Reklama

Reklama

Kampania "Nasz Klimat" - podsumowanie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podsumowało kampanię informacyjno-edukacyjną "Nasz Klimat", której głównym celem było podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Kampania rozpoczęła się w trzecim kwartale 2021 r.

Aktywności zaplanowane w czasie trwania kampanii pozwoliły na zainicjowanie dyskusji nt. zmian klimatu oraz aktywne zaangażowanie mieszkańców Polski w działania na rzecz ochrony środowiska. Hasło przewodnie "Klimat tworzą ludzie" podkreślało rolę jednostki i jej wpływ na klimat.

- powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. 

Kampania "Nasz Klimat" była prowadzona wielokanałowo, m.in. za pośrednictwem mediów tradycyjnych (telewizja, prasa drukowana, radio) i Internetu (bannery, media społecznościowe - Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, podcasty i serwisy VOD). Ważnym punktem było również podjęcie współpracy z blogerami i influencerami, którzy na co dzień poruszają zagadnienia związane z klimatem i ochroną środowiska. W telewizji można było zobaczyć spoty, pokazujące, jak niewiele trzeba, by wdrożyć ekonawyki w swoje codzienne życie.

Reklama

Nauka poprzez zabawę

Aktywności podejmowane w ramach kampanii "Nasz Klimat" kreowały pozytywne wzorce w zakresie inicjatyw społecznych oraz codziennych nawyków, które przyczyniają się do zahamowania negatywnych skutków zmian klimatycznych. Taką edukację warto zacząć jak najwcześniej, dlatego bardzo istotnym elementem działań było stworzenie pakietów edukacyjnych dla szkół podstawowych, które są wsparciem dla nauczycieli w przygotowaniu zajęć lekcyjnych budujących świadomość i wiedzę na temat działań proekologicznych.

Starsi uczniowie w szkołach ponadpodstawowych mogli wziąć udział we wspólnej zabawie przeprowadzonej w formie konkursu - Videoolimpiady  na najlepszy film edukacyjny, który odpowiadał na bardzo ważne pytanie: "W jaki sposób na co dzień możemy dbać o klimat?". 

- dodaje przedstawiciel resortu.

Myśl lokalnie, działaj globalnie

Istotnym elementem kampanii były działania skierowane do gmin. Powstał pakiet materiałów informacyjno - edukacyjnych do wykorzystania wśród pracowników administracji publicznej oraz mieszkańców gmin. Znalazły się w nim praktyczne porady, w jaki sposób wdrażać proklimatyczne działania w gminie, a także materiały do adaptacji przez poszczególne gminy - dzięki tym dokumentom samorządy mogą w przyjazny sposób przedstawić przykłady dobrych praktyk proekologicznych na swoim terenie.

Swoimi sprawdzonymi sposobami na życie w zgodzie z naturą miały okazję podzielić się z Polakami również Koła Gospodyń Wiejskich. Do konkursu "W moim domu nic się nie marnuje" zgłosiło się 230 Kół, które nadesłały ponad 400 ekopraktyk. To ważne, by zasady panujące w polskich domach stały się źródłem inspiracji. To dzięki nim powstał "Domowy Poradni Ekonawyków". Ebook ten to zbiór wielu ciekawych porad, który powstał na bazie zwycięskich i wyróżnionych zgłoszeń.

Czy Polacy są EKOistami?

W ramach kampanii zostało także przeprowadzone badanie, w którym zapytano reprezentatywną grupę Polaków o codzienne nawyki i postawy proekologiczne. Zagadnienia dotyczyły m.in. użycia żarówek LED, korzystania z ekologicznych kosmetyków i chemii domowej, motywacji do zakupów, ze szczególnym uwzględnieniem walorów ekologicznych, a także podejścia do nurtu zero waste. Na jego podstawie powstał raport "Klimat tworzą ludzie - zachowania ekologiczne Polaków", który pokazuje, że kampania ta była bardzo potrzebna. Choć wiele wyników napawa optymizmem, wciąż powinniśmy edukować Polaków w zakresie zmian klimatu i przypominać, że każdy, nawet mały gest, ma znaczenie. 

Kluczowym elementem kampanii była również strona: www.naszklimat.gov.pl, z której można było dowiedzieć się więcej o tym, jak zmieniać swoje życie na bardziej eko oraz pobrać materiały, które powstały w trakcie trwania kampanii.

- mówi rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka.1 Badanie ilościowe realizowane techniką CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków i w grupie rodziców dzieci w wieku 0-14 lat. Badanie jest zrealizowane przez firmę badawczo-rozwojową Zymetria w marcu 2022. 

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ochrona klimatu | ochrona środowiska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy