Reklama

Pięć sposobów na to, by pokonać nudę

Ciastolina, klocki, książeczki, malowanki… Kto powiedział, że w domu musi być nudno? Oto pięć pomysłów na zabawę, która umili czas zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Kiedy dziecko zostaje w domu nie pozwalaj mu od razu siadać do komputera lub grać na tablecie. Znajdź przynajmniej 30 minut dziennie na wspólną zabawę. Dla ciebie to doskonała okazja, aby wzmocnić więzi, a dla malucha szansa na rozwijanie nowych umiejętności. Jeśli zaangażujesz dziecko w ciekawą rozrywkę, będzie miało mniej czasu na zabawki elektroniczne. Postaw na zabawy, które jednocześnie bawią i uczą.

Kreatywna zabawa ciastoliną

Dzieci uwielbiają zabawę ciastoliną. Jest miękka, bardzo plastyczna i można z niej formować przeróżne kształty. Możesz kupić pojedyncze pudełeczka albo cały ciastolinowy zestaw, który oprócz masy plastycznej zawiera także akcesoria do zabawy. Wybór jest ogromny. Dzięki zestawom kuchennym możecie razem zamienić pokój dziecka w kuchnię znanej restauracji. Niech mały fan gotowania tworzy makarony, pizze, hamburgery, ciastka, torty, cukierki i inne słodkości. Pobawcie się w restaurację, w której dziecko jest kelnerem i kucharzem, a ty wyczekiwanym gościem. Możecie również przygotować wspólnie obiad "na niby" czy zorganizować  duże, rodzinne przyjęcie. Zabawa ciastoliną nie tylko rozwija zdolności manualne,  ale również, dzięki temu, ze dziecko wciela się w różne role, rozwija jego wyobraźnię. Jest też dobrym sposobem do nauczenia dziecka pewnych obowiązków,  np. sprzątania. Zabawa ciastoliną rozwija dziecięcą wyobraźnię, uważność i zdolności manualne, a także uczy robienia porządku. Po każdym posiłku trzeba przecież posprzątać.

Reklama

Tematyka zestawów jest różna, dlatego raz bawcie się w kucharzy, innym razem w majsterkowiczów, a jeszcze innym razem stwórzcie magiczny światy dla bohaterów ulubionych bajek.

Czytanie - zabawa i nauka w jednym

Bajki można czytać nie tylko na dobranoc. Czytanie dziecku jest bardzo dobrym pomysłem na spędzenie wspólnego czasu, ponieważ to kolejna rozrywka, która jednocześnie bawi i rozwija. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniej lektury, przypomnij sobie, które książki w dzieciństwie zrobiły na tobie największe wrażenie - wiele rzeczy się zmieniło, ale dziecięcą wrażliwość i ciekawość świata wciąż kształtuje się tak samo jak kiedyś.

Zanim zaczniesz czytać z dzieckiem, przekartkuj książeczkę samemu. Naucz się odpowiednio artykułować zdania, zastanów się, które miejsca w książce są najciekawsze. Bardzo ciekawym pomysłem jest wspólne czytanie dziecka, np. tata czyta kwestie narratora, mama dialogi. Później porozmawiajcie z dzieckiem, o tym co usłyszało. Zapytajcie co czuje, czy wszystko zrozumiało i który fragment najbardziej mu się podobał. Dzięki temu nie tylko maluch skorzysta na wspólnej zabawie. Być może wy również dowiecie się czegoś nowego o swoim dziecku.

Kredki i farby w roli głównej

To jeden z podstawowych sposobów na zajęcie dziecka. Nie przejmuj się, jeśli w czasie zabawy zrobi się bałagan. Rozłóż kredki, farbki, kolorową masę do dekorowania, brokat, naklejki - wszystko, czego dziecięca dusza potrzebuje do szczęścia. Możecie kolorować obrazki w kolorowankach (dziecko nauczy się staranności i precyzji), albo malować farbkami bez użycia pędzla na ogromnym brystolu. To z kolei doskonałe ćwiczenie na wyobraźnię. Dziecko uczy się, że tylko od niego zależy efekt końcowy, a że kartka papieru jest duża, praktycznie nie musi się ograniczać.

Jako rodzic możesz podpowiadać i kierunkować pracę dziecka, ale nie narzucaj mu swojej wizji, a tym bardzie nie krytykuj. To ma być beztroska zabawa, a nie sztampowa lekcja.

Wieża z klocków

Klocki są świetnym pomysłem na dobrą zabawę. Drewniane czy plastikowe - wszystkie świetnie się do niej nadają. Możecie zrobić konkurs na najwyższą wieżę albo najdłuższy most. Z ich pomocą wyczarujecie cudowny pałac dla księżniczki albo garaż dla kolekcji wyścigówek.

Zabawa klockami, poza tym, że sprawia mnóstwo frajdy, rozwija również koordynację, cierpliwość i dokładność. Układanie małych elementów wymaga dużej staranności i uwagi, bo przecież klocki muszą stać dokładnie jeden na drugim, by wysoka wieża utrzymała równowagę. Czasem dopiero po dwóch, trzech próbach udaje się osiągnąć odpowiednią wysokość.

Zabawa w teatrzyk

Zacznijcie od wspólnego zrobienia pacynek. To brzmi jak prawdziwe wyzwanie, ale w rzeczywistości jest banalnie proste. Pacynki możecie wykonywać ze zwykłej kartki papieru, z pojedynczych skarpetek, rękawiczek albo z niepotrzebnych kuchennych akcesoriów, które zalegają w kuchni. Pamiętaj, że im ciekawsza pacynka, tym bardziej zachęci dziecko do zabawy i rozwinie jego myślenie twórcze. Pomysłów szukajcie w internecie, to niewyczerpane źródło inspiracji.

Kiedy pacynki będą już gotowe, bawcie się wspólnie w teatr, odgrywając krótkie scenki albo naśladując znane postacie z bajek. Przedszkolaki mogą same zamienić się w reżysera i stworzyć spektakl dla całej rodziny.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy