Reklama

Reklama

Kazania księdza z misiem

Spotykały się z księdzem Józefem Tischnerem, jego misiem Bartkiem i Panem "Jezuchem". Ks. Tischner przez ponad 10 lat prowadził msze dla dzieci, a zapis pięciu z nich można przeczytać w "Rozmowach z dziećmi. Kazaniach (nie)codziennych".

W latach 70. ubiegłego wieku ksiądz Józef Tischner prowadził w kościele św. Marka w Krakowie msze dla przedszkolaków. W niesamowitym dialogu z małymi wiernymi opowiadał o dobrych nowinach głoszonych w Ewangelii. Mówił o zazdrości, przyjaźni, wartości ludzkiej pracy o tym, jak ważna jest modlitwa.

Wprowadzał przedszkolaki w świat wiary w niezwykle przystępny sposób, nie poprzez skomplikowane słowa, ale w odniesieniu do ich życia i problemów. Rozmawiał z nimi, a nie mówił do nich. A one rozmawiały z nim.

Reklama

Każdy z uczestników mszy mógł powiedzieć swoje zdanie, nawet jeśli bał się mikrofonu. Ksiądz Józef tłumaczył cierpliwie, że mikrofon pożera tylko słowa, a nie ludzi. Poza tym zawsze gotowy do pomocy był miś Bartek, którym można było się opiekować za aktywne uczestnictwo we mszy czy kiedy było się na niej pierwszy raz - na zachętę.

W książeczce opracowanej przez Wojciecha Bonowicza, która została wydana przez Wydawnictwo Znak, znajdziemy również niepublikowane dotąd opowiadania zmarłego w 2000 r. niezapomnianego księdza-filozofa. Czytając ją można uronić niejedną łzę. Nie tylko ze wzruszenia, ale i ze śmiechu. Bez względu na to, jaką wyznajemy religię.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy