Dzień bigosu: Poznaj przepis Magdy Gessler!

​Kuchnia polska jest charakterystyczna, choć nie brakuje w niej wpływów z innych tradycji kulinarnych. Jednym z najpopularniejszych dań z polskiego jadłospisu jest bigos, który ma swoje święto 20 stycznia. Dzień bigosu to dobra okazja do wypróbowania przepisu Magdy Gessler.

Bigos jest jedną z najpopularniejszych polskich potraw.
Bigos jest jedną z najpopularniejszych polskich potraw.123RF/PICSEL

Dzień bigosu: Krótka historia dania

Istnieje legenda, według której bigos powstał, jako danie z resztek po świętach. Gospodynie miały wykorzystywać to, co pozostało po ucztowaniu do ugotowania nowej potrawy. W ten sposób mieszanina mięs, śliwek, przypraw i warzyw stanowiła bigos.

Jednak bigos początkowo, wbrew wyobrażeniom, nie był potrawą z kapusty. Serwowany już w wieku XVII-XVIII bigos przygotowywano z siekanego mięsa, ryb lub raków z cytrusami i octem winnym. Dopiero pod koniec XVIII wieku zaczęło zastępować w daniu drogie składniki kiszoną kapustą. Podobny przepis do powszechnej dzisiaj wersji wykształcił się dopiero w wieku następnym.

Bigos: Przepis Magdy Gessler

Magda Gessler znana jest, jako jedna z najpopularniejszych restauratorek w Polsce. Jej lokale należą do chętnie odwiedzanych. Przy tym duża część z nich promuje właśnie dania kuchni polskiej, w tym bigos. Do przygotowania tradycyjnej wersji potrawy według przepisu Magdy Gessler potrzebne będą:

  • Kapusta;
  • Mięso;
  • Boczek;
  • Wędliny;
  • Śliwki;
  • Cebula;
  • Grzyby;
  • Wino;
  • Przyprawy;

Restauratorka zaznacza, że proporcje w bigosie to kwestia preferencji. Podobnie jest zresztą z rodzajem mięsa - można wykorzystać dowolnie wybrane. Jednak trzeba pamiętać, że surowe mięso należy podsmażyć i podgotować przed dodaniem do reszty składników.

Magda Gessler jest dla wielu autorytetem kulinarnym
Magda Gessler jest dla wielu autorytetem kulinarnymArtur Zawadzki/REPORTEREast News

Bigos Magdy Gessler: Przygotowanie

Pierwszym krokiem jest pokrojenie kapusty kiszonej. Mieszamy niekiszoną kapustę białą z kwaśną w proporcjach 1:3. Wymieszaną kapustę lekko solimy i dodajemy kminek oraz posiekaną cebulę. Całość odstawiamy na dwie godziny.

W tym czasie możemy obsmażyć boczek i surowe mięso. Na tym samym tłuszczu należy zeszklić cebulę. Na kilogram bigosu przypada jedna cebula. Grzyby trzeba odgotować, a kapustę odsączyć, gdy już zmięknie. Następnie do wysmarowanego słoniną garnka przekładamy wszystkie składniki i dodajemy śliwki. Całość gotujemy wolno na małym ogniu przez cały dzień. Dodajemy do tego szklankę wytrawnego wina czerwonego oraz przyprawy (jałowiec, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz). Kolejnego dnia gotujemy ponownie mieszankę przez cały dzień na wolnym ogniu, dodając łyżkę smalcu ze skrawkami.

Zobacz także:

Szybki bigos – wystarczy parę chwil!Interia Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas