Reklama

Reklama

Wartościowe zajęcie dla malucha? Edukacyjne kanały i bajki, które lubią dzieci

Oglądanie bajek przez dzieci ma mnóstwo zalet. O ile oczywiście wybierzemy takie, które będą odpowiednie dla ich wieku i będziemy kontrolować czas, jaki spędzają przed telewizorem. To z jednej strony ogromne źródło wiedzy dla najmłodszych, wyrabianie w nich właściwych postaw i empatii, z drugiej – rozrywka. A tej pociechy potrzebują w nie mniejszym stopniu niż dorośli. Mimo to przeciwników oglądania telewizji przez dzieci nie brakuje. Dlaczego warto to robić i jakie bajki są dla nich najlepsze?

Oglądanie bajek przez dzieci może przynieść wiele korzyści. Najmłodsi poprzez oglądanie uczą się empatii, wyrabiają w sobie wrażliwość oraz wiele postaw, które przydadzą im się w dorosłym życiu. Nie tylko dowiadują się, co to szacunek, miłość czy niesienie pomocy drugiej osobie, ale również otrzymują sporą dawkę wiedzy.

Czy ty, jako rodzic, wiesz wszystko o podmorskiej faunie? A "Nela, mała reporterka" wie całkiem sporo i chętnie podzieli się tym z twoim dzieckiem. Jeśli mu się spodoba, zapewne chętnie sięgnie po książki Neli (a że czytanie jest dobre dla dzieci już chyba nikt nie ma wątpliwości). Czy umiesz w przystępny sposób zainspirować dziecko do przyswajania języka angielskiego. "Dora poznaje świat" będzie doskonałym pierwszym nauczycielem. Umiesz zrobić meduzę z foremki? Nie? A Pan Robótka umie. I chętnie nauczy tego twoją pociechę. To tylko kilka przykładów edukacyjnych wartości, jakie mogą nieść ze sobą chętnie oglądane animacje dla najmłodszych.

Reklama

Przy oglądaniu bajek i programów edukacyjnych przez dzieci należy jednak przestrzegać dwóch zasad: muszą one być dostosowane do wieku dziecka, a czas spędzony przed ekranem limitowany. Pamiętać warto również o właściwej pozycji przed telewizorem.

Edukacja poprzez oglądanie bajek

Przy wyborze bajek dla dzieci przede wszystkim należy stosować się do zasady: im młodsze dziecko, tym spokojniejsze bajki. Chodzi o to, aby przedstawiony w nich świat był miejscem bezpiecznym, gdzie czas płynie wolno, a bohaterowie nie wykonują żadnych gwałtownych czynności. Ważne jest to, by nie nadwyrężać wzroku i słuchu dziecka. Takie bajki bez problemu znajdziemy na kanałach przeznaczonych dla najmłodszych widzów, jak na przykład CBeebies czy Disney Junior, które są dostępne telewizji kablowej IPTV i satelitarnej Cyfrowego Polsatu. W pakiecie M, oprócz ponad 70 kanałów, na 24 miesiące w promocji otrzymujemy między innymi Nick Jr., Nickelodeon oraz Nicktoons, a po dokupieniu dodatkowego pakietu "Dzieci" mamy dostęp do łącznie 10 kanałów dla najmłodszych (między innymi CBeebies, Disney Junior, Disney Channel czy Da Vinci).

Oglądanie bajek przez dzieci z jednej strony rozbudza w nich ciekawość świata, z drugiej - dostarcza wiedzy. Bohaterowie często podróżują po przeróżnych zakątkach, których nasze pociechy (jeszcze) nie miały okazji odwiedzić. Bajki uczą też dzieci liter i cyfr ("Frankie i Frank"), przysłów ("Meme i przysłowia"), języków obcych ("Dora poznaje świat") czy uczą majsterkowania ("Pan Robótka").

Na kanale CBeebies można również oglądać całe serie przygód sympatycznego Andy’ego, wraz z którym dzieciaki poznają dinozaury, prehistoryczne światy czy zwierzęta. Całość ukazana jest z humorem (główny bohater to niezła niezdara), dzięki czemu najmłodsi nie są zasypani suchymi faktami i mogą łatwo przyswoić wartościowe informacje. CBeebies dostępny jest na przykład także w najwyższym pakiecie L telewizji satelitarnej i kablowej IPTV Cyfrowego Polsatu.

Wyrabianie właściwych postaw życiowych poprzez rozrywkę

Odpowiednio dobrane bajki to jednak nie tylko wiedza, ale także wyrabianie w dziecku właściwych postaw i zachowań, empatii, wrażliwości, używania takich słów, jak "proszę", "dziękuję" i "przepraszam". Nietrudno również trafić na bohaterów, którzy mogą być dla najmłodszych wzorami do naśladowania. Bajki - oprócz dostarczania wiedzy - wyrabiają w dzieciach właściwe postawy i zachęcają do poznawania świata, ale są również świetnym sposobem na relaks. Właściwie wybrane animacje potrafią dostarczyć naprawdę dużo rozrywki - również dorosłym. Kto nie wierzy, niech obejrzy z dzieckiem dowolny odcinek "Maszy i niedźwiedzia". A to przecież propozycja dla najmłodszych widzów, tymczasem im dziecko większe, tym większe jest również pole manewru. Malec, podobnie jak dorosły, również potrzebuje bowiem chwili relaksu i rozrywki.

Oczywiście jednak nie wszystko, co leci w telewizji jest odpowiednie dla dzieci. Unikać warto na przykład bajek zawierających przemoc (rozjechany przez walec bohater wstaje i bije młotkiem po głowie kolejną postać) oraz gloryfikujących złe zachowania (kłamstwo, cwaniactwo czy oszustwo pokazane jakoś dobrego). Zrezygnować można również z bajek brzydkich, niechlujnie zrobionych i niedopracowanych. Dlaczego? Ponieważ dużo lepszych produkcji nie brakuje.

Rozsądne oglądanie przez dzieci bajek, takich, które są dostosowane do ich wieku i pozbawione przemocy, to także... chwila odpoczynku dla rodziców. W tym czasie można się zrelaksować, cieszyć chwilą spokoju i ciszy, albo ogarnąć różne domowe obowiązki. Jak wielki to plus, chyba nie trzeba przekonywać żadnego rodzica.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy