Reklama

To, czym oddychasz w ciąży, jest ważne!

Ekspozycja ciężarnych kobiet na zanieczyszczone pyłami i szkodliwymi gazami powietrze, zwłaszcza w późnym okresie ciąży, może przyczyniać się do obniżenia poziomu witaminy D u potomstwa

Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych w " Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism". Zdaniem autorów, może to wpływać na podwyższone ryzyko rozwoju niektórych groźnych chorób w późniejszym życiu dziecka.

Niedobór witaminy D, astma i alergie

Najnowsze badania pokazują, że niedobór witaminy D u matki w czasie ciąży może przyczyniać się do rozwoju astmy i chorób alergicznych u jej potomstwa. Wiadomo, że na podaż witaminy D u kobiet ma wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest ekspozycja na wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza.

- W naszym badaniu skupiliśmy się na związku pomiędzy wdychaniem przez ciężarne panie zanieczyszczonego, miejskiego powietrza, a poziomem witaminy D w surowicy krwi pępowinowej - wyjaśnia kierujący eksperymentem dr Nour Baïz z Intitut National de la Santé et de la Recherche médicale (INSERM) w Paryżu. W tym celu naukowcy przebadali 375 matek i ich nowo narodzonych dzieci.

Reklama

Zanieczyszczone powietrze i zaawansowana ciąża

Okazało się, że kobiety oddychające powietrzem z większymi ilościami tlenku azotu oraz pyłu (odpowiadającymi poziomom obserwowanym w dużych miastach) z dużym prawdopodobieństwem rodziły dzieci z niedoborem witaminy D. Z obserwacji wynikło także, że związek ten był najsilniejszy, gdy ekspozycja na zanieczyszczenia miała miejsce w trzecim trymestrze ciąży.

- Uzyskane wyniki jasno i wyraźnie - po raz pierwszy w historii - pokazały, że zanieczyszczone powietrze (na poziomie porównywalnym z górnymi normami ustalonymi przez Światową Organizację Zdrowia) może przyczyniać się do niedoboru witaminy D u noworodków" - podsumowuje Baïz.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy