Reklama

Reklama

Wenecja - karnawałowe serce Europy

Takiego karnawału nie ma nigdzie indziej na świecie - mówią ci, którzy choć raz bawili się w czasie karnawałowej fety w Wenecji, gdzie rozpoczął się 10-dniowy maskowy bal, na który jak co roku ściągają miliony turystów z całego świata.

- To Wenecja, tylko tu zobaczysz najpiękniejsze stroje - zapewnia mieszkanka weneckiej laguny. Przebierają się i wenecjanie, i przyjezdni, a wiek i pochodzenie nie są tu żadną przeszkodą.

Reklama

Typowy męski strój karnawałowy to wdzianko a la Casanova - biała maska i bogato zdobiony satynowy lub welurowy kostium. Do tego czarna peleryna i trójgraniasty kapelusz. Panie, które będą chciały dopasować się do partnerów i uchodzić za karnawałową księżną, będą musiały wydać na strój co najmniej 800 euro.

Przebrania są drogie, bowiem wykonuje się je ręcznie. Stali bywalcy karnawału sami sięgają po nitkę i igłę. Dzięki temu ich przebrania są wyjątkowe i oryginalne; łatwo też wyłowić ich z tłumu.

Karnawał to czas, kiedy na weneckim placu św. Marka można spotkać wiele ludzi-masek, najczęściej spacerują parami. O weneckich maskach opowiada korespondentka RMF, Agnieszka Milczarz:

Zagrały trąby, zabiły bębny, a z weneckiego cypla ruszył historyczny korowód. Bohaterkami tego korowodu jest 7 wenecjanek, które zostały porwane w 1290 r. przez rybaków. Kolorowy pochód przeszedł na plac św. Marka, gdzie powitano odbite przez rycerzy dziewczęta. Posłuchaj:

Po nocnych szaleństwach miasto rano długo budzi się do życia. Jednak w czasie karnawału Wenecja funkcjonuje według zupełnie innego rytmu. Najważniejszym punktem jest zawsze bal - tak jak ten, rozpoczynający zabawę. Na placu św. Marka w tan rzucają się najpierw ludzie-maski, a w ich ślady idą pozostali. O północy panowie zabierają swoje partnerki do gondoli i płyną na prywatne bale do położonych nad kanałami pałaców.

Zabawa na takich imprezach nie jest jednak tania. Bilet na bal w jednym z takich pałaców kosztuje ponad 300 euro. Ci, którzy skuszą się na taki wydatek, mogą zza masek dostrzec największe gwiazdy włoskiego show-biznesu.

W zabawie uczestniczą także młodzi wenecjanie. Ich nie stać na drogie bale maskowe. Organizują więc prywatne fiesty w starych i opuszczonych pałacach. Posłuchaj:

W niedzielę w samym centrum laguny odbywały się historyczne przedstawienia nawiązujące do czasów Serenissimy, czyli najjaśniejszej Republiki Weneckiej. Tego dnia z wysokiej wieży zjechał na linie anioł, który przybrał postać pięknej kobiety. Historycznie był to Turek, który wiele wieków temu w ten sposób złożył hołd weneckiemu władcy. Posłuchaj:

Zobacz galerię zdjęć z Wenecji

Dowiedz się więcej na temat: serce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje