Reklama

Obalono największy mit dotyczący młodych ojców. Wnioski zaskakują

Mówi się, że kobieta zostaje mamą, kiedy dostaje pozytywny test ciążowy, a mężczyzna staje się ojcem, kiedy jego dziecko przychodzi na świat. Sporo wiadomo o zmianach, które zachodzą w organizmie matki i o jej emocjach. O ojcach wiadomo dużo mniej.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie ojca?  

W królestwie zwierząt ojcowie nie pełnią szczególnie ważnej roli w życiu swoich dzieci. U ssaków zaledwie  6 proc. ojców odgrywa ważną rolę w życiu potomstwa.

Badania na zwierzętach i ludziach pokazały, że tatusiowie nowicjusze doświadczają w organizmie zwiększenia wydzielania hormonów takich, jak estrogen, oksytocyna i prolaktyna.  

Według ostatnich badań prowadzonych przez psycholog Elizabeth Gould  z uniwersytetu w Princeton, kontakt z matką i dziećmi wywołuje zmiany hormonalne u ojców.

U ludzi ojcowie, którzy są czuli względem dzieci, maja wyższy poziom oksytocyny. Ciekawe, że u gryzoni mają podwyższony poziom testosteronu, co prawdopodobnie związane jest z większą odpowiedzialnością za potomstwo i gotowością do ochrony jego życia i bezpieczeństwa.    

Reklama

Ojcostwo wpływa na mężczyzn także na poziomie komórkowym. Narodziny dziecka powodują rozwój nowych neuronów w mózgu mężczyzny w obszarach odpowiedzialnych za umiejętności takie,  jak planowanie, skupianie się bez rozpraszania uwagi i rozwiązywanie problemów.

Naukowcy zauważyli, że nowe neurony mogą się rozwijać w odpowiedzi na tak zwane bogactwo środowiska, czyli nowy wymiar, jaki dziecko wnosi w życie taty.     

Czy ojcowie mają instynkt rodzicielski?  

Choć zazwyczaj mówi się o "matczynym instynkcie", który sprawia, że matki natychmiast rozpoznają płacz swojego dziecka, badanie, w którym wzięło udział 27 tatusiów i 29 mam z Francji i Konga wykazało, że ojcowie są w tym tak samo skuteczni, jak kobiety. Ich zadaniem było wskazanie płaczu własnego dziecka spomiędzy nagrań głosu 5 dzieci.

Przeciętnie, rodzicie byli w stanie rozróżnić głos swojego potomstwa w 90 proc. przypadków, przy czym mężczyźni poradzili sobie z tym zadaniem tak samo dobrze, jak kobiety.   

Niestety, wciąż istnieje głęboko zakorzenione społecznie przekonanie wśród ojców, że ponieważ ich ciało nie przeszło dziesiątek zmian związanych z ciążą, porodem i karmieniem piersią, nie są biologicznie i psychologicznie przygotowani do opieki nad dzieckiem, w takim stopniu, jak matka. Z tego powodu są mniej pewni siebie i ciągle zadają sobie pytanie, czy sprostają nowej, życiowej roli.

Zastanawiają się, czy będą dobrymi rodzicami, nawiążą więź z dzieckiem i będą wiedzieli, jak się nim dobrze opiekować.

W roku 2011, na Filipinach, amerykański antropolog, dr Lee Gettler, przeprowadził pięcioletnie badanie na 624 wolnych, bezdzietnych mężczyznach od 21 do 26 roku życia.

Na początku testów wszyscy panowie mieli poziom testosteronu odpowiedni do wieku, ale u 465, którzy zostali ojcami,   spadł on o 35 proc. w porównaniu do tych, którzy nie mieli dziecka.  

W 2012, dr Ruth Feldman z Izraela opublikowała z kolei badanie, w którym uczestniczyło 112 rodziców. Zaobserwowała, że najwyższa ilość oksytocyny w organizmie matki została zanotowana, kiedy ta karmiła dziecko, a w organizmie ojca, gdy bawił się z nim, udając, że walczą. 

Czy testosteron chroni przed depresją?  

Testosteron chroni przed obniżeniem nastoju. Niższy poziom testosteronu w organizmie mężczyzny, w okresie, kiedy musi przeorganizować swoje dotychczasowe życie, znaleźć równowagę między pracą zawodową, a nowymi obowiązkami w rodzinie, może mieć negatywny wpływ na jego samopoczucie.

Może się zdarzyć, że mężczyzna opiekując się dzieckiem i jego matką, która doświadcza depresji poporodowej, sam będzie się zmagał z podobnymi objawami. W organizmie  panów, którzy zostali ojcami, zachodzą zmiany hormonalne, zmiany w mózgu i zachowaniu. 

Ojcostwo łączy się z planowaniem i rozwiązywaniem problemów. Spadek testosteronu sprawia, że panowie są delikatniejsi, bardziej empatyczni i cierpliwi. Czerpią radość z kontaktów z dzieckiem, przez co zmieniają się w super rodzica, bo tata nie jest gorszą wersją mamy.  

          

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ojciec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy