Jak wybrać dobry odkurzacz?
Moc silnika, ani nawet moc ssania nie jest najważniejszym kryterium wyboru odkurzacza. Dlaczego?
1 września 2014 roku weszła w życie eko regulacja dotycząca odkurzaczy (2 rozporządzenia Unii Europejskiej: nr. 665 - 2013 i 666 - 2013). Eko regulacja ta wprowadziła zmiany w zakresie samego produktu, a także narzuciła obowiązek jego etykietowania.
Odkurzacz bezworkowy Philips PowerPro Ultimate FC9921/09
*Produkt spełnia wymagania pozwalające na osiągnięcie efektywności energetycznej A, zgodnie z regulacją UE 665-2013, która weszła w życie we wrześniu 2014 roku.
Jakie zmiany wprowadzono w kwestii odkurzaczy?
Wszystkie nowe odkurzacze, które są wprowadzane do obrotu od 1 września 2014 r. nie mogą mieć większej mocy silnika niż 1600 W (nie dotyczy to odkurzaczy do czyszczenia na mokro, na mokro i sucho, automatycznych, przemysłowych, centralnych, akumulatorowych, do pracy na zewnątrz i froterek do podłóg). Ktoś mógłby zapytać, jak to może oszczędzić energię skoro przy niższej mocy silnika na pewno trzeba będzie odkurzać dwa razy dłużej?
Okazuje się, że wcale tak nie będzie, ponieważ nowa Eko regulacja wprowadziła też nowy miernik określający efektywność działania odkurzacza, którego określone wartości muszą być spełnione przez producentów odkurzaczy przy niezwiększonym zużyciu energii. Tym nowym miernikiem jest Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU, z angielskiego "dust pick-up", czyli "zbieranie kurzu"), który ma wynosić minimum 70% na dywanach i 95% na podłogach twardych.
Czym jest Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU)?
Zgodnie z nową regulacją UE jest to standardowy miernik mierzący zdolność odkurzacza do zbierania kurzu. Podstawową funkcją odkurzacza jest zbieranie kurzu, więc Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU) jest miernikiem najlepiej obrazującym efektywność urządzenia.
Przykład: Na podłodze rozsypano 100g kurzu → 75g zostało sprzątniętych w czasie pracy nasadką (standardową szczotką), polegającą na 5 posunięciach w przód i w tył (w warunkach laboratoryjnych); oznacza to, że Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU) wynosi 75%.
Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU) jest mierzony oddzielnie na dywanach i oddzielnie na podłogach twardych. Wartość, jaką wskaźnik osiągnie na dywanie i podłodze twardej określi KLASĘ SKUTECZNOŚCI ODKURZANIA dywanu i podłogi twarde.
Czy wprowadzenie etykiet w odkurzaczach zmienia coś z punktu widzenia konsumenta?
Wprowadzenie etykiet w odkurzaczach powinno być bardzo przydatne dla konsumenta, bo ułatwia porównanie produktów różnych marek i pozwala na łatwiejsze podjęcie decyzji, który odkurzacz wybrać. Na etykietach znajdują się wybrane parametry odkurzacza (na każdej etykiecie ten sam zestaw parametrów), które klient może porównać na wszystkich produktach, jakie go zainteresują. Etykieta przy każdym odkurzaczu musi zawierać bowiem ten sam zestaw parametrów.
Jak wyglądają etykiety w odkurzaczach i jakie informacje się na nich znajdują?
Główną informacją zawartą na etykiecie jest klasa efektywności energetycznej odkurzacza - w skali od A do G. Ponadto na etykiecie znajdują się też informacje o średnim rocznym zużyciu energii, poziomie hałasu, klasie skuteczności odkurzania dywanu i podłogi twardej oraz klasie reemisji kurzu. Poniżej znajduje się wzór etykiety oraz szczegółowe wyjaśnienie jej poszczególnych ikon.