Serki do smarowania a redukcja cholesterolu. Dlaczego warto uwzględnić je w jadłospisie?

Zdrowe odżywianie w połączeniu z aktywnością fizyczną to doskonałe sposoby, by nasz organizm był silny i odporny. W ten sposób minimalizujemy również ryzyko zapadnięcia na poważne choroby sercowo-naczyniowe, w tym na przykład miażdżycę, która jest skutkiem zbyt wysokiego poziomu „złego” cholesterolu. Jak więc prawidłowo się odżywiać i dlaczego w diecie warto uwzględnić serki do smarowania?

Serek twarogowy można wykorzystać nie tylko na kanapkę, ale również do gotowania i pieczenia
Serek twarogowy można wykorzystać nie tylko na kanapkę, ale również do gotowania i pieczenia 123RF/PICSEL

Odpowiednia dieta bogata w zdrowe tłuszcze, warzywa i owoce oraz błonnik jest podstawowym elementem hamującym postęp hipercholesterolemii, czyli nadmiaru "złego" cholesterolu. Jeśli chodzi o owoce i warzywa, warto sięgać po jabłka, grejpfruty, porzeczki, cytrusy i agrest, a z warzyw - groch, fasolę czy marchew. Z mięs dobrym wyborem są chude rodzaje, czyli kurczak i indyk, mleko powinno być odtłuszczone, a pieczywo - pełnoziarniste. Korzystne efekty przynosi picie zielonej herbaty i niegazowanej wody mineralnej. Skutecznym pomocnikiem obniżania cholesterolu mogą być również... serki kanapkowe. O ile tylko posiadają jeden kluczowy składnik.

Zdrowa dieta: serek serkowi nierówny

Serki kanapkowe zdobywają coraz większą popularność i często traktowane są jako nieodłączny element diety odchudzającej. Dość powszechnie uważane są za zdrowe i niskokaloryczne, ale... to nie do końca prawda. Jeśli bowiem dokładnie wczytamy się w zawartość, okaże się, że niektóre "lekkie i puszyste" serki mogą mieć całkiem wysoką zawartość tłuszczu, wynoszącą średnio od 20 do 25 proc. Choć jest to o połowę mniej niż w serach żółtych, to wciąż zbyt dużo, by rekomendować je jako nieodłączny element diety odchudzającej. Co więcej, w duże mierze są to tłuszcze nasycone, a tych warto unikać. Na szczęście na rynku znajdziemy obecnie wyjątki od tej reguły: w sklepach dostępne są już pierwsze na rynku serki zawierające stanole roślinne. Dlaczego warto je spożywać?

Zdrowe przekąski w 5 minut

Stanole roślinne mają korzystny wpływ na poziom "złego" cholesterolu we krwi. Choć znajdują się na przykład w ziarnach sezamu i pestkach słonecznika, by w pełni korzystać z ich pozytywnego wpływu, najlepiej dostarczać je organizmowi z żywnością specjalnie o nie wzbogaconą. Takim produktem jest na przykład Benecol, pierwszy serek twarogowy w Polsce zawierający ten składnik. Nie zawiera on sztucznych aromatów, barwników i konserwantów, a dzięki obecności stanoli roślinnych może przyczynić się do redukcji cholesterolu w organizmie o ok. 7-10 proc. już w ciągu 2-3 tygodni (oczywiście pod warunkiem użytkowania zgodnie z zaleceniami i utrzymania zdrowego stylu życia i diety).

Benecol content box
Benecol content box.

Fast foody i smażenie, czyli z czego zrezygnować

Jeśli naszym celem jest obniżenie poziomu cholesterolu, powinniśmy zrezygnować z takich produktów jak dania instant, słodkie i słone przekąski, fast foody, tłuste mięso i wędliny, parówki czy żółty ser. Powinniśmy się również wystrzegać nadmiaru tłuszczu: nie tylko zrezygnować z potraw smażonych w panierce i sosów, ale również ograniczyć z używania śmietany, smalcu czy masła. Produkty te w wielu sytuacjach możemy zastąpić właśnie serkiem kanapkowym, który będzie stanowił zdrowszą, ale wcale nie mniej smaczną alternatywę. Serek twarogowy Benecol ma szerokie zastosowanie - można używać go nie tylko w charakterze "smarowidła" do chleba, ale również do gotowania i pieczenia. Z powodzeniem sprawdzi się więc jako baza sosu bądź deseru czy do zabielenia zupy.

W walce ze "złym" cholesterolem ważne jest także to, by nie spoczywać na laurach, nawet jeśli szybko osiągniemy zauważalne efekty. Zdrowe odżywianie to bowiem podstawa - chroni przez otyłością i podwyższonym ciśnieniem oraz sprawia, że mamy dobre samopoczucie i świetnie czujemy się w swoim ciele. Jeśli do odpowiedniej diety zafundujemy sobie dużo ruchu - na pozytywne efekty nie będzie trzeba długo czekać.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas