Reklama

Reklama

Polki: Bycie matką jest trudniejsze niż dawniej

Aż 56 proc. Polek uważa, że dziś macierzyństwo jest bardziej skomplikowane niż w przeszłości – wynika z raportu „Być mamą” przygotowanego na zlecenie firmy Procter&Gamble w ramach kampanii „Dziękuję Ci Mamo”.

Z badań, w których wzięły udział mamy z wielu krajów, m.in. USA, Kanady, Francji, Niemiec, Meksyku, Chin i Polski wynika, że współcześnie macierzyństwo jest bardziej wymagające niż w przeszłości. 56 proc. Polek powiedziało, że zdecydowanie zgadza się z tym stwierdzeniem, a kolejne 27 proc., że się zgadza. Zaledwie 6 proc. polskich mam nie zgodziło się z tym stwierdzeniem.

Reklama

Nowe wyzwania

Powodów takie stanu rzeczy może być wiele.

Po pierwsze, dziś młode mamy, które często opierają swoją wizję macierzyństwa na przekazach płynących z telewizji i prasy, zbyt wiele od siebie wymagają. Chcą być idealnymi paniami domu, dobrymi żonami, świetnymi mamami, które nie okazują zniecierpliwienia ani oznak zmęczenia.

Czytając poradniki dochodzą do wniosku, że muszą pokierować rozwojem dziecka i zapominają, że niektórych rzeczy nie można przyspieszyć.

Po drugie, młode mamy łączą  opiekę nad dzieckiem i pracę zawodową. Z jednej strony szybki powrót do pracy sprawia, że kobieta nie ma dużej "przerwy w CV" i pomaga w utrzymaniu rodziny, z drugiej - może czuć się winna, że nie poświęca dziecku wystarczająco dużo czasu. W takiej sytuacji pomóc może partner, biorąc na siebie część domowych obowiązków.

Po trzecie, media bombardują nas informacjami o tym, że dziecko, najlepiej jak najmniejsze, powinno uczestniczyć w zajęcia dodatkowych. Modne języki, gimnastyka, kluby sportowe, kółka plastyczne - zajęć jest bez liku. Pytanie brzmi: czy wszystkie są dziecku potrzebne?                  

Macierzyństwo jest obecnie bardziej skomplikowane niż w przeszłości:

Zdecydowanie tak - 56 proc. w Polsce i 64 proc. na świecie

Tak - 27 proc. w Polsce i 29 proc. na świecie

Zaledwie 15 proc. Polek powiedziało, że raczej nie, a 6 proc. że zdecydowanie nie.  

Dowiedz się więcej na temat: macierzyństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje