Reklama

Reklama

Nietypowe alergeny

Moja 7-miesieczna córka dostała uczulenia po wprowadzeniu pierwszych zupek. Pediatra uważa, że Zuzia ma uczulenie na marchewkę. Czy to jest rzeczywiście możliwe?

Tak, choć zdarza się raczej sporadycznie. Wśród takich nietypowych produktów, które z rzadka wywołują alergię znajdują się m.in. ryż i kleik ryżowy, kukurydza i kleik kukurydziany, ziemniaki, marchewka, kapusta, kalafior, brokuły, mięso indyka i królika oraz jabłka.

Reklama

Aby upewnić się, że za wysypkę (lub inne objawy alergii: kolki, biegunkę, wymioty) odpowiada marchew, najlepiej przeprowadzić test. Proszę ograniczyć dietę dziecka do produktów, na które nie ma uczulenia, i podać córeczce łyżeczkę marchewki.

Jeśli nie pojawi się wysypka ani żadne inne dolegliwości, następnego dnia proszę podać małej dwie łyżeczki, a trzeciego dnia - cztery. Po kolejnej dobie można zaryzykować mały słoiczek.

Jeśli wcześniejsze objawy alergii się nie potwierdzą, to raczej nie marchew wywołała uczulenie. Ale proszę być czujną!

Zdarza się bowiem, że organizm toleruje małe ilości warzywa, za to przy większych zaczyna się buntować. Po zauważeniu objawów nietolerancji, proszę odstawić marchew.

Dopiero ok. 10. miesiąca życia można będzie spróbować ponownie podać ją dziecku, zaczynając od jednej łyżeczki. W razie niepowodzenia, kolejną próbę znów można podjąć po miesiącu. Proszę się nie martwić - taka alergia zwykle przemija.

Dowiedz się więcej na temat: alergia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje