Reklama

Pierwszy miesiąc z noworodkiem

Wychodzisz ze szpitala z kilkudniowym maluszkiem. Przepełnia cię radość, ale czujesz też niepokój. Myślisz: "Czy poradzę sobie z opieką nad dzieckiem?". Nie denerwuj się. Na pewno sprostasz temu wyzwaniu. Pomogą ci w tym wskazówki naszych ekspertów.

Będąc w szpitalu, czułaś się bezpiecznie. Byli tam lekarze, do których mogłaś się zwrócić, gdy coś niepokoiło cię w zachowaniu lub wyglądzie maluszka. Były tam też położne, które pomagały ci przewinąć maleństwo i przystawić je do piersi. Teraz, gdy jesteś z dzieckiem w domu i musisz polegać wyłącznie na sobie, możesz czuć się lekko przerażona. Niech ta myśl cię nie paraliżuje. Wraz z naszymi ekspertkami: Barbarą Gierowską-Bogusz, pediatrą neonatologiem, i Barbarą Jaworską, doświadczoną położną, podpowiemy ci, jak pielęgnować, karmić i dbać o zdrowie noworodka. Dzięki ich wskazówkom świetnie sobie z tym wszystkim poradzisz. A jeśli nawet coś zrobisz niewłaściwie, np. źle zapniesz brzdącowi pieluchę lub przez dwa dni z rzędu go nie wykąpiesz, świat się nie zawali. Bądź dla siebie wyrozumiała i daj sobie prawo do błędów. Dzięki nim sporo się uczymy...

Reklama

Codzienna pielęgnacja

Podczas ciąży pewnie czytałaś, jak kąpać i przewijać noworodka oraz jak obcinać mu paznokietki. Potem przeszłaś praktyczny kurs pielęgnacji na zajęciach w szkole rodzenia. Wtedy wszystko wydawało ci się takie proste! Jednak teraz, gdy te czynności musisz wykonać przy swoim dziecku, które płacze i wierzga nóżkami, czujesz tremę. - To normalne, że zwyczajne zabiegi pielęgnacyjne stresują mamę. Wykonuje je przecież po raz pierwszy. Nie należy jednak ulegać tym emocjom, tylko dać sobie trochę czasu. Po tygodniu kąpiel czy przewijanie noworodka nie będą sprawiały mamie problemu. To tak naprawdę proste czynności. Trzeba tylko zaufać swojej intuicji i uwierzyć w siebie. A wtedy wszystko się uda - przekonuje Barbara Jaworska, położna środowiskowa. Poniżej znajdziesz ściągawkę, dzięki której łatwiej poradzisz sobie z pielęgnacją malca.

Zmieniamy pieluszkę

Noworodek może brudzić pieluszkę po każdym karmieniu. Dlatego w pierwszym miesiącu życia trzeba niemal ciągle przewijać maluszka. Staraj się nie zaniedbywać tej czynności - skóra pod pieluszką jest bardzo wrażliwa i szybko się odparza.

Jak to zrobić?

Najłatwiej i najwygodniej zmienisz malcowi pieluszkę na przewijaku. Pamiętaj jednak, że malutkiego dziecka nawet na chwilę nie wolno zostawiać tam samego. Dlatego zanim położysz maluszka na przewijaku, upewnij się, że masz pod ręką niezbędne rzeczy: miseczkę z ciepłą wodą i mydłem, waciki, krem do pupy, pieluszki, chusteczki nawilżane, ręcznik papierowy, ubranko na zmianę, gdyby trzeba było przebrać smyka.

● Odepnij malcowi brudną pieluchę. Uważaj, dzieci w takiej chwili lubią siusiać, dlatego chłopcu przez moment przytrzymaj pampersa na wysokości siusiaka. Unieś pupę noworodka, wsuwając pod nią dłoń, i wyjmij zabrudzoną pieluchę. Nigdy nie podnoś dziecka za nóżki - możesz uszkodzić mu bioderka.

● Oczyść smykowi krocze z kupki lub resztek siusiu. Możesz to zrobić chusteczkami nawilżanymi. Jednak uważaj z nimi. - Niektóre noworodki mają tak wrażliwą skórę, że źle tolerują chusteczki. W takiej sytuacji należy na co dzień zrezygnować z nich (wtedy stosujemy je tylko sporadycznie, poza domem) i oczyszczać pupę dziecka wacikiem zmoczonym w wodzie z mydłem dla najmłodszych - radzi położna. Ważny jest sposób oczyszczania. Jeśli masz córeczkę, przecieraj jej krocze z góry na dół, by nie przenosić bakterii z odbytu do pochwy i cewki moczowej. Ale nie usuwaj wydzieliny, która znajduje się między wargami sromowymi (chroni śluzówkę przed bakteriami). Synkowi zaś nie odciągaj napletka - jest przyklejony do żołędzi. Następnie osusz skórę dziecka ręcznikiem.

● Ponownie unieś pupę, wsuwając swą dłoń, i podłóż czystą pieluchę. Nie zapinaj jej jednak, pozwól dziecku poleżeć chwilę na golaska, by skóra "złapała" nieco powietrza. Na końcu posmaruj pośladki kremem ochronnym (np. Linomag, Bambino) i zapnij pieluszkę.

Myjemy buzię, oczka, uszy

Ten zabieg zaplanuj bezpośrednio przed kąpielą. By go wykonać, potrzebne ci będą: ciepła przegotowana woda w miseczce, sól fizjologiczna i kilka czystych wacików higienicznych.

Jak to zrobić?

● Zacznij od oczek. Zamocz wacik kosmetyczny w ostudzonej przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej. Przetrzyj nim oko od skroni w stronę noska. Następnie zamocz kolejny wacik i w taki sam sposób przemyj drugie oczko.

● Potem umyj maluszkowi buzię. Zmocz czysty wacik w wodzie i przetrzyj nim czoło, brodę, okolicę nosa i ust maleństwa.

● Na koniec wyczyść uszka. Abyś mogła dokładniej to zrobić, zwróć główkę dziecka na bok. Wacikiem zwilżonym w wodzie lub soli fizjologicznej przetrzyj to, co widać na zewnątrz, czyli małżowiny i wejście do przewodu słuchowego. - Ucha nie należy oczyszczać z woskowiny, dlatego nie wkładamy do środka patyczków higienicznych. Zresztą, można nimi uszkodzić przewody słuchowe lub błonę bębenkową - ostrzega położna.

Kąpiemy noworodka

Staraj się robić to codziennie o stałej porze, zawsze w tym samym miejscu i według tego samego scenariusza. - Malutkie dzieci uwielbiają stały rytm dnia i szybko się do niego przyzwyczajają. Dzięki temu czują się bezpiecznie i są spokojniejsze podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Kąpiel relaksuje i wycisza, przygotowując maluszka do snu - wyjaśnia położna.

Jak to zrobić?

Najwygodniej kąpać smyka w łazience, ale jeśli masz tam mało miejsca, by umieścić wanienkę i przewijak, ten rytuał może odbywać się w sypialni lub kuchni. - Ważne, by w pomieszczeniu, gdzie kapiemy noworodka było ciepło (23-24˚C), a wanienka stała na stabilnym podłożu, na którym nie wywróci się podczas mycia - radzi nasza specjalistka. Zanim zaczniesz kąpiel, połóż w zasięgu ręki potrzebne rzeczy: płyn do mycia, ręcznik, pieluszkę, krem do pupy i ubranko, które założysz smykowi po kąpieli.

● Dno wanienki wyłóż tetrową pieluchą lub matą antypoślizgową, by noworodek się nie ślizgał. Nalej do niej tyle ciepłej wody, by nie zakrywała pępka (powinna sięgać leżącemu dziecku do połowy bioderek). Termometrem sprawdź temperaturę wody. Jeśli wynosi 37˚C, włóż maleństwo do wanienki. Rób to powoli, obracając maluszka nieco na bok. Wtedy będzie widział, co się z nim dzieje, i dzięki temu będzie spokojniejszy w czasie kąpieli (w podobny sposób wyjmuj go z wanienki).

● Łatwiej ci będzie umyć dziecko, gdy ułożysz jego główkę na zgięciu swojego łokcia, a tułów aż do pupy oprzesz na przedramieniu. Wtedy druga ręka pozostanie wolna, byś mogła umyć smyka.

● Do kąpieli najlepiej użyj mydełka w płynie, a nie w kostce - dzięki temu nie będziesz musiała co chwilę sięgać po kosmetyk, by namydlić ciało maluszka. Nie zapominaj o umyciu główki, która bardzo się poci.

● Jeśli maluszkowi nie odpadł kikut pępowiny, uważaj, by go nie zamoczyć. Jednak gdy to się stanie, nie wpadaj też w panikę - wystarczy, że potem osuszysz rankę papierowym ręcznikiem.

● Po kąpieli od razu przenieś noworodka na ręcznik rozłożony na przewijaku i otul nim maluszka. - Mokre ciało szybko traci ciepło, a noworodki są szczególnie wrażliwe na wyziębienie. Dlatego tak ważne jest, by maluszek nie pozostawał zbyt długo rozebrany - mówi położna. Pamiętaj też, by nie trzeć ręcznikiem skóry, tylko delikatnie ją osuszać, przykładając kawałek po kawałku do ciała.

● Na koniec szczotką z włosiem wymasuj główkę dziecka. Taki zabieg wzmacnia cebulki włosów i zapobiega ciemieniusze.

Nawilżamy skórę

Noworodek w pierwszych tygodniach po porodzie ma suchą skórę. U niektórych dzieci może ona nawet mocno się łuszczyć. Z czasem skóra zyskuje zdrowy wygląd. Jednak by tak się stało, trzeba ją nawilżać.

Jak to zrobić?

● Jeśli do kąpieli używasz płynu natłuszczającego (tzw. emolientu, np. Emolium, Oillan, Oilatum), a skóra noworodka nie jest nadmiernie wysuszona, nie musisz dodatkowo jej nawilżać. Emolient dodany do wody całkowicie załatwia sprawę, bo jednocześnie myje i nawilża ciało.

● Gdy jednak do kąpieli stosujesz zwykły płyn, niezbędne jest dodatkowe nawilżanie. U noworodka najlepiej sprawdzi się oliwka, bo zatrzymuje w skórze więcej wody niż mleczko. Po kąpieli wylej na dłoń dosłownie odrobinę tego kosmetyku i posmaruj ciało noworodka (maluszek nie może błyszczeć się od oliwki). - Jeśli skóra malca jest bardzo sucha (zwłaszcza w przegubach rączek i nóżek), można smarować te miejsca oliwką lub Linomagiem nawet kilka razy dziennie - tłumaczy położna.

● Pamiętaj, że gdy smyk skończy miesiąc, lepiej wymienić oliwkę na mleczko lub balsam, bo może ona nasilać łojotok i powodować trądzik niemowlęcy.

Obcinamy paznokcie

U noworodka płytki paznokci są w naturalny sposób przyrośnięte do opuszek. U rączek odklejają się one zwykle 2-3 tygodnie po porodzie, a u nóżek trwa to nawet 2-3 miesiące. Dlatego zanim zabierzesz się za skracanie paznokietków, obejrzyj każdy paluszek i sprawdź, czy płytka już się odkleiła. Dopiero wtedy możesz zrobić maluszkowi pierwszy manikiur i pedikiur. Do tego czasu zakładaj smykowi rękawiczki bez palców. Jego paznokietki są ostre i cienkie. Noworodek, dotykając rączkami buzi, może się podrapać.

Jak to zrobić?

Do obcinania paznokci użyj nożyczek o zaokrąglonych końcach. Przed zabiegiem przetrzyj ich ostrza spirytusem.

● Paznokcie u rączek skracaj na półokrągło, by w rogach nie zostały ostre zakończenia, którymi maluszek może się zranić. Paznokcie u nóg obcinaj na prosto, żeby nie wrastały.

Wietrzymy pępuszek

Kikut pępowiny odpada zwykle po 2-6 tygodniach od porodu. Zależy to od grubości pępowiny. Przez ten czas musisz starannie pielęgnować pępuszek, by dobrze się zagoił.

Jak to zrobić?

● Często wietrz kikut. Za każdym razem po założeniu ubranka pozostaw na chwilę dziecko z odsłoniętym brzuszkiem. Zakładając pieluszkę, wywijaj jej brzegi, by nie zakrywała ranki.

● Obserwuj, czy pępek goi się prawidłowo. Jeśli zauważysz, że ranka jest mokra, zaczerwieniona lub brzydko pachnie, jak najszybciej skonsultuj się z położną środowiskową lub pediatrą. Specjalista może zalecić, byś spryskiwała rankę preparatem Octenisept, który działa odkażająco.


Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja | noworodek | pielegnacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy