Reklama

Reklama

Pomysły na zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej

Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia, w 2019 roku 38 milionów dzieci poniżej 5. roku życia miało nadwagę lub nawet cierpiało z powodu otyłości. Problemy z wagą w dzieciństwie przekładają się na ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i cukrzycy. Dlatego tak istotne jest właściwe dbanie o prawidłową sylwetkę dziecka. Ogromnie ważne jest wdrażanie zdrowych nawyków. Znaczenie ma nie tylko dieta, ale równie aktywność fizyczna. Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Do zmiany trybu życia na siedzący w znacznym stopniu przyczyniła się era ogólnodostępnej telewizji. Teraz pojawiły się kolejne pokusy, by pozostać w domu: internet, konsole do gier, technologia VR...  Często zapominamy, że istnieje jeden bardzo ważny czynnik, który powinien skłonić nas do szukania alternatywy dla tych rozrywek w świecie realnym. Chodzi o zdrowie naszych dzieci. Rodzice, którzy dbają o zdrowy tryb życia w rodzinie chętnie uczą swoje dzieci aktywnych form spędzania wolnego czasu, są też otwarci na nowe propozycje, które gwarantują ruch na świeżym powietrzu i stanowią podstawę dobrego rozwoju. Jak atrakcyjnie spędzić czas z dzieckiem i przekonać je, że aktywność fizyczna daje ogromną satysfakcję?

Reklama

Padel

Dyscyplina na pograniczu squasha i tenisa przyciąga rzesze miłośników odbijania piłki rakietą (a właściwie dużą paletką). Padel zdobywa na świecie coraz większą popularność, przykładowo w Hiszpanii jest drugim najpopularniejszym sportem tuż po piłce nożnej. Jest przy tym doskonałą propozycją spędzania wolnego czasu zarówno w pojedynkę, jak też w gronie rodziny czy przyjaciół. Jej innym atutem jest fakt, że nie należy do trudnych sportów: szybko można w nim osiągnąć poziom pozwalający na czerpanie satysfakcji z gry.  Podobnie jak w tenisie gra się przez siatkę, ale gra również każda pionowa ściana otaczająca kort. 

Teraz mamy świetną okazję, by poznać ten sport lepiej. Przykładowo Klub ProPadel w Warszawie oferuje szeroki wachlarz możliwości gry dla dzieci i młodzieży, zarówno w formie zorganizowanych zajęć z profesjonalnymi trenerami jak i rekreacyjnych gier z rodzicami. Chcemy stwarzać jak najwięcej możliwości aktywnego spędzania czasu dla dzieci i dlatego systematycznie uruchamiamy akcje darmowych lekcji i meczów pokazowych we współpracy z partnerami - mówi Jan Brynczak, CEO pierwszego całorocznego klubu do gry w padla w Polsce. To idealna dyscyplina dla dziecka, gdyż łączy ruch z doskonałą zabawą i stanowi okazję do spędzenia czasu z rodziną, ale również z przyjaciółmi - dodaje Aleksandra Smolarska-Flis z Polskiej Federacji Padla, która zajmuje się promocją padla w Polsce.

Jazda konna

Kolejną, tym razem znaną wszystkim dyscypliną, która stanowi doskonałą zachętę do aktywności fizycznej, jest jazda konna. Ten sport wzmacnia mięśnie, rozwija koordynację, uczy prawidłowej postawy, ale także wymaga interakcji ze zwierzęciem - opieki nad nim i współpracy z nim. Każde zwierzę ma swój charakter i swoje upodobania, dlatego jazda konna dodatkowo rozwija poczucie odpowiedzialności i szacunek do konia. Konieczne jest zdobycie wzajemnego zaufania, a czasami nawet przełamanie strachu. Warto, gdyż jazda konna daje poczucie ogromnej satysfakcji i wolności.

Wspinaczka

Kolejnym sportem, który można potraktować jako zabawę, z pewnością więc spodoba się najmłodszym, jest wspinanie się po ściance. Ścianka wspinaczkowa przypomina dzieciom tory przeszkód znane z placów zabaw, dlatego kojarzy się po prostu z rozrywką. Dzieci mają naturalną zdolność podciągania się i są dużo lepiej rozciągnięte niż dorośli, przeważnie też mniej boją się wysokości, dlatego szybko robią postępy. To idealny sport do podtrzymania tych naturalnych zdolności, w dodatku rozwija koordynację, zapobiega pojawieniu się wad postawy i zmusza do przełamywania lęków.

Taniec

Już niemowlęta zaczynają podrygiwać w rytm muzyki. Taniec mamy we krwi, warto więc podtrzymać tę umiejętność, szczególnie jeśli dziecko przejawia pasję do tej dyscypliny i ma poczucie rytmu. Dzięki temu możemy również rozpoznać, czy maluch ma tzw. dobry słuch, czyli zdolności muzyczne.

Szkoły tańca oferują lekcje różnych stylów: można zapisać dziecko na kurs tańca nowoczesnego, balet, tańce latynoamerykańskie, hip-hop, jazz czy po prostu zabawy z tańcem i muzyką, które pomogą dziecku odkryć swoją ścieżkę w uprawianiu tej dyscypliny. Dodatkowo taniec rozwija koordynację ruchową i poczucie rytmu, zapobiega wadom postawy i uczy pracy w grupie lub w duecie.

Sztuki walki

Kolejną dyscypliną, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, są sztuki walki. Mowa tu nie tylko o popularnym karate, ale również aikido, boksie, judo czy jiu-jitsu. Stanowią one doskonały sposób na rozładowanie nadmiaru energii u malca, ale także są świetną lekcją samoobrony, budowania pewności siebie i dyscypliny. Sztuki walki doskonale rozwijają fizycznie i kształtują osobowość. Bez obaw, zajęcia dla najmłodszych prowadzone są w formie gier i zabaw, początkujący zawodnicy nie biorą udziału w konfrontacji z przeciwnikami. Dopiero gdy nabiorą doświadczenia, zaczynają próbować na sobie opanowane techniki. Co ważne, sport dodatkowo uczy szacunku dla rywala.

Artykuł powstał we współpracy z Polską Federacją Padla oraz z Klubem ProPadel Warsaw

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje