Posiadanie siostry uszczęśliwia?
Gdy następnym razem przyjdzie ci do głowy, by ponarzekać na siostrę – zastanów się. Wyniki niedawno opublikowanych badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Zamiast złorzeczyć pod jej adresem, trzeba jej raczej… podziękować.
Wyniki analiz przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu De Montfont i Uniwersytetu Ulster dowodzą, że posiadanie siostry sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do świata.
Jak podaje serwis Indy100.com, uczeni przebadali 571 młodych ludzi w wieku od 17 do 25 lat. Ochotnicy odpowiadali na pytania dotyczące ich życia, wypełniali też kwestionariusze mające pomóc ocenić ich zdrowie psychiczne, dobrostan i nastawienie. Okazało się, że osoby mające siostrę (lub siostry) wypadły lepiej niż pozostali.
Zdaniem badaczy rodzeństwo płci żeńskiej zachęca nas do większej otwartości, nieskrępowanego mówienia o uczuciach, a to właśnie sprzyja zdrowiu psychicznemu.
Profesor Tony Cassidy, który był jednym z eksperymentatorów przeprowadzających badania, stwierdził:
- Wydaje się, że mając siostrę jesteśmy bardziej otwarci w komunikacji, przez co nasze rodziny są spójniejsze wewnętrznie. Nieco inaczej jest z braćmi. Być może dla chłopców bardziej naturalne jest, by o uczuciach nie mówić. Ekspresja emocji ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia psychicznego, a dziewczęta mają tendencję do przerywania zbyt długo trwającej ciszy.
Zdaniem naukowca, wyniki mówiące o dobroczynnym oddziaływaniu sióstr były jeszcze bardziej wyraźne w przypadku osób pochodzących z rodzin rozbitych:
- Myślę, że te odkrycia mogą być pomocne przy wspieraniu rodzin i dzieci przeżywających trudny okres w życiu. Będziemy musieli też przemyśleć, jak odnieść te rezultaty do pracy z rodzinami wychowującymi samych chłopców.
Do podobnych wniosków doszli pracownicy naukowi Uniwersytetu Brighama Younga. Przebadawszy 395 rodzin mających więcej niż jedno dziecko wykazali, że posiadanie siostry czyni nas... milszymi ludźmi.
Badanie pokazało też, że bracia również przynoszą nam wymierne korzyści, pod warunkiem, że związek między rodzeństwem będzie w większym stopniu opierał się na miłości niż na rywalizacji.