Reklama

Reklama

Wygraj wycieczkę do Lwowa

Konkurs zakończył się.

Lista laureatów:

Nagroda główna:  

Henryka Fugiel

Nagrody dodatkowe (książki)

Karolina Jodko

Edyta Sawicka

Ela Matusiak

Justyna Więczkowska

Laureatom gratulujemy!

Leżak, szklanka mrożonej herbaty i książka - kto z nas nie zna tego przyjemnego sposobu na spędzenie letniego popołudnia. A gdyby tak, czytanie zamienić na pisanie? Swoich literackich sił można spróbować w naszym nowym konkursie.

Zadanie konkursowe

Poniżej podajemy krótkie opisy czterech bohaterów najnowszej książki Magdaleny Kordel "Tajemnica bzów". Aby wziąć udział w konkursie, należy dopisać dalszy ciąg ich biografii.

Reklama

Agnieszka - młodsza siostra Marianny, ciotka Leontyny. Mieszka z rodzicami w leśniczówce pod Lwowem. Rywalizuje z siostrą o względy rannego Stanisława (później ojca Leontyny), jednak ten wybiera Mariannę. Od teraz zawsze zazdrości im szczęśliwego życia rodzinnego. Zakochuje się szaleńczo w Szawle. Marząc o wielkiej miłości, jest gotowa zrobić dla niego wszystko, porzucić dom, rodzinę, może nawet wiarę... Agnieszka pojawia się w opowieści Leontyny po raz pierwszy.

Szaweł - przystojny i zaradny młody Żyd, doskonały kochanek i uwodziciel, dla którego Agnieszka straciła głowę. Wyznał jej co prawda miłość, ale nie zależy mu na niej i jej poświęceniu. Jej i jego rodzina jest przeciwna temu związkowi. Kiedy chce porzucić Agnieszkę, ta wyznaje mu, że jest w ciąży.Szaweł pojawia się w opowieści Leontyny tylko w kontekście romansu z Agnieszką. Nie było o nim mowy we wcześniejszych książkach Magdaleny Kordel.

Władysław - brat Stanisława, ojca Leontyny. Pochodzi ze szlacheckiej rodziny. Mieszka w rodzinnym dworze pod Krakowem. Urodzony przedwcześnie, więc od pierwszych chwil starannie pielęgnowany i rozpieszczany. Postawny, uparty i nieodpowiedzialny, a do tego bawidamek. W młodości często wpadał w różne tarapaty. Kandydat do spadku po ciotce Stefanii, do czasu, gdy ta nakryła go na romansie z pokojówką. Za karę ojciec wysyła Władka do leśniczówki wujka pod Lwów. Nie było o nim mowy we wcześniejszych książkach Magdaleny Kordel.

Gabrysia - młoda pokojówka we dworze rodziców Stanisława (dziadków Leontyny), zakochana we Władku, zalotna, pełna radości dziewczyna. Wdała się w romans z synem pana, za co została odesłana na służbę do innego dworu. Przeczuwa, że może być w ciąży. Nie było o niej mowy we wcześniejszych książkach Magdaleny Kordel.

Nagrody

W konkursie nagrodzimy 10 osób.

Główną nagrodą w konkursie jest trzydniowa wycieczka do Lwowa dla jednej osoby oraz książka Magdaleny Kordel "Tajemnica Bzów".  Plan wyjazdu obejmuje następujące atrakcje:

1. DZIEŃ

Przejazd w kierunku przejścia granicznego Hrebenne - Rawa Ruska, przekroczenie granicy. Przejazd do Lwowa. Spotkanie z przewodnikiem, spacer po Starym Mieście: Wały Gubernatorskie, Baszta Prochowa, pomnik Fedorowa, Arsenał Miejski, ul. Ruska, Plac Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza, pałac Potockich, Poczta Główna, kamienice kupieckie. Zwiedzanie Lwowskiej Galerii Sztuki, Kasyna Szlacheckiego. Obiad.
17.15 Przejazd do Muzeum Lwowskiego Browaru - zwiedzanie z degustacją piwa. Czas wolny do dyspozycji uczestników. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

2. DZIEŃ
Śniadanie - szwedzki stół. Zwiedzanie: Park Kilińskiego (Stryjski). Zwiedzanie najstarszej dzielnicy Lwowa - Lwów Książęcy - cerkiew św. Onufrego, klasztor Benedyktynek; obejrzenie kamieniczek w Rynku i budynku Ratusza, zwiedzanie kamienicy "Królewskiej" (Korniaktów), Apteki - Muzeum, kościoła dominikanów, cerkwi Wołoskiej, katedry łacińskiej, kaplicy Boimów. Spacer zabytkowymi uliczkami Lwowa m.in. dzielnica ormiańska, dom Cztery Pory Roku - zwiedzanie zespołu katedry ormiańskiej. Obiad. Przejazd panoramiczny po Lwowie: ul. Gródecka, więzienie "Brygidki" (dawny klasztor), kościół św. Anny, Uniwersytet Jana Kazimierza (d. Sejm Galicyjski) - powrót do hotelu.
17.30 Wejście do budynku Opery Lwowskiej: zwiedzanie. Po zwiedzaniu czas wolny lub dla chętnych możliwość uczestniczenia w spektaklu (według repertuaru) - za dopłatą. Powrót do hotelu. Nocleg.

3. DZIEŃ
Śniadanie - szwedzki stół. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd panoramiczny po Lwowie: katedra greckokatolicka św. Jura (zwiedzanie), kościół św. Elżbiety, budynek dworca kolejowego, gmach Politechniki Lwowskiej, kościół św. Marii Magdaleny, pałac Sapiehów, budynek Ossolineum i inne. Przejazd na Łyczaków - zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego
i Cmentarza Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich). Czas wolny na Starym Mieście. Przejazd na Wysoki Zamek - obejrzenie panoramy miasta z Kopca Unii Lubelskiej. Obiad.
ok. 17:00 wyjazd w drogę powrotną do Polski

Pozostali nagrodzeni otrzymają egzemplarz książki Magdaleny Kordel "Tajemnica Bzów".


O książce "Tajemnice Bzów":

Malownicze,  ciche miasteczko ukryte w Sudetach.  Miejsce, gdzie czas i miłość leczą rany. 

Pewnego dnia przed sklepem ze starociami zatrzymuje się tajemniczy mężczyzna. Pani Leontynie ginie pierścionek przekazywany z pokolenia na pokolenie. Czy to przeszłość zaczyna się o nią upominać? Leontyna wyrusza więc w pełną nostalgicznego uroku podróż do krainy pachnącej bzami.  Do czasów radosnego dzieciństwa na Kresach, wielkiej miłości i wojny, która wszystko zmieniła. Jaką tajemnicę kryje rodowy pierścionek? Kim jest zagadkowy mężczyzna? Czy  przeszłość można zmienić? Poruszająca historia silnej i mądrej kobiety, której przyszło żyć, kochać  i marzyć  w niezwykłych czasach.

O Leontynie (bohaterce książki): pojawia się po raz pierwszy w "Sezonie na cuda", jest właścicielką sklepiku ze starociami, który mieści się w Malowniczem. Starsza pani jest nieco tajemnicza, skrywa skrzętnie fakty ze swojej biografii. Dowiadujemy się, że nie zawsze miała na imię Leontyna, a jej życie pełne było bolesnych doświadczeń, do których nie chce wracać. Leontyna słynie ze swej dobroci, chętnie pomaga innym, ma nadzwyczajny dar przewidywania, z którego korzysta, ale się z nim nie obnosi.

"Tajemnica bzów" to pierwsza opowieść Magdaleny Kordel, w której czytelnicy mogą poznać historię Leontyny począwszy od tego, jak poznali się jej rodzice.

Prace konkursowe należy przesyłać na adres: kobieta_konkurs@firma.interia.pl

Wcześniej zapoznaj się z regulaminem


Konkurs trwa do: 1 czerwca 2015 roku.

 

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje