Reklama

Reklama

Wybraliście imię dla dziecka? Co, jak urzędnik się na nie nie zgadza?

Kierownik USC nie zgodził się nadać dziecku wybranego przez nas imienia. Gdzie i jak możemy odwołać się od tej decyzji?

- Zgodnie z Art. 50 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawa o aktach stanu cywilnego kierownik właściwego urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka z przyczyn wskazanych w w/w artykule.

- Odmowa powinna nastąpić na piśmie w formie decyzji administracyjnej. Rodzice mogą odwołać się od tej decyzji do organu drugiej instancji, czyli wojewody. Zgodnie z art. 129 Kodeksu postępowania administracyjnego, odwołanie należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Reklama

- Należy podkreślić, że odmowna decyzja dotycząca przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka organu pierwszej instancji (kierownika USC) powinna zawierać pouczenie o przysługujących od niej środkach odwoławczych oraz sposobie ich wnoszenia.

- W przypadku, gdyby organ drugiej instancji (wojewoda) utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji, będzie państwu przysługiwać skarga do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego.

- Należy ją wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia organu drugiej instancji (czyli odmownej decyzji wojewody) w sprawie.

- Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie jest przedmiotem skargi (czyli w tym przypadku właściwego wojewody).

Odpowiedzi udzieliła: Izabela Kieczka-Grabowska, radca prawny

Mam dziecko

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: imię dla dziecka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje