Reklama

Uwaga! Wypadki na plaży

Czy wiesz, co robić, jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu maluch zachłyśnie się wodą lub zatrze piaskiem oko? Oto wskazówki ratownika medycznego.

Piasek w oku

Zatarte piaskiem oko zwykle jest załzawione, zaczerwienione oraz podrażnione. Uraz może też powodować ból i uczucie pieczenia.

1. Przepłucz oko czystą pitną wodą lub solą fizjologiczną. Nie używaj wody z morza, rzeki czy jeziora.

2. Przemywaj oko wodą, kierując strumień w stronę ucha, by wypłukane ciało obce nie dostało się do drugiego oka. Zachęć dziecko, by w trakcie zabiegu otwierało oko.

3. W tego typu sytuacjach przydatny bywa specjalny aparat do płukania oka. Można go kupić w niektórych aptekach. Możesz również spróbować usunąć piasek za pomocą rogu chusteczki jednorazowej.

Reklama

4. Jeśli to nie przyniesie poprawy, pojedź z dzieckiem do okulisty.

Zachłyśnięcie wodą

Może do niego dojść, gdy smyk bawi się w wodzie (nawet płytkiej!). Malec ma wtedy napad kaszlu, krztusi się i z trudnością próbuje złapać oddech.

1. Niezależnie od wieku malca, zachęć go do kaszlu. Kaszel powinien być mocny i głośny. W trakcie przypominaj dziecku o nabieraniu oddechu.

2. Niemowlę ułóż na swoim przedramieniu na brzuchu, Nasadą dłoni uderz 5 razy pomiędzy łopatki.

3. Jeśli to nie pomoże, odwróć dziecko na plecy i 5 razy dwoma palcami uciśnij miejsce poniżej mostka. Powtarzaj 5 uderzeń między łopatki i 5 uciśnięć nadbrzusza aż do skutku!

4. Dziecko powyżej 1. roku życia pochyl do przodu i uderz 5 razy nasadą dłoni między łopatki.

5. Gdy ten zabieg okaże się nieskuteczny, stań z tyłu za dzieckiem. Pod jego pachy wsuń swoje ręce. Prawą zaciśnij w pięść i ułóż w lewej dłoni. Tak zaciśnięte ręce połóż pomiędzy pępkiem a mostkiem i 5 razy mocno, ale z wyczuciem naciśnij na przeponę dziecka. Jeśli ta czynność nie przyniesie efektu, powtarzaj 5 uderzeń między łopatki i 5 uciśnięć nadbrzusza aż do skutku!

Udar słoneczny

Malec, który doznał udaru, ma wysoką temperaturę (do 40oC), gorącą, suchą skórę, zawroty głowy, nudności, wymioty i przyspieszone tętno. Dziecko jest ospałe, czuje się zmęczone i może tracić przytomność.

1. Rozbierz brzdąca ze zbędnej odzieży ułóż w zacienionym miejscu.

2. Ręcznikiem zwilżonym w chłodnej wodzie przecieraj całe ciało dziecka.

3. Na czoło malucha połóż chłodzący kompres, np. mokrą pieluchę tetrową lub kostki lodu zawinięte w ręcznik.

4. Podaj dziecku do picia jak najwięcej chłodnych płynów, najlepiej niegazowanej wody.

5. Jeśli temperatura ciała malca nie spada, jak najszybciej wezwij pogotowie ratunkowe lub zawieź dziecko do najbliższego szpitala.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: Co robić?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy