Reklama

Reklama

Objawy, których nie powinnaś lekceważyć

Widzisz inne niż zwykle, niepokojące zachowanie swojego maleństwa? A może zauważyłaś u pociechy nietypowe objawy i martwisz się, że dzieje się z nią coś niedobrego? Pomożemy ci rozszyfrować, co mogą oznaczać niektóre z nich.

Najbardziej wyczulonym i doświadczonym obserwatorem swojego dziecka jesteś ty sama. To właśnie ty, troskliwa mama, zwracasz uwagę na każdą zmianę w zachowaniu maluszka, jego inny niż zwykle płacz, niespokojny sen, rozdrażnienie czy gorączkę. Wiele z tych objawów może (choć nie musi!) zwiastować chorobę. Możesz zapobiec jej rozwojowi, jeśli odpowiednio szybko je zauważysz i w porę pokażesz maluszka lekarzowi. Twoje obserwacje będą też niezwykle cenne dla lekarza, by mógł jak najdokładniej ocenić stan małego pacjenta.

Reklama

Widząc, że z maluchem coś się dzieje, nie wpadaj jednak w panikę - w większości przypadków nie jest to nic groźnego. Bądź po prostu cały czas czujna, bo czasami od twojej szybkiej reakcji i błyskawicznego zaalarmowania pediatry może zależeć bardzo wiele.

Jeśli nie jesteś pewna, czy jakiś objaw jest tylko fizjologią, czy zwiastunem choroby, koniecznie pokaż dziecko pediatrze.

Ważne

Brak apetytu to często normalny objaw
Rodzice są przyzwyczajeni, że noworodki i niemowlęta systematycznie i dużo jedzą. Dlatego martwią się, że rosnące dziecko zaczyna mniej interesować się jedzeniem. Tymczasem to naturalne zjawisko, nasilające się około pierwszego roku życia, gdy maluch zaczyna chodzić. Odkrywa tyle ciekawych rzeczy, że czasem nie jest w stanie usiedzieć w jednym miejscu tak długo, żeby zjeść cały posiłek.

Tylko ulewanie, czy już groźna choroba
Jeśli niemowlęciu od czasu do czasu ulewa się pokarm, nie ma powodu do niepokoju - u maleństwa to objaw fizjologiczny i dopuszczalny. Do natychmiastowej reakcji powinno skłonić cię natomiast występowanie u dziecka tzw. chlustających wymiotów, czyli nagłych, silnych torsji "na odległość". W przeciwieństwie do ulewań, mogą być one objawem poważnego schorzenia, występującego u niemowląt w pierwszych miesiącach życia (zwykle około 4-6 tygodnia), nazywanego pylorostenozą, czyli przerostowym zwężeniem odźwiernika.

Choroba ta występuje zwykle u chłopców (jeden przypadek na 200 dzieci). Przyczyną jest postępujące zwężenie połączenia pomiędzy żołądkiem a dwunastnicą, co prowadzi do nasilających się z dnia na dzień wymiotów. Wymaga leczenia operacyjnego.

Dowiedz się więcej na temat: witaminy | maluch | dziecko | objawy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje