Reklama

Reklama

Sposoby na małego agresora

Kilkuletnie dziecko bywa agresywne. Trzeba sobie z tym poradzić. Najważniejsza jest konsekwencja i reagowanie na każdy objaw agresji.

Jeśli zdarza się to często, to jest oznaką, że z maluchem dzieje się coś niedobrego: może być zaniedbane, mieć złe wzorce w domu, odczuwać silny niepokój lub nie akceptować sytuacji, w jakiej się znajduje. Aż 45 proc. rodziców twierdzi, że nie umie sobie radzić z agresją dziecka. A przecież są na to sposoby.

Reklama

Zawsze reagujmy

Agresywnego zachowania dziecka nie wolno przemilczać, udawać, że nic się nie stało. Trzeba reagować natychmiast, mądrze i skutecznie. Przede wszystkim przyjrzyj się zachowaniom w twojej rodzinie. Czy zachowujecie się wobec siebie agresywnie i krzyczycie na siebie?

Jeśli tak, dziecko po prostu was naśladuje. Trzeba jak najszybciej zmienić postępowanie. Wasze dziecko powinno wiedzieć, które zachowania akceptujecie, a których nie. Trzeba mu dobitnie mówić: "Tak nie wolno", "Nigdy więcej tak nie rób". To wyznacza granice.

Ważne jest, byście byli konsekwentni. Reagujcie za każdym razem, gdy dziecko postąpiło niewłaściwie. Może to trochę potrwać, nim zobaczy, że nie ustępujecie, ale odniesiecie sukces.

Zachowajmy spokój

Agresja dziecka nie może się wam udzielać. Nie wolno dziecka bić, szarpać się z nim, krzyczeć na nie, bo to tylko powtarzanie jego agresji i utrwalanie takich zachowań. Jeśli widzicie, że stanowcze "nie" nie skutkuje, wyznaczcie karę.

Życie na gorąco 29/2011

Dowiedz się więcej na temat: agresja | wychowanie | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje