Reklama

Pomaganie jest naprawdę fajne!

Jesteś najważniejszym przewodnikiem dziecka po świecie. Pokazujesz, co w życiu wartościowe. Nie pomiń cennej umiejętności wspierania innych.

Codzienne życie rodzinne toczy się wokół dziecka. Rodzice najlepiej jak mogą starają się spełniać jego potrzeby. I słusznie, powinniśmy przecież być dla naszych pociech wsparciem. Czasem warto jednak odwrócić role. Pokazać dziecku, że ono, choć ma dopiero kilka czy kilkanaście lat, może pomagać. Jak? Wystarczy być wrażliwym człowiekiem. Gotowym do życzliwego gestu, poświęcenia czasu i uwagi innym. Zachęcaj do tego dziecko, bo relacje z drugim człowiekiem liczą się w życiu najbardziej!

Najważniejszy pierwszy krok

Naukę wrażliwości trzeba zacząć już w piaskownicy. Dosłownie. To miejsce, gdzie dziecko spotyka się z rówieśnikami i uczy się ważnych społecznych zachowań. Choć ma to formę zabawy, dla kilkulatka to może być ważna lekcja.

Reklama
  • Zabawka dla kolegi Wychodząc na plac zabaw, zaproponuj maluchowi, by wybrał zabawkę dla kolegi. Może jakiś samochodzik czy lala przypadły do gustu innemu dziecku. Czemu nie sprawić mu radości, pozwalając znów się nimi pobawić?
  • Chwila pocieszenia Podczas zabawy zdarzają się konflikty. Zachęcaj, by dziecko podeszło do smutnego kolegi i potrafiło go pocieszyć, rozweselić, zaproponować wspólną zabawę.
  • Poczęstunek dla wszystkich Od kilkulatka możesz też wymagać dzielenia się smakołykami. Otwierając paczkę ciasteczek czy żelków, wypada poczęstować nimi współtowarzyszy zabawy.

Liczą się wzorce rodzinne

Jeśli chcesz wychować wrażliwe dziecko, sama nie bądź obojętna na sprawy innych. Latorośl cię obserwuje i naśladuje.

  • Gotowa do pomocy W codziennym zabieganiu znajdź czas dla bliskich. Odwiedź chorą sąsiadkę, zadzwoń do przyjaciółki, która ma kłopoty w pracy, zapytaj kuzynkę, jak radzi sobie z przeprowadzką i czy mogłabyś coś dla niej zrobić. Kiedy trzeba, włącz się do pomocy: idź na zakupy, zaopiekuj się dziećmi, zaproś na obiad. Przybliż dziecku sytuację tych osób. Wyjaśnij, dlaczego potrzebują troski lub choćby zainteresowania.
  • Podzielić się z innymi W każdym domu są przedmioty, z których już nikt nie korzysta. Zrób z dzieckiem ich przegląd. Zastanówcie się, czy ubrania, z których wyrosło, przeczytane książki, stare zabawki czy niepotrzebne już sprzęty mogą się jeszcze komuś przydać. Są osoby, które bardzo ucieszą się z takich prezentów!

Lekcja odpowiedzialności

Nastolatki pełne są ideałów i chcą zmieniać świat. Wykorzystaj ten zapał dziecka. Podpowiedz, jak może przyczynić się do tego, że życie dla wielu stanie się lepsze.

  • Liczy się odwaga i pomysł Zachęć dziecko, by samo wyszło z inicjatywą pomocy. Niech na godzinie wychowawczej zaproponuje całej klasie np. zbiórkę zabawek czy przygotowanie świątecznego przyjęcia dla maluchów z domu dziecka. Nawet, gdy nie wzbudzi tym entuzjazmu kolegów, koniecznie pochwal za świetny pomysł!
  • A może wolontariat? Wiele szkół włącza się w akcje bezpłatnej pomocy na rzecz konkretnych osób czy instytucji. Wyjaśnij dziecku, że warto poświęcić temu swój czas, bo jest to szansa zrobienia czegoś dobrego i pożytecznego dla innych.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: wrażliwość | dziecko | wychowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy