Reklama

Reklama

Krótka historia biustonosza

Większość kobiet nie wyobraża sobie dziś kompletnego ubioru bez biustonosza. Nosimy go nie tylko dla wygody, ale także by podkreślić nasze kształty i stać się atrakcyjniejszymi w oczach mężczyzn.

Biustonosz towarzyszy kobietom już ponad 100 lat. Kiedyś nie przypominał jednak tego, co dziś potocznie nazywamy stanikiem. Jego historia sięga starożytnej Grecji. W państwach-miastach typu Sparta, gdzie kobiety mogły uprawiać sport, wymyślono - dla wygody pań - formę opaski podtrzymującej piersi. Nazywano ją "apodesmos" lub "mastodeton". Podobno opaskę tę wymyślili mężczyźni, aby figura kobieca stała się bardziej płaska i podobna do męskiej.

Reklama

W XVI w. wynaleziono gorset, który zwano też sznurówką lub pancerzykiem. Panował on niepodzielnie przez cztery stulecia. Miał formę pancerza ponieważ do jego konstrukcji używano stali. Był poza tym bardzo ciasny, gdyż wówczas panowała moda na "talię osy" (prawidłowy obwód pasa osiągano wtedy kiedy można było się w nim objąć dłońmi). Kobiety tak ściskały się tymi gorsetami, że niejednokrotnie mdlały z braku powietrza. Deformowały sobie także żebra.
Polepszacze biustu
Prototyp biustonosza został skonstruowany w Nowym Jorku przez Henry'ego Leshera i opatentowany w 1859 r.
Rok później w Anglii zrobiono pierwszy biustonosz, nazwany "polepszającym biustem". Zbudowany był z drutu i naciągniętego na niego jedwabiu. Wyglądem przypominał raczej dwa sitka do herbaty niż staniczek. Ten wynalazek również został opatentowany w 1887 r. Natychmiast też rozpoczęto produkcję "polepszacza biustu". Można go było nabyć w sprzedaży wysyłkowej już za 75 centów. Mimo to nie cieszył się zbyt dużym powodzeniem głównie dlatego, że był niewygodny w noszeniu.

Dwa lata później, w 1889 r. francuska gorseciarka Herminie Cadolle opracowała model współczesnego biustonosza i nazwała go "le bien-etre". Składał się on z dwóch części: na dole był gorset, a górna część (przypominająca kaftanik) podtrzymywała piersi przy pomocy naramiennych pasków. Każda pierś była osadzona w osobnej miseczce. Od 1905 r. górna część tego kompletu była sprzedawana oddzielnie. Nosiła nazwę soutien-gorge, czyli "podtrzymywacz piersi". Firma założona przez Herminie Cadolle istnieje do dzisiaj.

Kolejny model biustonosza skonstruował austriacki przemysłowiec Hugo Schindler. Ponieważ wieści nie roznosiły się wówczas po świecie tak szybko jak dzisiaj, nie wiedział on, że jego pomysł jest kolejnym w tej dziedzinie. Schindler chciał zastąpić modny wówczas gorset czymś bardziej praktycznym.

5 września 1899 r. Christine Hardt z Drezna uzyskała Patent Cesarski nr 110 888 za "damski strój podtrzymujący biust". Jej biustonosz był praktyczniejszy niż poprzednie wynalazk,i ponieważ ramiączka przy nim nie były umocowane na stałe, ale zapinane na guziczki.

Dowiedz się więcej na temat: gorset | pomysł | Piersi | krótka | biustonosz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje