Reklama

Reklama

Wakacje z małym dzieckiem. Pięć rad pediatry

W okresie wakacyjnym najczęściej trafiają do mnie mali pacjenci z wysoką gorączką, z odwodnieniem, z nieżytem żołądkowo-jelitowym. Kolejne problemy to katar i kaszel, które wynikają m.in. z nieprawidłowego używania klimatyzacji. Jak zaplanować wakacyjny wyjazd z dzieckiem, by uniknąć problemów zdrowotnych? Co zrobić, gdy już się pojawią?

Odpowiedzi udziela pediatra Karol Kukowka - absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obecnie lekarz Oddziału Pediatrycznego, pomysłodawca i organizator akcji promującej zdrowy styl życia oraz poruszającej tematykę transplantacji "Twoje TAK ma ZNACZENIE".

Rada pierwsza: Zadbaj o odpowiednie ubrania dla dziecka

Reklama

Wyjeżdżając z małym dzieckiem na wakacje, przede wszystkim musimy zadbać o to, by być przygotowanym na każdy rodzaj pogody. Najważniejsze - pamiętajmy o ochronie przed słońcem, również w postaci czapki czy lekkiej odzieży z długim rękawem. Dotyczy to nie tylko zagranicznych wyjazdów - wbrew pozorom, słońce w Polsce opala równie mocno. W godzinach 11:00 - 16:00 szukajmy cienia i nie przegrzewajmy się! 

Rada druga: Korzystaj z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w czasie wyjazdu dziecko zaboli ucho, czy pojawi się kaszel, katar, gorączka... Pamiętajmy jednak, że dostępność środków bez recepty jest bezproblemowa i może uratować nas w pierwszych chwilach. 

Jeśli z dzieckiem zaczyna się dziać coś złego, jeśli coś nas niepokoi, pojawia się katar, kaszel, gorączka itp., nie korzystajmy ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Skorzystajmy raczej z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. To miejsca, które funkcjonują podobnie do gabinetów Podstawowej Opieki Zdrowotnej - lekarza pediatry, lekarza rodzinnego. Działają one po godz. 18 w dni robocze i całodobowo w święta i weekendy.


Dowiedz się więcej na temat: podróż z dzieckiem

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje