Reklama

Smog odpowiada za przedwczesne porody

Ze smogiem zmaga się mnóstwo krajów na świecie. Najnowsze badania wskazują, że zanieczyszczenie powietrza może mieć poważny wpływ na przebieg ciąży.

Badania Światowej Organizacji Zdrowia wykazały, że wysokie stężenie pyłów w powietrzu ma znaczący wpływ na przebieg ciąży. Wyniki ze 183 krajów wyraźnie wskazują, że smog skraca ciążę i tym samym naraża dzieci na niebezpieczeństwo. Najdotkliwiej zjawisko to odczuwane jest w Azji i Afryce, ale dotyczy całego świata.

Co roku na świecie przed 37 tygodniem ciąży rodzi się 15 milionów dzieci. Może to prowadzić do przedwczesnej śmierci przed osiągnieciem wieku pięciu lat, a także innych schorzeń, które utrudnią funkcjonowanie w społeczeństwie.

Reklama

Międzynarodowe zespoły naukowców wskazały, że aż 3,4 miliona przedwczesnych urodzeń ze 183 krajów da się powiązać z zanieczyszczeniem powietrza. Badacze podkreślają, że od dawna wiedziano, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do astmy i chorób serca u dorosłych, jednak nie brano pod uwagę tego, że może mieć wpływ na nienarodzone dzieci.

Kolejne badania wykazywały, że pyły wpływają na wagę rodzących się dzieci. Od 2010 roku zaczęto gromadzić dane i sprawdzać czy i jak smog wpływa na przedwczesne porody. Wyniki wskazują, że dotyczy to aż 18 proc. przypadków.

Według Światowej Organizacji Zdrowia co dziesiąte dziecko przychodzi na świat przedwcześnie. Aż 60 proc. przypadków dotyczy Afryki i Azji, a zwłaszcza regionów z wysokim zanieczyszczeniem powietrza.  Naukowcy wymienili listę schorzeń, na które zapadają takie dzieci, choć podkreślają, że nie posiadają jeszcze kompletu informacji. Mimo tego, wiele autorytetów medycznych uważa, że przedstawione wnioski są zachowawcze.

Wśród innych czynników wpływających na przedwczesne porody wymieniono m.in. ubóstwo, choroby, palenie papierosów i zażywanie narkotyków oraz brak edukacji w zakresie prawidłowego prowadzenia ciąży.

Podczas badań wskazano na szczególne obciążenia organizmu związane z wdychaniem pyłów zawieszonych. Odkładając się w płucach wpływają na układ oddechowy i krążenia. Szacuje się, ze w samej południowej Azji aż 1,6 milionów przedwczesnych urodzeń jest powiązanych ze smogiem.

Wyniki potwierdzają, jak ważna jest walka ze smogiem, który ma negatywny wpływ nawet na dzieci w łonie matki. Dlatego konieczne jest podjęcie działań w celu ograniczenia emisji szkodliwych substancji. To temat, którego nie można zamiatać pod dywan i czekać aż sam minie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | smog
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy