Szykują się zmiany w czerwcowych wypłatach emerytur. Pieniądze przyjdą szybciej
W czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmodyfikuje harmonogram wypłat emerytur z uwagi na ustawowo dni wolne od pracy. Co to oznacza dla seniorów? Otóż spora grupa uprawnionych otrzyma swoje świadczenia wcześniej niż zazwyczaj.

Na czym polega zmiana w harmonogramie czerwcowych emerytur?
W czerwcu niektórych emerytów czekają zmiany związane z realizacją ich świadczeń. Mowa o przelewach i przekazach pocztowych z emeryturami, które zazwyczaj są realizowane 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca.
Należy zaznaczyć, że jeśli termin wypłaty emerytury przypada na dzień wolny od pracy lub święto, świadczenie powinno trafić do seniora dzień wcześniej. W czerwcu br. do przesunięcia terminów wypłat emerytur dojdzie dwukrotnie.
Pierwsza zamiana dotyczy świadczeń realizowanych 6. dnia miesiąca. W czerwcu jest to sobota, dlatego emerytury trafią do uprawnionych dzień wcześniej, zatem w piątek 5 czerwca.
Druga korekta to wypłata zaplanowana na 20. dnia miesiąca. W czerwcu 2026 r. również jest to sobota, więc pieniądze będą wypłacone w piątek 19 czerwca.
Zobacz również: Przyszłoroczna waloryzacja świadczeń niezadowalająca? Potrzebny będzie "zmodyfikowany mechanizm"?

W czerwcu ZUS na nowo przeliczy składki
Co roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym waloryzację kapitału początkowego. Wówczas środki rosną o określony procent, co ma bardzo duże znaczenie dla osób planujących przejście na emeryturę.
Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji oraz od przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB za ostatnie 5 lat. Subkonto posiada każda osoba urodzona po 1968 r. - tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Takie rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie realnej wartości składek emerytalnych przed inflacją.
Prognozowany wskaźnik rocznej waloryzacji składek i kapitału początkowego w czerwcu 2026 r. wynosi ok. 9,1 proc., co dla części osób oznacza wzrost przyszłej emerytury nawet o kilkaset złotych miesięcznie.
W czerwcu 2025 r. roczna waloryzacja składek na kontach głównych w ZUS wyniosła 14,41 proc., natomiast na subkontach ubezpieczonych wyniosła 9,49 proc.
Warto wiedzieć: Emerytura za granicą. Jeden błąd może zamienić raj w problem
Szukasz sprawdzonych sposobów na łatwiejsze i przyjemniejsze życie? Sprawdź nasze praktyczne porady, które pomogą ci zaoszczędzić czas, uniknąć błędów i czerpać radość z codziennych obowiązków. Więcej w sekcji PORADY na kobieta.interia.pl









