Przestałem trzeć ziemniaki na placki. Teraz zastępuję je tym warzywem

Czarna rzepa nie jest warzywem, po które w sklepach i na targowiskach ustawiają się kolejki i raczej przechodzimy obok niej obojętnie. A szkoda, bo to warzywo jest bardzo wdzięczne w przygotowaniu i dostarcza sporo cennych wartości odżywczych. Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z czarną rzepą, to warto się jednak do niej przekonać albo dać jej przynajmniej szansę. Czarna rzepa: jak jeść to warzywo? Podpowiadamy.

Czarna rzepa to jedno z tych warzyw, po które czasem trzeba sięgnąć. Obowiązkowo!
Czarna rzepa to jedno z tych warzyw, po które czasem trzeba sięgnąć. Obowiązkowo!123RF/PICSEL

Czarna rzepa: Dlaczego warto ją jeść?

Trzeba przyznać jedno: czarna rzepa może nie wyglądać atrakcyjnie, ponieważ jest okrągłym korzeniem wielkością przypominającą ziemniaka, a na dodatek z czarną skórką. Po przekrojeniu zaś ukazuje nam się twardy, ale biało-kremowy miąższ, który w środku ma czarne, marmurkowe przebarwienia, które dla czarnej rzepy są znakiem rozpoznawczym.

A jak smakuje czarna rzepa? Najczęściej porównuje się smak do tej spotykanej w rzodkiewce, ale jest ona bardziej ostry, wyrazisty i - trzeba przyznać - charakterystyczny. Właśnie z tego względu istnieją dwa obozy: albo miłośników, albo totalnych sceptyków czarnej rzepy.

Skoro argument dotyczący smaku rzepy nie jest przekonujący do jej skosztowania, to warto sprawdzić, jakie substancje odżywcze oferuje. A znaleźć w niej można całkiem sporo rzeczy: przede wszystkim witaminy z grupy B, a także C, E i K. Ponadto czarna rzepa to rezerwuar potasu, magnezu, wapnia i fosforu, więc szkoda marnować takiego potencjału i nie spróbować zjeść jej od czasu do czasu.

Zupa z pstrągiem - szybki przepisInteria Kulinaria

Jak jeść czarną rzepę?

Czarna rzepa najlepiej smakuje na surowo, choć jej chrupanie i zjadanie między posiłkami może nie każdemu odpowiadać. Z drugiej strony trzeba przyznać, że w tej formie jest najlepsza, bo obróbka cieplna sprzyja utracie cennych składników odżywczych. Czarna rzepa jednak jest wdzięcznym produktem do przygotowywania posiłków, bo tak naprawdę można ją również gotować, zapiekać i smażyć. Jeśli chcemy przygotować ją w smaczny sposób, to mamy szerokie pole do popisu, a ogranicza nas tylko inwencją. Trzeba przyznać jedno: obróbka termiczna łagodzi ostry smak tego warzywa.

Czasami można spotkać na straganach czarną rzepę z liśćmi
Czasami można spotkać na straganach czarną rzepę z liśćmi123RF/PICSEL

Czarna rzepa: Oto pomysły, jak ją wykorzystać

Jeśli nie mamy pomysłu na czarną rzepę, to warto zaserwować domownikom surówkę. Wystarczy warzywo zetrzeć, dodać do niego startą marchewkę, sól, pieprz, majonez lub jogurt naturalny i całość skropić cytryną. Przygotowanie takiej surówki z czarnej rzepy nie zajmie dłużej czasu niż kwadrans.

A co zrobić, kiedy nie mamy pomysłu na zupę? Wystarczy do wrzątku dodać włoszczyznę, ziemniaki i czarną rzepę pokrojoną w kostkę. Składniki ugotować, zabielić jogurtem naturalnym i zblendować, aby uzyskać zupę-krem.

Niektórzy zaś polecają przygotowanie placków z czarnej rzepy! Wykonuje się je tak samo, jak placki ziemniaczane, ale zamiast ziemniaków właśnie, na tarce ściera się rzepę.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas