Reklama

Reklama

Myją prezerwatywy i używają ich po raz drugi. Lekarze alarmują

​Prezerwatywy to produkty jednorazowe, które po użyciu należy wyrzucić. Brzmi jak oczywistość? Nie dla każdego - w USA nie brakuje osób, które po stosunku myją prezerwatywy, by móc skorzystać z nich po raz drugi.`

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) opublikowały na swoim twitterowym profilu wpis następującej treści: "Mówimy o tym, ponieważ ludzie to robią: Nie myjcie prezerwatyw i nie używajcie ich po raz drugi. Sięgajcie po nową prezerwatywę podczas każdego stosunku seksualnego".

Pod wpisem natychmiast zaczęły się pojawiać żartobliwe komentarze i mnóstwo wyśmiewających sprawę memów. 

"Brzmi jak ostrzeżenie: uwaga, gorąca herbata jest gorąca", "to obrzydliwe", "przecież prezerwatywy nie są drogie" - to tylko niektóre komentarze, te nadające się do zacytowania. Ostrzeżenie ma jednak sens - jedynie połowa amerykańskich uczniów zetknęła się z zaleceniami CDC odnośnie korzystania z prezerwatyw. 

Reklama

Z raportu przygotowanego przez ośrodek wynika, że jedna trzecia mieszkańców USA używa tego rodzaju zabezpieczeń, jednak grupa, która robi to nieprawidłowo jest całkiem liczna. Oczywiście trudno podać tu dokładny odsetek, w końcu kwestia używania kondomów jest sprawą bardzo intymną, nie wspominając o tym, że pod pojęciem "nieprawidłowe używanie prezerwatyw" mieści się wiele rzeczy: nieumiejętne ich zakładanie, nieodpowiedni rozmiar czy w końcu mycie i ponowne użycie.

Wystarczy jednak przytoczyć wyniki badań profesora Richarda Crosby’ego z Uniwersytetu w Kentucky, by zdać sobie sprawę, że coś jest na rzeczy. Jak pisze Crosby, "badacze stale nie zdają sobie sprawy z tego, jak skomplikowane może być użycie kondoma". W tych samych badaniach wykazano, że odsetek respondentów używających prezerwatywy więcej niż raz waha się między 1.4 a 3.3 procenta.

Czy ten problem dotyczy też użytkowników prezerwatyw w Polsce? 

Nie dysponujemy wiarygodnymi statystykami na ten temat, choć można przypuszczać, że i w naszym kraju nie brakuje osób, które nie odebrały należnej edukacji seksualnej.

Dlatego wyjaśniamy i przypominamy: prezerwatywa chroni przed zajściem w ciążę, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Lateks tworzy szczelną zaporę i uniemożliwia przeniknięcie plemników i wirusów. Dodatkowo, prezerwatywy pokrywa substancja plemnikobójcza. Jakiekolwiek mycie uszkadza lateks i znacznie obniża jego skuteczność.

Powtarzamy więc za amerykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom: używajcie prezerwatyw tylko raz!

Oszczędność w tym temacie może sporo kosztować.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy