Reklama

Reklama

Przedszkolak - chłopiec lubi lalki, a dziewczynka samochody

Gdy nasz synek zaczyna chętniej wybierać dziewczyńskie zabawki, a córeczka – te chłopięce, zwykle zaczynamy się niepokoić. Czy słusznie?

To, jakimi zabawkami powinny się bawić dzieci, jest tak naprawdę kwestią stereotypu: to my, dorośli, uważamy, że dziewczynki lubią lalki, kuchenki, zestawy do sprzątania lub gotowania, a chłopcy chętnie wyciągną rączki po małego mechanika, autka lub żołnierzyki. Tymczasem same dzieci mogą myśleć inaczej.

Przedszkolaki są bardzo ciekawe świata i uwielbiają eksperymentować. Choćby z tego powodu nie jest dobrym pomysłem, by na siłę "przestawiać" malucha z lalek na autka lub na odwrót.

Przekonywanie, że ta czy inna zabawka jest "niedobra", podczas gdy dziecko bardzo chce się nią bawić, może sprawić, że straci ono zaufanie do własnych uczuć czy upodobań. Najlepszym rozwiązaniem jest obserwowanie malucha i podsuwanie mu tego, co może przyczynić się do jego rozwoju.

Reklama

Warto przyglądać się talentom pociechy i pomóc im rozbłysnąć. Jeśli zatem synek lubi się bawić lalkami, przebierać je i rysować dla nich ubranka, być może ma zdolności plastyczne? Warto oprócz lalki dać mu jeszcze kredki czy plastelinę.

Córeczka interesuje się samochodami i lubi rozpoznawać ich marki? To znak, że ma dobrą pamięć i pewnie chętnie pogra również w memory. Dobrze wiedzieć, że za zabawami dzieci nie zawsze kryje się to, co podejrzewamy.

Jeśli chłopiec uwielbia zakładać biżuterię mamy, to nie znaczy, że chciałby być dziewczyną, tylko że na przykład zobaczył "Piratów z Karaibów" i naśladuje Jacka Sparrowa.

Dopiero w sytuacji , gdy malec całymi latami chce być ubierany jak przeciwna płeć, bawi się jej zabawkami, chce mieć inne imię - warto udać się po poradę do psychologa.

3 złote zasady

1. Pozwalaj dziecku bawić się tak, jak lubi. Zainteresowanie zabawkami "niezgodnymi" z płcią wynika z naturalnej ciekawości.

2. Dbaj o to, by zabawki były bezpieczne i różnorodne, tak by maluch miał możliwość wyboru.

3. Poświęcaj dziecku czas, baw się z nim, rozmawiaj - to najlepsza recepta na pełny, prawidłowy rozwój.

Naj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje