Reklama

Reklama

Udany seks w czasie ciąży

Okres oczekiwania na maleństwo może wam dostarczyć wielu wspaniałych wrażeń erotycznych. Aby tak się stało, bądźcie otwarci, tolerancyjni wobec siebie i z radością odkrywajcie nowe drogi do osiągnięcia rozkoszy.

Przyszli rodzice dzielą się na dwie grupy: jedni na okres ciąży po prostu rezygnują z seksu (nawet jeśli nie ma ku temu medycznych wskazań), drudzy natomiast dopiero teraz w pełni cieszą się jego urokami.

Reklama

- Okres ciąży sprzyja seksualnym uniesieniom, bo wreszcie nie trzeba przejmować się antykoncepcją czy też kochać się w określone dni, sprzyjające poczęciu. Para podchodzi do seksu na większym luzie, więc zaczyna czerpać z niego większą przyjemność - wyjaśnia dr Radosław Jerzy Utnik, psycholog-seksuolog.

Często jednak zdarza się, że przyszli rodzice rezygnują ze współżycia. - Powody bywają różne. Czasem kobieta unika seksu z powodu złego samopoczucia (np. mdłości) lub też dlatego, że w ciąży wydaje się sobie mało atrakcyjna.

Mężczyźni z kolei mogą obawiać się, że w czasie stosunku zrobią krzywdę dziecku. Niektórzy nie akceptują też zmian w wyglądzie kobiety - nie potrafią postrzegać jej równocześnie jako matki i partnerki seksualnej - wyjaśnia dr Utnik.

Nie warto jednak rezygnować ze współżycia, jeśli nie ma ku temu powodów natury medycznej (np. ciąża jest zagrożona).

- Pary, które nie rezygnują w ciąży z seksu, szybciej wracają do współżycia po porodzie. Łatwiej im bowiem odbudować intymną bliskość - wyjaśnia seksuolog. Pamiętajcie, że fakt, iż zostaniecie rodzicami, nie oznacza, że przestaliście być kochankami. Może teraz będziecie czerpać z seksu większą radość albo odkryjecie nowe doznania?

Każdy trymestr ciąży rządzi się swoimi prawami. Sprawdźcie, czego możecie się spodziewać, a co was zaskoczy w różnych okresach odmiennego stanu.

I trymestr

Na początku ciąży z ochotą na miłość bywa różnie. W tym okresie ilość estrogenów jest najwyższa, co sprawia, że niektóre kobiety - ku własnemu i partnera zaskoczeniu - zamieniają się w wulkany seksualnej energii. Ale jest też wiele przyszłych mam, które bardzo kiepsko znoszą dolegliwości związane z początkami ciąży (nudności, ciągłe zmęczenie, nadwrażliwość piersi).

To zniechęca je do przejawiania jakiejkolwiek aktywności w sypialni. - Pamiętajmy, że kobiety ciężarne mają bardzo zmienny stosunek do seksu. Niektóre na początku wykazują mniejszą ochotę na miłosne igraszki, a potem ich libido zaczyna rosnąć.

Dlatego przyszli tatusiowie: trochę cierpliwości, bo nic nie jest przesądzone - pociesza dr Utnik.

Rady dla niej:

● Nawet jeśli nie masz ochoty na seks, nie odsuwaj się od partnera. Możecie przecież całować się, przytulać czy uprawiać seks oralny.

● Mów partnerowi, co teraz sprawia ci przyjemność (np. masaż kręgosłupa), a czego powinien unikać (np. pieszczot wrażliwych piersi, które mogą teraz sprawiać ci ból).

Rady dla niego:

● Wykaż się tolerancją wobec zmiennych nastrojów partnerki. Pamiętaj, że ona teraz przechodzi prawdziwą rewolucję hormonalną i sama często nie jest w stanie zapanować nad swymi emocjami. Jeśli jednak będziesz cierpliwy, ona z pewnością to doceni i będzie miała większą ochotę na seks.

● Na początku ciąży kobieta bardzo często bywa senna i zmęczona. Dlatego miłosne zbliżenia najlepiej planować np. na popołudnie. Wtedy są szanse, że ona nie zdąży zasnąć, zanim do czegokolwiek dojdzie:)

II trymestr

Organizm przyszłej mamy przyzwyczaił się już do produkcji i działania hormonów ciążowych. Choć obniża się poziom estrogenów, to piersi, pochwa i macica są lepiej ukrwione, dzięki czemu kobieta jest bardziej wrażliwa na pieszczoty. - Wiele pań rozbudza się seksualnie na tym etapie, np. dopiero teraz odczuwa orgazmy lub szczytuje wielokrotnie - mówi seksuolog.

Rady dla niej:

● Jeśli przeżywasz teraz erotyczne apogeum, ciesz się tym! Wybierajcie jednak pozycje, w których partner nie będzie uciskał twojego brzucha (patrz: ramka obok) - to da ci komfort.

● Gdyby po stosunku pojawiło się krwawienie, wybierz się do lekarza. Nie zawsze jest to niepokojący sygnał, ale może świadczyć o tym, że masz np. nadżerkę.

Rady dla niego:

● Bądź otwarty na nowe doznania. Wypróbujcie pozycje, w których to ona może sterować głębokością penetracji. Dzięki temu poczuje się bezpieczniej, a ty przestaniesz się bać, że zrobisz krzywdę dziecku.

III trymestr

Wysoki poziom prolaktyny (hormonu, który odpowiada za produkcję pokarmu) sprawia, że przyszła mama jest skoncentrowana na maluszku i nie ma ochoty na współżycie. Są jednak kobiety, którym seks sprawia dużą przyjemność przez całą ciążę. Lekarze nie zabraniają współżycia w trzecim trymestrze.

- Chociaż według niektórych opinii warto zachować wstrzemięźliwość w ostatnich 4-6 tygodniach ciąży. Podczas aktu miłosnego uwalniają się bowiem prostaglandyny i oksytocyna, które powodują kurczenie się macicy, co może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Jednak gdy wyznaczony termin rozwiązania dawno minął, stosunek pomoże przyspieszyć poród - mówi dr Utnik.

Rady dla niej:

● Jeśli podczas pieszczot z piersi wypływa ci pokarm i czujesz się tym skrępowana, załóż wygodny stanik i włóż do niego wkładki laktacyjne.

● Gdy nie masz ochoty na seks, poproś męża o masaż karku lub stóp. Niech czuje, że nadal go potrzebujesz, mimo że teraz koncentrujesz się głównie na maluszku.

Rady dla niego:

● Bądź delikatny - tuż przed porodem kobieta jest bardziej wrażliwa na dotyk i nie wszystkie pieszczoty sprawiają jej przyjemność. To samo dotyczy zbyt intensywnych ruchów frykcyjnych - kochajcie się powoli.


Konsultacja: dr Radosław Jerzy Utnik, psycholog-seksuolog. Tekst: Blanka Wolniewicz


Dowiedz się więcej na temat: seks w ciąży

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje