Zapalenie gardła - sposoby na ostry ból gardła

Zapalenie gardła najczęściej wywołują wirusy. Niestety nie ma leku, który by je skutecznie pokonał. Przy wirusowym zapaleniu gardła antybiotyki zdają się na nic - organizm sam musi uporać się z chorobą. Warto mu w tym pomóc, stosując skuteczne sposoby na ból gardła, pijąc dużo ciepłych płynów i porządnie wypoczywając! Sprawdź, co może pomóc na infekcje gardła!

Aerozole i tabletki na ból gardła

Zapalenie gardła wiążę się z  silnym bólem, utrudniającym przełykanie. To ból palący, sprawiający, że błona śluzowa gardła staje się niezwykle tkliwa. Aby go złagodzić, zwykle w pierwszej kolejności sięga się po pastylki do ssania lub aerozole. Dobrze wybierać farmaceutyki do aplikacji miejscowej z benzydaminą (Benzydamini hydrochloridum). To substancja lecznicza z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, która działa znieczulająco, przeciwobrzękowo i antyseptycznie. Preparaty z benzydaminą stabilizują błonę śluzową jamy ustnej i gardła, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, a także uśmierzają ból, nie wywierając większego wpływu na układ nerwowy ani przewód pokarmowy. Z pomocą takich medykamentów można pokonać objawy wirusowego zapalenia gardła, anginy ropnej czy kandydozy. Trzeba pamiętać, że po zastosowaniu aerozolu czy tabletki na ból gardła, należy wstrzymać się z popijaniem wody, a zwłaszcza gorącej herbaty. Dzięki temu nie wypłucze się warstwy okluzyjnej, powlekającej błonę śluzową, która ma chronić i leczyć zainfekowaną śluzówkę. 

Płukanki na chore gardło

Podczas leczenia zapalenia gardła ważne jest częste nawilżanie i odkażanie błony śluzowej. Świetnie sprawdzają się do tego płukanki. Do płukania jamy ustnej i gardła można zastosować gotowy roztwór z benzydaminą lub samodzielnie wymieszać wodę z solą morską. Ulgę w bólu gardła przyniosą  płukanki z ziołowych naparów (rumianku, tymianku, eukaliptusa). Pomocne jest także wypicie ciepłej, mocnej herbaty. Zawarte w niej garbniki (taniny) to silne antyoksydanty, które rozprawiają się nie tylko z wolnymi rodnikami, lecz także chorobotwórczymi drobnoustrojami. Poza tym, ciepłe płyny podnoszą temperaturę śluzówki, pogarszając tym samym warunki do rozwoju patogenu. Większość wirusów lubi chłodne i wilgotne miejsca - jakie na ogół panują w nosogardzieli. Pijąc parującą jeszcze herbatę, ogrzewa się je, ograniczając tym samym rozwój infekcji gardła. 

Inhalacje na zapalenie gardła

Często polecanym sposobem na ból gardła są, obok płukanek, inhalacje. Można je wykonać z pomocą inhalatora, wlewając do niego 0,5 ml soli fizjologicznej. Silne właściwości nawilżające i oczyszczające drogi oddechowe ma roztwór soli hipertonicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego. Trzeba jednak wiedzieć, że sól hipertoniczna stymuluje ruch rzęsek i potęguje odruch kaszlu, dlatego lepiej nie stosować jej przed zaśnięciem (ani gdy kaszel nie występuje). 

Innym rodzajem inhalacji są tzw. ,,parówki". To babciny sposób na ból gardła, który polega na przygotowaniu naparu z ziół o działaniu antyseptycznym. Najpopularniejsze to nagietek, rumianek i szałwia. Pochylając się nad miską, z głową przykrytą ręcznikiem, wdycha się opary przez usta. Parówki należy powtarzać dwa-trzy razy dziennie. Raczej nie nadają się dla małych dzieci, ze względu na ryzyko poparzenia. 

Inne domowe sposoby na ból gardła

Wiele domowych sposobów na ból gardła opiera się na produktach spożywczych, zwykle obecnych w polskiej kuchni. To czosnek, czyli naturalny antybiotyk, ceniony za właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i antybakteryjne. Wprawdzie, z naukowego punktu widzenia, jego skuteczność w leczeniu przeziębienia jest dość niepewna, jednak obecna w czosnku allicyna ma silne działanie bakteriobójcze, dlatego może pomagać w zwalczaniu anginy ropnej, wywołanej przez bakterie paciorkowca. 

,,Domowymi lekami" są również cebula, imbir i miód. Przygotowany z nich syrop złagodzi ból gardła, zapewni dodatkowe nawodnienie i wspomoże odporność w czasie infekcji. W czasie anginy czy wirusowego zapalenia gardła należy zrezygnować z potraw ostrych i bardzo gorących, które mogą dodatkowo podrażnić śluzówkę. Zamiast gorącego chili con carne lepiej zjeść ciepłą zupę z dyni, która działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, a dzięki wysokiej zawartości witaminy C i beta-karotenu, wspiera układ immunologiczny w walce z chorobą. 

Podane wyżej sposoby na ból gardła są uznawane za skuteczne i powinny pomóc. Jeśli jednak objawy zapalenia gardła nasilają się, pojawia się wysoka gorączka i widać zmiany ropne w okolicy migdałków, to znak, że pora na wizytę u lekarza. Zwykłe przeziębienie można pomylić z grypą, wirusowe zapalenia gardła z anginą bakteryjną, dlatego w przypadku zaostrzenia przebiegu infekcji, nie ma co zwlekać.

.
Dowiedz się więcej na temat: ból | gardło | Dziecko | choroby | ból gardła
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy