Reklama

Zdrowa mama w wieku 20, 30 i 40 lat

Inaczej znosi ciążę młoda, a inaczej nieco starsza kobieta. Sprawdź, na co powinnaś się przygotować w zależności od metryki.

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Na to pytanie nie ma jednej, słusznej odpowiedzi. Bo - jeśli bierzemy pod uwagę tylko biologię - na rodzenie dzieci powinnyśmy decydować się tuż po maturze. No tak, ale co ze studiami i pracą? Rozsądniej byłoby poczekać do 30. Jednak kiedy ta nadchodzi, może się okazać, że życie zweryfikowało nasze wcześniejsze założenia i że "najlepszy czas na dziecko" to wcale nie jest "ten czas".

Coraz częściej też okazuje się, że zajście w ciążę wcale nie jest tak proste, jak się wydawało. Lekarze szacują, że problemy z płodnością ma już co piąta para w Polsce. Zanim więc przyszli rodzice przejdą wielomiesięczne leczenie i doczekają się potomka, kobieta zdmuchuje 40 świeczek na urodzinowym torcie. Jedno jest pewne: bez względu na wiek mamy, ciąża jest stanem wyjątkowym. Podpowiemy ci zatem, jak wyjątkowo o siebie zadbać.

Reklama

20 lat - ZALECENIA DLA CIEBIE NA CZAS CIĄŻY

Z biologicznego punktu widzenia jesteś właśnie w najlepszym okresie do rodzenia dzieci. Organizm jest w pełni przygotowany do ciąży, a dobra forma sprawia, że powinnaś ją świetnie znieść.

Idealna dieta

Jeżeli do tej pory świeże surówki widywałaś jedynie na niedzielnym obiedzie u rodziców, a na co dzień stołowałaś się w McDonaldzie albo połykałaś w biegu jakąś drożdżówkę czy batona - pora to zmienić! Nie myśl jednak, że musisz teraz jeść za dwoje, ryzykując, że w szybkim tempie przybierzesz kształt kuli. Nic podobnego!

Potrzebujesz jedynie 300 kcal więcej dziennie. To oznacza, że wystarczy ci tylko jeden dodatkowy posiłek. Ważne, by był wartościowy. Może to być np. ekstraporcja warzyw i owoców, które zawierają dużo witamin (potrzebujesz ich teraz w większych ilościach). Pamiętaj zwłaszcza o kwasie foliowym, który zapobiega wadom układu nerwowego u dziecka. Znajdziesz go m.in. w ciemnozielonych warzywach (np. fasoli, kapuście), a z owoców w pomarańczach i bananach. Przyjmuj też gotowe preparaty z kwasem foliowym, np. Prenatal, Feminatal.

Ważne badania

Wizyta u ginekologa: na tę pierwszą, potwierdzającą ciążę powinnaś się wybrać przed 10. tygodniem. To ważne, nie tylko z uwagi na zdrowie twoje i dziecka, ale także ze względów formalnych. Aby otrzymać becikowe, będziesz musiała przedstawić zaświadczenie, że nie później niż od 10. tygodnia ciąży byłaś pod opieką ginekologa.

Dobra rada

Warto, byś zapisała się do szkoły rodzenia, zwłaszcza jeżeli wiadomość o ciąży była dla ciebie dużym zaskoczeniem. Na zajęciach będziesz mogła nie tylko przygotować się do porodu oraz opieki nad dzieckiem. Otrzymasz także wsparcie od innych mam, którego teraz potrzebujesz.

Na to uważaj!

Anemia, czyli niedokrwistość: to częsty problem młodych przyszłych mam. Przyczyną tej choroby jest niedobór żelaza we krwi. Uda ci się uzupełnić braki, jeśli będziesz odpowiednio się odżywiać (najwięcej żelaza zawiera czerwone mięso). Lekarz może także przepisać ci preparaty żelaza w tabletkach.

Problem kosmetyczny

Trądzik: za jego pojawienie się odpowiadają hormony. Poprawisz wygląd cery, stosując preparaty do skóry trądzikowej. Najlepiej z jednej serii (np. żel, krem, tonik) - ich składniki będą się wzajemnie uzupełniały.

30 lat - ZALECENIA DLA CIEBIE NA CZAS CIĄŻY

Jeśli do tej pory starałaś się dbać o siebie, nie powinnaś mieć problemów z zachowaniem dobrej kondycji przez kolejnych dziewięć miesięcy. To świetny moment na zostanie mamą!

Idealna dieta

Oprócz kwasu foliowego, witaminy C oraz żelaza potrzebujesz teraz sporej dawki wapnia. Jeśli wcześniej pracowałaś na pełnych obrotach i byłaś miłośniczką kawy, ten pierwiastek skutecznie "uciekał" z twojego organizmu. Tymczasem wapń odpowiada za właściwą budowę kości, teraz nie tylko twoich, ale także twojego dziecka. Pierwiastek ten pomoże ci także wzmocnić zęby, które w czasie ciąży są wyjątkowo wrażliwe i podatne na atak bakterii. Najwięcej wapnia znajduje się w mleku i produktach mlecznych, zwłaszcza w twarogu, jogurtach.

Wapń najlepiej się wchłania w towarzystwie witaminy D, która występuje przede wszystkich w tłustych, morskich rybach (staraj się więc często je spożywać). Dbaj też, aby w twojej diecie znalazła się wystarczająca ilość błonnika. Pomoże ci uregulować przemianę materii i zapobiegnie zaparciom, które dokuczają kobietom zwłaszcza pod koniec ciąży. Znajdziesz go m.in. w pieczywie razowym, jabłkach, brązowym ryżu i kaszach.

Ważne badania

Standardowe: co miesiąc będziesz miała wykonywane badania krwi i moczu. W czasie ciąży powinnaś również wykonać cztery razy badanie USG.
Nieinwazyjna diagnostyka prenatalna: na tego typu badania (należy do nich np. Test PAPP-A) warto się zdecydować, jeśli skończyłaś 35 lat. Pomagają one wykryć niektóre choroby u dziecka, np. zespół Downa czy Turnera, ale także wady w budowie serca i kręgosłupa albo wodogłowie.

Dobra rada

Postaraj się zwolnić tempo. Podczas pierwszych miesięcy ciąży możesz narzekać na zmęczenie, zwłaszcza, jeśli postanowiłaś nie rezygnować z pracy. Nie bierz jednak na głowę zbyt wielu obowiązków i nie wysiaduj po godzinach. Teraz potrzebujesz relaksu: codziennie funduj sobie chociaż 30-minutowy spacer i drzemkę. Jeśli wcześniej żyłaś szybko i trudno ci się wyciszyć, możesz zapisać się np. na jogę dla ciężarnych. Tego typu zajęcia zrelaksują cię i nauczą kontrolowania oddechu, co przyda ci się podczas porodu.

Na to uważaj!

Cukrzyca ciążowa: dotyczy ok. 3-10 proc. przyszłych mam. Jej głównymi objawami są m.in. wzmożone pragnienie, senność i częstsze oddawanie moczu. Jeśli lekarz stwierdzi u ciebie cukrzycę, będziesz pod stałą opieką diabetologa. Ustali ci odpowiednią dietę, a jeśli to nie wystarczy - przepisze insulinę. Na szczęście, po urodzeniu dziecka cukrzyca ciążowa zazwyczaj samoistnie ustępuje.

Problem kosmetyczny

Rozstępy: na twojej skórze mogą pojawić się charakterystyczne białe pręgi, powstałe na skutek jej rozciągania. Aby temu przeciwdziałać, co najmniej dwa razy dziennie smaruj brzuch, piersi, uda i pośladki preparatami zapobiegającymi rozstępom.

Urodzenie pierwszego dziecka około 30. staje się normą. W tym wieku zwykle mamy już pewne osiągnięcia zawodowe i stabilny związek partnerski. Macierzyństwo sprawia, że w pełni odkrywamy swoją kobiecość i czujemy się całkowicie spełnione.

40 lat - ZALECENIA DLA CIEBIE NA CZAS CIĄŻY

Nie obawiaj się późnego macierzyństwa. Obecnie coraz więcej dojrzałych kobiet się na nie decyduje i rodzą zdrowe, śliczne maluchy!

Idealna dieta

Postaraj się, by nie przytyć więcej niż przepisowe 10-12 kg. W dojrzałym wieku trudniej jest zrzucić nadprogramowe kilogramy, więc lepiej po prostu ich nie zgromadzić. Jedz często, ale mało - nawet 7 niewielkich posiłków dziennie, obfitujących w warzywa i owoce. Wypijaj też przynajmniej 2 litry płynów.

Ważne badania

Ciąża po 40. roku życia zwiększa ryzyko wad rozwojowych u płodu, więc lekarz skieruje cię zapewne na badania prenatalne.

Test PAPP-A: to połączenie badania USG z analizą krwi matki. Na podstawie wyników obu badań określa się ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych, np. zespołu Downa.
Biopsja kosmówki: wykonuje się ją między 8. a 11. tygodniem ciąży. Za pomocą igły lub cewnika pobiera się część kosmówki, by potem zrobić dokładną analizę DNA płodu. To badanie pomaga wykryć niemal wszystkie wady genetyczne u płodu, jednak nieznacznie (o 0,5-1 proc.) zwiększa ryzyko poronienia. Wykonanie badania powinnaś dokładnie omówić ze specjalistą.

Dobra rada

Przygotuj się na to, że - jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy - prawdopodobnie będziesz rodzić przez cesarskie cięcie. U kobiet po 40. poród częściej kończy się cesarką.

Na to uważaj!

Nadciśnienie: dojrzałe mamy częściej mają problem ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Gdy twoje przekracza 140/90 mmHg, powinnaś zgłosić się do lekarza. Za wysokie ciśnienie może prowadzić m.in. do zaburzeń wzrostu płodu czy odklejenia łożyska.

Problem kosmetyczny

Żylaki: aby zapobiec nieestetycznym zmianom, noś antyżylakowe rajstopy, chodź w butach na 2-2,5-centymetrowym obcasie. Smaruj też nogi preparatami zawierającymi wyciąg z kasztanowca i jak najczęściej odpoczywaj, unosząc je do góry.

Atuty mamy 40. to doświadczenie i cierpliwość. Cechy te są niezwykle pomocne w wychowaniu dziecka.

Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik

Blanka Wolniewicz
Mam dziecko 11/2012


Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy