Krótka historia biustonosza

Większość kobiet nie wyobraża sobie dziś kompletnego ubioru bez biustonosza. Nosimy go nie tylko dla wygody, ale także by podkreślić nasze kształty i stać się atrakcyjniejszymi w oczach mężczyzn.

article cover
AFP

W XVI w. wynaleziono gorset, który zwano też sznurówką lub pancerzykiem. Panował on niepodzielnie przez cztery stulecia. Miał formę pancerza ponieważ do jego konstrukcji używano stali. Był poza tym bardzo ciasny, gdyż wówczas panowała moda na "talię osy" (prawidłowy obwód pasa osiągano wtedy kiedy można było się w nim objąć dłońmi). Kobiety tak ściskały się tymi gorsetami, że niejednokrotnie mdlały z braku powietrza. Deformowały sobie także żebra.
Polepszacze biustu
Prototyp biustonosza został skonstruowany w Nowym Jorku przez Henry'ego Leshera i opatentowany w 1859 r.
Rok później w Anglii zrobiono pierwszy biustonosz, nazwany "polepszającym biustem". Zbudowany był z drutu i naciągniętego na niego jedwabiu. Wyglądem przypominał raczej dwa sitka do herbaty niż staniczek. Ten wynalazek również został opatentowany w 1887 r. Natychmiast też rozpoczęto produkcję "polepszacza biustu". Można go było nabyć w sprzedaży wysyłkowej już za 75 centów. Mimo to nie cieszył się zbyt dużym powodzeniem głównie dlatego, że był niewygodny w noszeniu.

Dwa lata później, w 1889 r. francuska gorseciarka Herminie Cadolle opracowała model współczesnego biustonosza i nazwała go "le bien-etre". Składał się on z dwóch części: na dole był gorset, a górna część (przypominająca kaftanik) podtrzymywała piersi przy pomocy naramiennych pasków. Każda pierś była osadzona w osobnej miseczce. Od 1905 r. górna część tego kompletu była sprzedawana oddzielnie. Nosiła nazwę soutien-gorge, czyli "podtrzymywacz piersi". Firma założona przez Herminie Cadolle istnieje do dzisiaj.

Kolejny model biustonosza skonstruował austriacki przemysłowiec Hugo Schindler. Ponieważ wieści nie roznosiły się wówczas po świecie tak szybko jak dzisiaj, nie wiedział on, że jego pomysł jest kolejnym w tej dziedzinie. Schindler chciał zastąpić modny wówczas gorset czymś bardziej praktycznym.

5 września 1899 r. Christine Hardt z Drezna uzyskała Patent Cesarski nr 110 888 za "damski strój podtrzymujący biust". Jej biustonosz był praktyczniejszy niż poprzednie wynalazk,i ponieważ ramiączka przy nim nie były umocowane na stałe, ale zapinane na guziczki.

Miękki i bez haczyków

Pierwszy miękki biustonosz pozbawiony wszelkich usztywnień pojawił się w 1912 r. Jego twórcą był fabrykant gorsetów ze Stuttgartu, Sigmund Lindauer. Pomysł na stworzenie biustonosza miał zrodzić się podczas podróży poślubnej państwa Lindauer. Kiedy pana młodego bardzo zniecierpliwiło odwiązywanie licznych tasiemek i pętelek oraz odpinanie niezliczonej liczby haczyków przy gorsecie swojej żony wpadł na pomysł, aby stworzyć wygodniejszą kobiecą bieliznę. Jego wynalazek również został opatentowany.

Najbardziej praktyczny i najwygodniejszy ze wszystkich dotychczasowych modeli biustonoszy pojawił się na początku XX w. Wymyśliła go Mary Anne Phelps-Jacobs, która związała ze sobą dwie jedwabne chusteczki i przyczepiła do nich tasiemki. Patent na ten model został odkupiony od autorki przez firmę Warner Brothers w 1914 r. Firma ta, specjalizująca się w produkcji bielizny, zapłaciła za niego jedynie 1500$. W przeciągu paru lat wartość patentu wzrosła ponad tysiąckrotnie. Biustonosz wymyślony przez Mary Anne Phelps-Jacobs spłaszczał piersi. Miał więc zastosowanie użytkowe, a nie ozdobne i estetyczne. Przyjął się on niemal natychmiast wśród kobiet, które miały już dosyć ciasnych gorsetów.

Epoka push -up

W latach 30. wynaleziono nylon i włókna elastyczne. Było to ogromne odkrycie w branży bieliźniarskiej. Wtedy też zaprojektowano biustonosz, który był dla kobiet znacznie wygodniejszy od poprzednich modeli. Zaczęła panować tendencja do noszenia coraz śmielszych staników.

W 1948 r. powstał pierwszy biustonosz typu push-up nazwany Star, który znacznie uwydatniał i podnosił biust.

W latach 50. pojawiła się bardotka, czyli mocno wycięty i usztywniony fiszbinami staniczek. Nazwa pochodzi od nazwiska sławnej francuskiej aktorki - Brigitte Bardot, która pojawiła się na ekranie w biustonoszu robiąc tym furorę zwłaszcza wśród mężczyzn. Kobiety marzyły wówczas o takim biustonoszu. Chciały wyglądać tak seksownie, jak Bardot.

W historii biustonosza był też okres, kiedy ta część bielizny popadła w niełaskę. Czas ten przypadał na koniec lat 60., kiedy miała miejsce rewolucja seksualna. Kobiety, a zwłaszcza feministki, uznały biustonosz za symbol zniewolenia i paliły je na stosach podczas manifestacji feministycznych.

Współcześnie biustonosz jest nieodłączną częścią kobiecej garderoby. Nie ogranicza nas już jeden model. Dziś mamy setki fasonów do wyboru. Inny założymy do gry w tenisa czy na spacer, inny do pracy lub szkoły, a jeszcze inny na wieczorne wyjście. Biustonosz może być tradycyjny, bawełniany i praktyczny lub ozdobny, koronkowy oraz seksowny. Każda z nas wybiera model i fason, który najbardziej jej odpowiada i nikt już nie chce palić tej części kobiecej bielizny, doceniając jej funkcjonalność i wdzięk.

Agnieszka Jas

Pin Up

+28
IDmedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas