Telewizor w domu. Jak chronić wzrok dziecka przed szkodliwym niebieskim światłem?

Telewizja dostarcza najmłodszym mnóstwa rozrywki: od programów telewizyjnych, przez bajki i seriale przeznaczone dla ich grupy wiekowej, skończywszy na grach. W obecnych czasach telewizor może posłużyć nawet jako narzędzie edukacyjne. Warto jednak pamiętać, że duża ilość czasu spędzona przed ekranem może źle wpływać na wzrok naszych pociech. Dlaczego? Czy da się przed tym bronić? Odpowiadamy.

Niebieskie światło: co to takiego?

Z danych Nielsen Polska pochodzących z marca 2020 wynika, że Polacy oglądają telewizję nawet przez 6 godzin dziennie. Jeżeli dodać do tego czas spędzony przed monitorem czy smartfonem, może się okazać, że pół doby poświęcamy na patrzenie w ekran. Z pewnością intuicja podpowiada nam, że długie godziny spędzane w ten sposób nie służą zdrowiu Twojego dziecka. Znaczna część dnia spędzona przed telewizorem jednocześnie oznacza zwiększoną ekspozycję na niebieskie światło. Co to takiego?

Niebieskie światło, zwane inaczej HEV (High Energy Visible Light), to naturalna składowa światła słonecznego. Zazwyczaj nie jest niebezpieczne dla naszych oczu, jednak emitowane przez urządzenia elektroniczne może mieć poważne konsekwencje. Długotrwała ekspozycja, jaka ma miejsce na przykład w trakcie wielogodzinnych seansów filmowych, może doprowadzić do zaburzenia wydzielania melatoniny, a w konsekwencji do zaburzeń rytmu snu. W efekcie może to powodować zmiany w metabolizmie i choroby takie jak otyłość czy cukrzyca. Do negatywnych skutków zalicza się także podniesienie poziomu kortyzolu (czyli hormonu stresu) we krwi, a także przedwczesne starzenie się siatkówki.

Jedną z bardziej narażonych grup są nie tylko osoby pracujące zawodowo przed ekranami, ale przede wszystkim dzieci. Ich organizmy nie zdążyły jeszcze wykształcić odpowiednich mechanizmów obronnych: oczy dziecka mają dużo wyższą przepuszczalność światła niż dorośli. Sprawdźmy więc, co zrobić, aby ochronić nasze pociechy.

Jak chronić dziecko przed niebieskim światłem?

Nadmiar niebieskiego światła może wywołać rozdrażnienie, a także przyczynić się do spadku jakości widzenia. Jednak w dzisiejszych czasach wyeliminowanie ekranów jest niemożliwe, warto więc sięgnąć po urządzenia pomagające chronić oczy. W telefonach czy komputerach stosuje się między innymi filtr niebieskiego światła, który zmienia barwę na cieplejszą, a więc mniej szkodliwą dla wzroku. A jak to wygląda w przypadku telewizorów?

Kupując telewizor, z którego będą korzystali również najmłodsi domownicy, warto zwrócić uwagę na ilość emitowanego niebieskiego światła. Ekrany LED mają emisję na poziomie około 60 procent. Szukając urządzeń, które ograniczają tę wartość, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na telewizory LG OLED - zarówno te pochodzące z 2020, jak i 2021 roku emitują zaledwie 29 procent niebieskiego światła, a więc znacznie mniej niż zalecany 50-procentowy próg komfortu. Producent potwierdza parametry certyfikatem Eye Comfort Display, pochodzącym od firmy badawczej TUV Rheinland. Przy okazji warto zaznaczyć, że model LG OLED 55BX otrzymał rekomendację od redakcji Interia Tech, która doceniła jego wydajność przy stosunkowo przystępnej cenie.

Dziecko przed telewizorem

Dla higieny wzroku nie wystarczy ograniczona emisja niebieskiego światła. Przyda się także urządzenie eliminujące migotanie obrazu (flicker free). W trosce o wzrok najmłodszych należy zadbać o odpowiednie zasady oglądania telewizji. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej odległości, w jakiej należy siedzieć przed ekranem. W zależności od rozdzielczości matrycy i jej przekątnej przyjmuje się, że na każdy cal powinno przypadać od 1,5 do nawet 4 cm odległości. Unikajmy sytuacji, w której promienie słoneczne bezpośrednio padają na ekran. Pamiętajmy również, aby oglądać programy przy włączonym oświetleniu w pomieszczeniu. Warto przy tym wszystkim wybrać taki model, który sam będzie potrafił dobrać parametry obrazu do oświetlenia w danej chwili. Telewizory LG OLED posiadają Dolby Vision IQ - dzięki czujnikom światła oraz metadanym zaszytym w filmach treści dopasowywane są do panujących w pomieszczeniu warunków. Dodatkowo producent wyposażył urządzenie w FILMMAKER MODE™, który dba o zachowanie oryginalnych proporcji, kolorystyki czy liczby klatek na sekundę, sprawiając, że oglądamy materiał bez "upiększaczy", czyli w takiej postaci, w jakiej życzyłby sobie tego reżyser.

Dziecko spędza dużo czasu przed telewizorem? Wyznaczmy konkretne godziny, w których może to robić, a w wolnym czasie zadbajmy o odpowiednią dawkę ruchu. Kluczowa dla zachowania zdrowego wzroku jest także właściwa dieta. W jadłospisie umieśćmy warzywa oraz owoce z pomarańczowym barwnikiem. Znajduje się w nich luteina oraz zeaksantyna - czyli składniki wiążące wolne rodniki oraz chroniące przed szkodliwym wpływem niebieskiego światła.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy