Reklama

Reklama

USG 3D podczas ciąży

Ultrasonografia to najczęściej stosowana metoda diagnostyki nieinwazyjnej, wykorzystywana powszechnie w ginekologii i położnictwie.

Każdej kobiecie spodziewającej się dziecka zaleca się wykonywanie badania USG co najmniej trzy razy podczas ciąży - w I, II i III trymestrze ciąży. Dzięki badaniom ultrasonograficznym ginekolog położnik możne bowiem nie tylko ocenić rozwój płodu, stan łożyska, ilość wód płodowych etc., określić wiek ciąży i oszacować termin porodu, ale również wykryć i zdiagnozować wiele chorób genetycznych i wad wrodzonych w obrębie wszystkich narządów i części ciała płodu.

USG 2D a USG 3D

Reklama


Coraz większą popularnością wśród ginekologów oraz przyszłych rodziców cieszy się najnowocześniejszy, najbardziej zaawansowany technologicznie, znacznie dokładniejszy rodzaj ultrasonografii - USG 3D, czyli ultrasonografia trójwymiarowa. Podstawowa różnica między dzisiaj już "klasycznym" USG dwuwymiarowym a ultrasonografią w wersji 3D polega - jak sama nazwa wskazuje - na odmiennym obrazie, jaki jest uzyskiwany podczas badania na monitorze aparatu ultrasonograficznego. Nowoczesne aparaty USG 3D zapewniają wyjątkowo wyraźny, dokładny trójwymiarowy obraz, a nie - jak standardowe, starsze aparaty USG 2D - zaledwie kontury czy zarys badanego obiektu (w omawianym przypadku - płodu).

Plusy i minusy


Dzięki znacznie wyraźniejszemu obrazowi, ukazującemu całą powierzchnię płodu, lekarz ma możliwość postawienia znacznie pewniejszej diagnozy oraz wykrycia nieprawidłowości rozwojowych niemożliwych do zdiagnozowania podczas badania USG 2D, a przyszli rodzice mogą oglądać swoje nienarodzone dziecko na niesłychanie wyraźnym, realistycznym obrazie, co jest wyjątkowo wzruszającym przeżyciem.

To najważniejsze zalety badania ultrasonograficznego wykonywanego podczas ciąży. Minusem tej metody jest jednak fakt, że - z racji tego, że nie jest ona jeszcze upowszechniona - każde badanie jest płatne (w odróżnieniu od bezpłatnych badań klasycznego USG w ciąży). Przyszli rodzice, którym prawie każdy gabinet ginekologiczny oferuje już badania USG 3D, twierdzą jednak, że zarówno jakość badania, jak i wyjątkowość towarzyszących mu przeżyć są warte swojej ceny. Zwłaszcza że cena ta obejmuje również niecodzienną pamiątkę z ciąży - świetnej jakości zdjęcia nienarodzonego dziecka (a w przypadku USG 4D - również filmy).


Dowiedz się więcej na temat: ciąża | badania | USG | ultrasonografia | USG 3D | trójwymiarowy obraz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje