Reklama

Tak zmienia się twoje ciało

W twoim organizmie zachodzi teraz prawdziwa rewolucja. Upewnij się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Macierzyństwo jest jak fascynująca podróż: już na początku tej drogi odkryjesz, do czego zdolny jest kobiecy organizm, by zaspokoić potrzeby lokatora mieszkającego w twoim brzuchu. Zachowaj zimną krew i... przygotuj się na niespodzianki!

Twoje piersi

Już na samym początku ciąży twoje piersi staną się bardziej tkliwe i powiększą się o jeden rozmiar. Około 5. miesiąca może zacząć się z nich sączyć gęsta, żółtawa wydzielina. To tzw. siara, czyli pierwszy pokarm. Jeśli odkryjesz kłopotliwe mokre plamy, noś w staniku wkładki laktacyjne, które będą chronić odzież przed zabrudzeniem.

Reklama

Idź do lekarza, jeśli...

Wyczułaś pod pachą nawet niewielkich rozmiarów guzek. U części kobiet podczas pierwszej ciąży ujawnia się tzw. dodatkowy gruczoł mleczny. Jego pojawienie się nie jest groźne, jednak wymaga kontroli specjalisty.

Twoja głowa

Możesz odczuwać zawroty głowy (zwłaszcza podczas zmiany pozycji ciała) i częściej narzekać na jej ból. Dolegliwości te zwykle są spowodowane spadkiem poziomu cukru we krwi lub wahaniami ciśnienia. Kiedy poczujesz zawroty głowy, usiądź i na kilka minut pochyl głowę do kolan. W przypadku bólu głowy, nie sięgaj od razu po tabletki (teraz bezpieczne dla ciebie są tylko te zawierające paracetamol), ale wybierz się na spacer, wymasuj sobie skronie i zjedz jakąś pożywną przekąskę, która szybko podniesie ci poziom cukru we krwi (np. banana lub zbożowy batonik).

Idź do lekarza, jeśli...

Jesteś w III trymestrze ciąży, a bólom głowy towarzyszą obrzęki dłoni i twarzy. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o o rozpoczynających się problemach z nadciśnieniem tętniczym, które mogą być groźne zarówno dla ciebie, jak i dla maluszka.

Twoja pochwa

Podczas ciąży twoja wydzielina intymna może być bardziej obfita. Taki stan rzeczy jest spowodowany zmianami hormonalnymi. W pierwszym trymestrze ciąży możesz też lekko plamić. Skąpe krwawienie pojawia się zwykle w dniu, w którym normalnie miałabyś okres. Nie jest groźne.

Idź do lekarza, jeśli...

Wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny zapach, kolor i towarzyszy jej swędzenie oraz pieczenie krocza. Takie objawy mogą wskazywać na infekcję intymną, która wymaga leczenia. Zgłoś się do ginekologa także wtedy, gdy plamieniu towarzyszy silny ból brzucha, a wydzielina nie jest brązowa, tylko czerwona i przypomina zwykłą miesiączkę.

Twoje usta

Dziąsła stają się rozpulchnione, obrzmiałe oraz podatne na stany zapalne. Mogą także krwawić. Przyczyną nadwrażliwości dziąseł jest wysoki poziom progesteronu, hormonu odpowiadającego za utrzymanie ciąży.

Idź do lekarza, jeśli...

Krwawieniu z dziąseł towarzyszy ból zębów. Taki objaw może świadczyć o stanie zapalnym, który wymaga interwencji stomatologa. Dentystę odwiedź też, gdy zauważysz próchnicę. I borowanie, i zakładanie plomby są bezpieczne dla dziecka.

Twoje ręce

Możesz odczuwać mrowienie w dłoniach oraz narzekać na ich drętwienie (szczególnie podczas snu). Takie dolegliwości pojawiają się wskutek zmian hormonalnych, które powodują zatrzymywanie wody w organizmie.

Idź do lekarza, jeśli...

Odczuwasz silny ból w kciuku, palcu wskazującym oraz środkowym. Możesz cierpieć na tzw. zespół cieśni nadgarstka. Specjalista zaleci ci noszenie opaski usztywniającej oraz przyjmowanie preparatów z magnezem i wit. B6.

Twoja pupa

W trakcie wypróżniania się odczuwasz ból i lekkie pieczenie. Takie objawy wskazują, że możesz mieć hemoroidy, na które cierpi wiele ciężarnych. Dolegliwości nasilają się wtedy, gdy miewasz zaparcia. Dlatego dbaj o to, by twoja dieta obfitowała w błonnik (znajdziesz go m.in. warzywach i owocach) oraz pij wodę - to ułatwia wypróżnianie.

Idź do lekarza, jeśli...

Podczas wizyty w toalecie zauważysz krwawienie z odbytu. Specjalista zaleci ci stosowanie maści, kremów lub czopków.

Twoje biodra

Masz wrażenie, że nieco się poszerzyły. To skutek działania relaksyny - hormonu, który zwiększa elastyczność stawów, przygotowując ciało do porodu.

Idź do lekarza, jeśli...

Odczuwasz silny ból w okolicy spojenia łonowego, który promieniuje do ud. Takie objawy mogą wskazywać na rozejście spojenia łonowego, czyli poszerzenie szpary między kośćmi łonowymi (fizjologicznie przed porodem powiększa się ona do 10 mm). Ginekolog może zalecić ci noszenie specjalnego pasa oraz ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne.

Twoja skóra

Na policzkach, czole i szyi pojawiły się brązowe plamki, zwane ostudą ciężarnych. Na brzuchu zaś ciemna linia, tzw. linea nigra. Takie zmiany to efekt zwiększonego wydzielania melaniny: pigmentu obecnego w skórze. Możesz też czuć swędzenie brzucha, bo skóra na nim rozciąga się.

Idź do lekarza, jeśli...

W III trymestrze odczuwasz silne swędzenie dłoni i stóp. Te objawy mogą wskazywać na cholestazę ciężarnych, która wymaga leczenia w szpitalu.


Konsultacja: dr n. med. Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy