Reklama

Urodziła bliźniaki miesiąc po swoim pierwszym porodzie

Arifa Sultana, lat 20, urodziła dziecko pod koniec lutego. 26 dni później ponownie została przewieziona do szpitala z bólami brzucha. Okazało się, że nadal jest w ciąży.

Lekarze na miejscu stwierdzili, że kobieta jest w bliźniaczej ciąży, tylko w drugiej macicy. Przeprowadzili nagłe cesarskie cięcie. Bliźniaki urodziły się zdrowe i cała trójka została bardzo szybko wypisana ze szpitala.

"Byliśmy w szoku"

Pani Sultana, która pochodzi z małej wioski w Bangladeszu, urodziła swoje pierwsze dziecko w szpitalu Khulna Medical College w dzielnicy Khulna.

- Zaledwie 26 dni później skarżyła się na ból brzucha i 21 marca została przewieziona do szpitala Ad-din w dzielnicy Jessore- powiedziała BBC, dr Sheila Poddar, ginekolog, która przeprowadziła cesarskie cięcie. 

Reklama

- Kiedy pacjentka trafiła do szpitala, zrobiliśmy USG i stwierdziliśmy ciążę bliźniaczą. Byliśmy bardzo zszokowani. Nigdy wcześniej nie zaobserwowałem czegoś takiego - dodaje dr Poddar.

Według dr Poddara pani Sultana i jej mąż są "bardzo biedni" i "nigdy wcześniej nie miała możliwości zrobienia USG". Nie miała pojęcia, że ma dwoje innych dzieci - powiedział dr Poddar. 

- Przeprowadziliśmy cesarskie cięcie i urodziła bliźniaki, chłopca i dziewczynkę - dodaje.

Matka z dziećmi została szybko wypisana ze szpitala. Cała trójka jest zdrowa, wszystko dobrze się skończyło - mówi dr Poddar.

Podwójna macica

Jeden z ginekologów w Singapurze powiedział, że macica didelphys - stan posiadania dwóch macicy - "nie jest tak rzadki, jak ludzie myślą".

- Jeśli pacjentka wykonałaby badanie USG wcześniej, od razu wiadomo by było, że ma dwie macice. Prawdopodobnie trzy jaja owulowały i były zapłodnione w tym samym czasie w okresie płodnym, co spowodowało powstanie trzech embrionów - dodaje lekarz.

Macica didelphys jest to zaburzenie, w którym w kobiecie rozwija się podwójna macica.

W zależności od konkretnego przypadku tego typu nieprawidłowość może prowadzić nawet do problemów z płodnością. Często kobiety cierpiące na tę chorobę nie mają objawów i zwykle są wykrywane podczas ciąży, gdy wykonywane jest badanie USG.

Sara Bounaoui


RMF24
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | poród | bliźniaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy