Reklama

Trudne początki przedszkola - jak przygotować dziecko do adaptacji w nowym miejscu?

Pójście dziecka do przedszkola to duże wydarzenie nie tylko w jego życiu, ale i w życiu jego rodziców. Większość dzieci bardzo szybko się adaptuje, a te pierwsze momenty w przedszkolu nie wiążą się z jakimś wyjątkowo przykrym przeżyciem.

Niestety, często moment ten łączy się także z ogromnym stresem i negatywnymi emocjami. Dzieci płaczą i krzyczą, nie akceptując rozstania z rodzicami i pozostania na wiele godzin w obcym miejscu w towarzystwie nieznanych rówieśników i dorosłych.

Siła oporu dziecka przed pobytem w przedszkolu potrafi być tak duża i trwała, że zdarzają się przypadki rezygnacji z przedszkola. Powoduje to oczywiście poważne komplikacje, gdyż skutkuje albo rezygnacją z pracy, albo koniecznością wynajęcia opiekunki.

- Reakcji dziecka na przedszkole nie sposób przewidzieć, ale jest kilka prostych sposobów, które zwiększają szansę sukcesu - doradza Marta Załuskowska, psycholog i Dyrektor Przedszkola Włoskiego Piccolo Leonardo w Warszawie.

Reklama

- Będzie to jednak wymagało pewnego wysiłku, głównie od rodziców. Warto go jednak podjąć, gdyż dla dzieci przedszkole jest ważnym etapem rozwoju, fantastyczną przygodą i dużym bodźcem intelektualnym. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby dziecko się dobrze zaadoptowało w wybranej przez rodziców placówce.

Co mogą zrobić rodzice, którzy chcą ułatwić swojemu dziecku start w przedszkolu?

Przede wszystkim sami nie powinni okazywać zdenerwowania, ponieważ ta emocja udzieli się także ich maluchowi. Powinniśmy traktować pójście do przedszkola jako naturalny etap w życiu dziecka (taki sam jak nauka chodzenia czy chęć samodzielnego decydowania o swoim czasie wolnym), a nie jako jego utratę czy przykrą konieczność.

Rozmawiajmy o pozytywnych aspektach przedszkola (będziesz miał dużo kolegów; będziesz się cały dzień bawić) zamiast o negatywach (rodzice będą za tobą bardzo tęsknić, gdy będziesz w przedszkolu).

Dorośli nie powinni się także obawiać wypuszczenia dziecka spod swojej opieki - i to na długo przed pójściem do przedszkola. Mają przecież prawo do czasu tylko dla siebie i powinni jak najczęściej pobyć ze sobą, bez asysty potomków. Zaufajmy więc członkom rodziny czy bardzo dobrym przyjaciołom i poprośmy ich o zajęcie się naszym dzieckiem - na kilka godzin, na wieczór, na weekend. Maluch, które jest przyzwyczajony do tego, że opiekują się nimi różne osoby, łatwiej zaakceptują podobną sytuację w przedszkolu - będzie tam przecież przebywał przez kilka godzin dziennie.

Rodzice z wyprzedzeniem powinni zadbać o zapewnienie swojemu dziecku kontaktu z rówieśnikami. - Wielu rodziców celowo ogranicza kontakty z innymi dziećmi, wychodząc z założenia, że niesie to ze sobą ryzyko infekcji. Taka strategia może jednak oznaczać, że dziecko będzie miało trudności z adaptacją w grupie, zwłaszcza, że w przedszkolu jest to grupa dość liczna - zaznacza Marta Załuskowska z Piccolo Leonardo. - Dziecko powinno mieć kontakt z rówieśnikami, bo widzimy, że maluchy, które uczęszczały do żłobka lub na zajęcia dodatkowe, dużo lepiej przyzwyczajają się do przedszkola. Idealnie byłoby, aby nasza pociecha znała przynajmniej jedno z dzieci, z którym będzie chodzić do grupy. Warto o to zadbać i skorzystać z zajęć przygotowawczych - dodaje.

Bardzo prostym sposobem na ułatwienie adaptacji w przedszkolu jest dopasowanie pory posiłków, spacerów i zabaw do godzin obowiązujących w wybranej placówce. Warto przygotować się do zmian jak najwcześniej, ponieważ dni malucha będą teraz wyglądały zupełnie inaczej - m.in. zadbać o to, aby nauczyć dziecko większej samodzielności.

To pomoże dziecku

W pierwszych dniach czy tygodniach w przedszkolu dziecko potrzebuje dodatkowej uwagi. Rodzice w tym okresie powinni spędzać z nim więcej czasu w zaangażowany sposób. W ciągu pierwszych kilkunastu dni można odbierać dziecko z przedszkola wcześniej. Jeśli jest to możliwe - jeszcze przed drzemką.

Zasypianie w nowym miejscu, pełnym obcych osób, może być trudne, dlatego w początkowym okresie może się okazać, że lepiej, aby dziecko nie spało w przedszkolu. Poproś szefa o pół dnia urlopu i zrezygnuj ze spotkania ze znajomymi wieczorem - to niewiele, ale dzięki temu twoje dziecko lepiej zniesie te trudne dni.

- Przyszły przedszkolak powinien uczestniczyć w gromadzeniu wyprawki. Może wybierać rzeczy, które będą mu niezbędne w przedszkolu. Pozwólmy mu podjąć decyzje dotyczące tego, jakie będzie miał ozdoby czy napisy na plecaku, worku na buty czy teczce na swoje rysunki - podpowiada psycholog.

- Zaangażowanie dziecka sprawi, że poczuje się ono ważne i docenione, a jednocześnie będzie chciało wykorzystać kupione rzeczy w praktyce, czyli w przedszkolu. 

Konsekwentne stosowanie tych kilka prostych sposobów, bardzo łatwych w realizacji, sprawi, że nasz maluch łatwiej odnajdzie się w nowym środowisku. Okres przedszkolny może być dla niego fantastycznym, kształtującym przeżyciem. O to, żeby tak się stało, muszą zadbać nie tylko pracownicy przedszkola, lecz także kochający rodzice.

Wypowiedzi udzieliła: Marta Załuskowska, psycholog i Dyrektor Przedszkola Włoskiego Piccolo Leonardo w Warszawie


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy