Reklama

Pokój nastolatka „bez rozproszeń”, czyli jak urządzić przestrzeń, żeby ułatwić mu naukę?

Okres dojrzewania to jeden z najważniejszych etapów w naszym życiu. Rozwija się wtedy nasz charakter i zainteresowania, co sprawia, że niekoniecznie myślimy o szkole i czasem trudno nam się skupić. Warto pamiętać o tym, urządzając pokój młodzieżowy. Powinien znaleźć się w nim kącik stworzony z myślą o nauce. Sprawdź, jak go urządzić!

Przestrzeń do nauki

Jednym ze sposobów na zmotywowanie nastoletniego dziecka do nauki jest stworzenie mu odpowiedniego miejsca, specjalnie do pracy. Wydzielenie części pokoju pomoże mu "oddzielić" naukę od rozrywek i dzięki temu lepiej się skupić. Możemy na przykład wygospodarować na to jedną ze ścian. Co powinno się tam znaleźć?

Najważniejszym meblem będzie oczywiście biurko. Najlepiej jeśli pokaźny blat będzie wzbogacony o dodatkowe półki oraz szuflady na książki, zeszyty i inne akcesoria.  Równie ważne jest odpowiednio dobrany fotel obrotowy. Jego wysokość powinna być dobrze dopasowana do wzrostu dziecka, dlatego najlepiej jeśli będzie wyposażony w funkcję regulacji wysokości. Ta sama zasada dotyczy podłokietników czy oparcia. Modele foteli wyposażone w funkcje regulacji poszczególnych elementów potrafią całkowicie dopasować się do sylwetki i wzrostu dziecka.

Reklama

Urządzając w pokoju dziecka przestrzeń do nauki postarajmy się zapewnić jak najlepszy dostęp do naturalnego światła dziennego. Najlepiej więc jeśli biurko ustawimy bezpośrednio przy oknie.  Natomiast oświetlenie w pokoju powinno być ustawione z lewej strony dla praworęcznych lub z prawej dla leworęcznych. Światło powinno padać z boku - dzięki temu nie będzie razi czy też odbijać się od monitora komputera. Nie możemy także zapominać o oświetleniu całego pokoju, dzięki czemu kontrast jasnego biurka i reszty pokoju nie będzie męczący dla oczu.

Trzeba również znaleźć miejsce na książki i pomoce naukowe. Bardzo przydatne będą więc wszelkie półki, szafki i regały. Nie powinny one być zbyt wysoko rozmieszczone, ponieważ utrudni to dostęp do potrzebnych przedmiotów. Świetnie sprawdzą się też kontenerki osadzone na obrotowych kółkach, dzięki czemu łatwo można je przemieszczać. Zadbajmy też o miejsce na takie pomoce jak drukarka czy skaner. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie po prostu biurko ze specjalnymi półkami, przeznaczonymi na dodatkowy sprzęt komputerowy.

Dopełnieniem tej przestrzeni będą wszelkie klasery, pojemniki i segregatory, które pomogą utrzymać porządek w notatkach i ułatwią naukę. Przyda się również kosz na śmieci, a nawet niszczarka do papieru. Można ukryć je na przykład w jednej z szafek, by pokój wyglądał estetycznie.

Strefa relaksu

Po intensywnej nauce każdy potrzebuje chwili wytchnienia i relaksu. Pokój młodzieżowy powinien umożliwiać odpoczynek i rozwój zainteresowań jego mieszkańca. W tym wypadku warto dać dziecku trochę wolności przy aranżacji, oczywiście w granicach rozsądku. Nastolatek może na przykład dobrać wymarzone dodatki jak dywan, zasłony czy pościel.

Zadbajmy o komfortowe łóżko z wygodnym materacem. Bardzo praktyczne będą ukryte pod nim wysuwane szuflady, dzięki którym zaoszczędzimy sporo miejsca. Ważna jest także pojemna szafa, w której zmieszczą się wszystkie ubrania i inne sprzęty. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego bałaganu, przeszkadzającego w koncentracji.

Kolorystyka

Przy wyborze mebli i farb powinniśmy oczywiście uwzględnić indywidualny charakter i gust nastolatka. Ostatecznie to on będzie spędzał tam najwięcej czasu i to jemu powinien podobać się pokój. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach i trikach związanych z kolorystyką pomieszczeń.

Powszechnie wiadomo, że poszczególne barwy oddziałują na nas w różny sposób. Niektóre z nich, na przykład intensywna czerwień czy pomarańcz, stymulują pracę mózgu i zwiększają kreatywność. Inne, takie jak granatowy i niebieski pomagają się skupić i są kojarzone z inteligencją. Natomiast odcienie zieleni oraz żółci uspokajają i odprężają wzrok.

Chcąc powiększyć niewielką przestrzeń, należy postawić na jasne tonacje. Biel i szarość będą również stanowić doskonałą bazę do reorganizacji pokoju w dowolnym momencie, według aktualnych potrzeb. Dobrym pomysłem będzie podkreślenie podziału na strefę nauki i relaksu. Możemy wykorzystać do tego właśnie kolory, na przykład używając dwóch różnych farb na ścianach. Nie przesadzajmy jednak z ilością barw, mogą one bowiem zbytnio dekoncentrować.

Największa pokusa

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko faktycznie skupiło się na nauce, najlepiej ograniczyć ilość rozpraszającej technologii w jego pokoju. Nie powinniśmy więc zgadzać się na wstawienie do pomieszczenia telewizora ani konsoli do gier. Taki sprzęt może znajdować się na przykład we wspólnym salonie, dzięki czemu będziemy mogli kontrolować czas, spędzany na jego użytkowaniu.

materiał partnera
Dowiedz się więcej na temat: pokój dla dziecka | wystrój wnętrz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy