  z nowymi wyzwaniami i doświadczeniami związanymi z pierwszymi dniami w przedszkolu i pojawieniem się rodzeństwa. 

Odkryją, jak ważne są tolerancja, szacunek, dowiedzą się  o tym, jak ludzie są różni, a ta różność wszystkich ubogaca. 

Bo to co dla rodzica jest błahostką, dla dziecka jest kosmicznym wydarzeniem i przeżyciem.

Metoda Dolto -  autorstwa Françoise Dolto, matka Catherine Dolto (w duchu nurtu rodzicielstwa bliskości skupiona na potrzebach dziecka, jego emocjach oraz dialogu z nim). 

Założenia: rozmowa z dzieckiem jak z dorosłym,  zrozumienie a nie ocenianie,  nazywanie uczuć dziecka wobec problemu.   

Perspektywa dziecka: to nie rodzic ma zrozumieć dziecko, tylko dziecko ma zrozumieć samego siebie: Praktyczne zastosowanie założeń metody Dolto: słówko od Dr Cat (Catherine Dolto) na końcu każdej  z książeczki - gotowe zdania do rozmowy  z dzieckiem  mają nauczyć rodziców dialogu w szacunku i akceptacji  (bez oceniania) dla dziecięcych przeżyć: widzę, że ci trudno, to musi być nieprzyjemne czuć złość, jestem obok.

W końcu dostępne w Polsce!

- Książki Catherine  Dolto, które poruszają małe-wielkie sprawy dzieci. Każda z książek w serii zaczyna się od słów "Niby nic, a jednak..." i autorka szybko przechodzi do sedna trudności. Razem z dzieckiem przeczytamy o ważnych problemach,  które później możemy też omówić. Kiedy nie do końca wiecie jak rozmawiać z dziećmi: o emocjach, o kłamstwach, o śmierci (i innych ważnych, ale trudnych sytuacjach), to ta seria jest dla Was. Brakowało na naszym rynku książek, które w tak ciekawy i dojrzały sposób tłumaczyłyby problemy, z którymi, nawet nam dorosłym, ciężko się czasami zmierzyć.  Warto mieć je na półce i sięgać po nie, kiedy tylko uznacie, że już jest czas porozmawiać  o małych-wielkich sprawach - pisze Ania Trawka autorka bloga  dla świadomych rodziców Nebule.pl Matronka książek Emocje i Relacje.

W końcu dostępne w Polsce! Książki Catherine Dolto, które poruszają małe-wielkie sprawy dzieci.   

Catherine Dolto

Urodziła się 5 sierpnia 1946 na wybrzeżu atlantyckim, w znanym od czasów kolonizacji rzymskiej miasteczku Le Croisic.  Część jej kariery jest spuścizną po matce, najsłynniejszej francuskiej psychoanalityczce i pediatrze, Françoise Dolto. Ale to tylko jedno z rozlicznych zajęć Catherine Dolto. Jej chyba najmniej znaną stroną jest... teatr!

We Francji, a także w innych krajach, do których dotarły jej książki, kojarzymy Dolto - doktor medycyny, bliską dorosłym i dzieciom. Jednak na początku swej drogi zawodowej młoda Catherine studiuje w Międzynarodowej Szkole Teatru Jacques’a Lecoq. I, choć mało kto o tym wie, występuje na scenie do dzisiaj.

Od 2005 roku tworzy duet z Meriem Mennant alias Emma La Clown. Skecze Dolto są wyjątkowo niebanalne. Pod poważnymi tytułami "Konferencja" i "Sympozjum" kryją się pełne ironicznego humoru dialogi o ciąży, dzieciach, miłości i stereotypach. Czyli tym wszystkim, co leży jej na sercu na co dzień i co odnajdziemy w jej książkach dla dzieci. W tym roku zobaczyć można było Catherine Dolto i Emma Le Clown w spektaklu o ekologii i humanizmie pod ciekawym tytułem "Człowieki. Konferencja antykońcoświatowa".  

Bardzo szybko, bo w 1980 roku spotyka holenderskiego terapeutę Hansa Veldmana, którego praca stanie się także jej pasją.    

Będąc córką prekursora fizjoterapii we Francji (Boris Dolto) zainteresuje się praktykowaną przez niego haptonomią. Słowo to oznacza dosłownie "moc dotyku" i jest dziedziną zajmującą się dotykiem i związanymi z nim uczuciami. Głównym założeniem haptonomii jest tworzenie więzi i budowanie poczucia bliskości poprzez dotyk. Trochę taka teoria i praktyka przytulania. Bliskość jest zresztą tematem nieustanie powracającym w pracy pisarskiej autorki.

Dolto jako pierwsza we Francji zaczęła stosować ją w odniesieniu kobiet ciężarnych, a konkretnie ich jeszcze nienarodzonych dzieci.     Odpowiedni masaż brzucha mamy stwarza dziecku poczucie bezpieczeństwa. Założeniem Catherine Dolto jest towarzyszenie mamie i dziecku przed porodem i przez rok po nim, kiedy to maleństwo nieustanie potrzebuje kontaktu z matką lub ojcem. Kiedy przyjrzeć się ilustracjom w książkach z serii "Niby nic, a jednak" zauważycie, że nie ma w nich niemowląt karmionych butelką, spotkacie za to maluszki przy piersi.

Dr Dolto zajmuje się również haptopsychoterapią dzieci (także niepełnosprawnych), nastolatków i dorosłych.  

Uczestniczywszy w konsultacjach i programach radiowych prowadzonych przez swoją matkę, Françoise i napisawszy razem z nią książki dla dorosłych, Catherine Dolto w naturalny sposób kontynuuje niełatwe dzieło pedopsychiatrii. Jej pozycje są jednak przeznaczone głównie dla dzieci, do których przemawia w sposób wyjątkowo jasny i dostosowany do wieku, jednocześnie zachowując powagę i przedstawiając świat bez ubarwień, niedomówień i niepotrzebnych zdrobnień.    

Mawia, że w życiu nie ma sytuacji zamkniętych, nie pisze nigdy "musisz" lub "nie wolno ci". Podkreśla to, z czego słynna była jej matka - z dzieckiem należy rozmawiać. Tłumaczyć mu, traktować je poważnie, nie tylko wychowywać, czy co gorsza, tresować.

Dialog jest podstawowym słowem, które odmienia Dolto przez przypadki najróżniejszych życiowych sytuacji, opowiedzianych dzieciom bez ogródek (ale dostosowanym do wieku stylem) w pojawiającej się właśnie na polskim rynku serii "Niby nic, a jednak". Lubi powtarzać, że "gdy się lepiej rozumie to łatwiej stać się dużym".


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: książki dla dzieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama