Reklama

Reklama

Przywileje samotnego rodzica

Wychowywanie dziecka w pojedynkę to coraz częstsze zjawisko. Na co mogą liczyć matki i ojcowie, którzy znaleźli się w takiej sytuacji?

Najważniejszym rozwiązaniem prawnym mającym ułatwić wychowanie dziecka przez tylko jednego rodzica (najczęściej jest to mama) są alimenty. Co jednak mają zrobić te osoby, którym z jakichś powodów alimenty się nie należą (bo np. ojciec dziecka jest nieznany)? Państwo przygotowało kilka udogodnień tylko dla nich oraz takich, z których samotni rodzice mogą skorzystać nieco łatwiej niż inni.

Zasiłek i dodatek rodzinny

Reklama

Do zasiłku rodzinnego mają prawo zarówno rodziny pełne, jak i osoby samotnie wychowujące dziecko. Warunkiem jest tylko kryterium dochodu: miesięczny dochód na osobę nie może przekroczyć obecnie 539 zł, a w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne - 623 zł. Zasiłek ma wysokość zróżnicowaną w zależności od wieku dziecka.

Na dziecko do 5. roku życia przysługuje 77 zł miesięcznie, na starsze - 106 zł. Samotny rodzic ma też prawo do dodatku z tytułu wychowywania dziecka w pojedynkę. Wynosi on 170 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci.

Ulgi podatkowe

Do ulgi prorodzinnej na jedno dziecko mają prawo wszyscy rodzice, o ile ich roczny dochód nie przekroczy wspólnie 112 tys. zł (a więc po 56 tys. zł na każde z nich). Preferencja dla samotnych polega na tym, że odliczą od podatku pełną ulgę (92,67 zł miesięcznie na jedno dziecko, czyli 1102,04 zł rocznie) przy takim samym limicie zarobków - czyli przy 112 tys. zł.

Warunkiem jest tylko to, by faktycznie wychowywali samotnie dziecko przez cały rok (co jest sprawdzane).

Inne udogodnienia

Dzieci wychowywane tylko przez mamę lub tatę mają zagwarantowane pierwszeństwo przy przyjęciach do publicznych przedszkoli i żłobków. To nie jedyne udogodnienie. W sytuacji, gdy samotny rodzic jest bezrobotny i otrzymał w urzędzie pracy propozycję szkolenia lub podjęcia pracy, może ubiegać się o refundację kosztów pobytu dziecka w przedszkolu lub żłobku.

W zależności od tego, ile będzie trwało szkolenie lub na jak długo została podpisana umowa o pracę, taka refundacja będzie wypłacana przez 3 lub 6 miesięcy. Maksymalnie można się ubiegać o kwotę w wysokości połowy zasiłku dla bezrobotnych. Obecnie jest to 411,80 zł brutto. Samotna mama (lub ojciec) może także liczyć na przychylność przy rozpatrywaniu wniosku o np. dodatek mieszkaniowy.

Dodatki te przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na 6 miesięcy. Można o niego wystąpić, jeśli średni miesięczny dochód nie przekroczy w rodzinie 1055,56 zł na osobę.

Oprócz tego trzeba też mieć tzw. tytuł prawny do lokalu (czyli być właścicielem mieszkania lub jego najemcą), a powierzchnia mieszkania w stosunku do zajmujących go osób nie może przekroczyć wyznaczonego limitu. W przypadku matki z dzieckiem jest to nie więcej niż 40 m2.

Dowiedz się więcej na temat: przywileje samotnego rodzica | samotne rodzicielstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje