Reklama

Reklama

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Jedna na 200 przyszłych mam cierpi na niepowściągliwe wymioty ciężarnych, których nie sposób porównać ze „zwykłymi” mdłościami. Ta dolegliwość nie wybiera - nie ominęła samej księżnej Kate.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych (łac. hyperemesis gravidarum) częściej przytrafiają się pierwiastkom, czyli osobom debiutującym dopiero w roli mam, kobietom w ciążach wielopłodowych, ciężarnym dotkniętym otyłością oraz paniom, które doświadczyły już HG w poprzednich ciążach.

Dlaczego niektóre kobiety są bardziej niż inne narażone na niepowściągliwe wymioty? Jako czynniki ryzyka wskazuje się m.in. nierównowagę hormonalną, silny stres, niedobory witamin z grupy B.

Na szczęście omawiana dolegliwość nie ma większego wpływu na rozwijające się dziecko, ale może uniemożliwić przyszłej mamie normalne funkcjonowanie. Nic dziwnego z uwagi na to, że uciążliwe wymioty mogą występować nawet kilkanaście razy dziennie, co w konsekwencji doprowadza m.in. do utraty masy ciała, zaburzeń czynności wątroby i odwodnienia.

Reklama

W takie sytuacji domowe środki zaradcze na ogół okazują się niewystarczające. Najlepiej zgłosić się do lekarza, który podejmie decyzję co do ewentualnej hospitalizacji i dożylnym podawaniu płynów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy