Reklama

Trądzik młodzieńczy: Wygraj z nim!

Dziecko ma kompleksy z powodu wywołanych trądzikiem niedoskonałości skóry? Dowiedz się, w jaki sposób możesz mu pomóc.

Trądzik najczęściej pojawia się w momencie, gdy młody człowiek wchodzi w okres dojrzewania. Na twarzy twojego dziecka, które jeszcze niedawno miało delikatną i gładką skórę, coraz częściej pojawiają się krostki? To właśnie trądzik. Zazwyczaj nieuchronny, bo jego przyczyną są zachodzące w młodym organizmie zmiany hormonalne. Główni winowajcy to androgeny, które stymulują gruczoły łojowe skóry do produkcji sebum.

Dlaczego jednak u jednych dzieci trądzik przebiega łagodnie, a krostki pojawiają się pojedynczo i jedynie raz na jakiś czas, a u innych nieestetyczne zmiany pokrywają całą twarz? Nasilenie tej przypadłości zależy w dużej mierze od indywidualnej skłonności do rogowacenia ujść gruczołów łojowych. Zaskórniki pojawiają się bowiem dopiero wtedy, gdy w wyniku nadmiernego rogowacenia ujście gruczołu zostanie zatkane. Gdy sebum nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz, namnażają się bakterie i powstaje stan zapalny, którego oznaką są ropne wykwity.

Reklama

Podstawowa zasada: Nie wysuszamy skóry, bo to nasila objawy przypadłości

W wielu przypadkach poprawę stanu skóry przynosi już właściwa pielęgnacja. Nie doradzaj jednak swojemu dziecku przemywania twarzy płynami zawierającymi alkohol i mycia antybakteryjnymi żelami. Wbrew temu, co przez wiele lat uważano, efektem stosowania takich środków jest głównie wysuszenie naskórka. Paradoksalnie, może to jeszcze pogorszyć stan skóry. Przy trądziku najlepiej sprawdzają się delikatne, niezawierające mydła płyny myjące o neutralnym pH albo płyny micelarne.

To nieprawda, że przy skórze trądzikowej nie należy używać kremów, bo zatykają one pory

Żeby uniknąć takiego efektu, trzeba jednak wybierać kosmetyki, które nie zawierają tzw. substancji komodogennych (czyli zatykających pory). Należą do nich m.in.: lanolina, parafina, masło kakaowe, olej kokosowy (pełną listę znajdziemy na stronie http://cotozakosmetyk. pl/pielegnacja/co-zapycha-w-kosmetykach/). Preparaty, w których składzie ich nie ma, nie tylko nie zaostrzają objawów choroby, ale na dodatek wspomagają jej zwalczanie. Dobrze nawilżona skóra przetłuszcza się bowiem mniej.

Warto też mieć świadomość, że popularne wśród osób z trądzikową cerą kremy matujące nie hamują wcale pracy gruczołów łojowych, a jedynie wchłaniają sebum. Skóra po ich użyciu może chwilowo wyglądać lepiej, ale jej stan się nie poprawia. Przy trądziku należy natomiast koniecznie stosować filtry UV. Przekonanie o dobroczynnym działaniu słońca na cerę trądzikową to mit biorący się częściowo z tego, że początkowo opalona skóra rzeczywiście mniej się przetłuszcza. Problem w tym, że po krótkim czasie objawy trądziku się nasilają.

Złuszczanie naskórka kawasami - pomaga zwalczyć trądzik i pozbyć się blizn po nim

Najlepsze efekty przyniesie peeling kwasami wykonany w gabinecie lekarskim. Przy trądziku zalecane jest złuszczanie kwasem glikolowym, pirogronowym, azelainowym i salicylowym. Zwykle potrzebna jest seria kilku zabiegów (cena jednego: od 100 zł). Nie należy ich jednak wykonywać, kiedy na skórze są nie tylko zaskórniki, ale także ropne wykwity. W takiej sytuacji peeling rozniesie tylko bakterie po twarzy, a efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Bardzo dobre efekty daje za to domowe użycie aptecznych preparatów zawierających kwas azelainowy (np. Skinoren, Artrederm). Substancja ta nie tylko delikatnie złuszcza naskórek, ale także zmniejsza jego rogowacenie, działa przeciwbakteryjnie i hamuje aktywność gruczołów łojowych. Dodatkowo działa również przeciwprzebarwieniowo. Regularne stosowanie maści z kwasem azelainowym pomaga się pozbyć przebarwień potrądzikowych. Substancję tę można bezpiecznie stosować również przy skórze skłonnej do podrażnień i naczynkowej.

Witamina A to skuteczny lek

Objawy trądziku są bardzo uciążliwe? Wybierz się z dzieckiem do dermatologa. W zależności od stopnia nasilenia zmian może on przepisać preparaty zawierające retinol (witaminę A) do stosowania zewnętrznego albo doustną kurację. Przy stosowaniu takich preparatów na skórę trzeba koniecznie stosować blokery UV, w innym przypadku może dojść do powstania przebarwień. Efektem ubocznym terapii może być też przesuszenie i podrażnienie skóry.

Doustne leczenie retinoidami to terapia długotrwała, stosuje się ją przez 16-20 tygodni. Leczenie zwykle przynosi pożądany efekt (poprawa wyglądu cery), ale kuracja może też dawać efekty uboczne (m.in. bóle głowy i mięśni, zapalenie spojówek). Warto też wiedzieć, że w czasie kuracji retinoidami, a także w 2-3 miesiące po niej nie powinno się zachodzić w ciążę.Trądzik trzeba leczyć, bo zaniedbany, może pozostawić po sobie blizny.

Im mniej słodyczy, tym zdrowsza skóra

Niegdyś uważano, że spożywanie czekolady może zaostrzyć trądzik. Okazuje się jednak, że to nie sama czekolada jest winna, a zawarty w niej cukier. Z najnowszych badań wynika bowiem, że największy wpływ na stan naszej skóry ma tzw. indeks glikemiczny (wskaźnik poziomu glukozy we krwi w 2-3 godziny po posiłku) tego, co jemy. Zależność jest prosta: im więcej potraw o wysokim IG (m.in.: słodyczy, słodkich owoców, białego pieczywa), tym większą mamy skłonność do trądziku. Tabele indeksu glikemicznego dla poszczególnych produktów znajdziemy na stronie http://www.glukoza. pl/index.php/indeks-glikemiczny- tabele.

Warto wiedzieć

Ta przykra dolegliwość najczęściej dotyczy dzieci w wieku od 12 do 18 lat.


Tekst: Lucyna Pianko



Olivia
Dowiedz się więcej na temat: nastolatkowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy