Reklama

Reklama

Test na ojcostwo przed narodzinami dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz zrobić test na ojcostwo przed narodzinami dziecka, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Okazuje się, że jest to możliwe. Co warto wiedzieć o badaniu?

Kiedyś, aby wykonać test na ojcostwo, trzeba było czekać do narodzin dziecka. Dziś ustalenie ojcostwa jest możliwe już podczas ciąży. Test warto wykonać, gdy pojawią się wątpliwości, kto jest ojcem mającego przyjść na świat dziecka.

Reklama

Badanie ojcostwa pozwala jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić pokrewieństwo między mężczyzną a dzieckiem. To pozwala kobiecie skupić się na przygotowaniach do macierzyństwa, a o mężczyźnie daje pewność, że jest tatą. To ważne, ponieważ niepewność co do ojcostwa wywołuje zwykle stres i negatywne emocje.

Wiele osób decyduje się na wykonanie testu przed podjęciem decyzji o uznaniu ojcostwa w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Metody badania ojcostwa podczas ciąży

Badanie ojcostwa to postępowanie analityczne, które ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa w linii domniemany ojciec - dziecko. W tym celu wykorzystuje się różne metody analizy pokrewieństwa.

Badanie ojcostwa w ciąży można przeprowadzić dwoma metodami. Ich wybór zależy między innymi od terminu, w jakim chce się przeprowadzić badanie. To:

· badanie na podstawie krwi ciężarnej i wymazu z policzka od domniemanego ojca,

· badanie na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców.

Badanie ojcostwa na podstawie krwi ciężarnej

Najbardziej doskonała, a i najłatwiejsza metoda ustalenia biologicznego ojcostwa w ciąży to testy DNA. Są tak samo wiarygodne jak badania DNA wykonywane po narodzinach dziecka.

Test DNA na ojcostwo w ciąży można wykonać już po 10. tygodniu ciąży. Wystarczy pobranie próbek. Może to być krew, pobrana jak do morfologii, od przyszłej mamy i od potencjalnego ojca (próbką od ojca jest też wymaz z policzka). Nie wymaga to żadnych przygotowań.

Z próbki krwi matki izoluje się DNA dziecka, które jest obecne w matczynym krwioobiegu już od około 4. tygodnia ciąży, choć dopiero w okolicach 8. tygodnia jego ilość osiąga stężenie pozwalające na ustalenie ojcostwa. Najpewniejszy wynik uzyskuje się od 10. tygodnia ciąży. Wówczas ilość DNA dziecka w krwiobiegu matki jest wystarczająca, by w wiarygodny sposób ustalić ojcostwo.

Z pobranych próbek tworzy się indywidualne profile genetyczne. Następnie sprawdza się, czy w określonych miejscach są one do siebie podobne. Na tej podstawie rozstrzyga się kwestię ojcostwa.

Test na ojcostwo na podstawie płynu owodniowego

Test na ojcostwo przed narodzinami dziecka można również wykonać na podstawie płynu owodniowego. Zawiera on komórki płodu, z których można wyizolować DNA płodu. Badanie wykonuje się po 15. tygodniu ciąży.

DNA dziecka izolowane jest z próbki płynu owodniowego lub fragmentów kosmówki. Pobiera je lekarz specjalista za pomocą nowoczesnego sprzętu, pod kontrolą USG (tzw. amniopunkcja). Jest to inwazyjne badanie diagnostyczne, które wykonuje się w celu pogłębienia diagnostyki prenatalnej. Badane w teście fragmenty DNA są niezmienne i ustalone już w momencie poczęcia. Niestety amniopunkcja ma pewne ryzyko powikłań, które mogą prowadzić do poronienia.

DNA dziecka zostaje porównane z próbkami od matki i mężczyzny, także w postaci wymazów z policzka lub dowolnych próbek od rodziców. Dysponując próbkami DNA dziecka i rodziców, laboratorium ustala ich profile genetyczne, a następnie porównuje ze sobą i wydaje wynik. Bez względu na metodę pobrania próbki wynik badania jest pewny i jednoznaczny.

Test na ojcostwo przed narodzinami dziecka daje równie pewny wynik, jak badanie wykonywane po porodzie. Oznacza to, że wynik daje jednoznaczną informację na temat ojcostwa: pozwala je więc potwierdzić lub wykluczyć.

Ile kosztuje test na ojcostwo wykonany podczas ciąży

Cena za ustalenie ojcostwa w czasie ciąży wynosi od 2 tys. złotych do nawet 7 tys. złotych. Koszty są zależne od sposobu pobierania próbek DNA dziecka, które mogą zostać wyizolowane z krwi matki albo pobrane podczas badań w ciąży - z fragmentów kosmówki bądź płynu owodniowego.

Czytaj więcej TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje