Reklama

Reklama

Ukraińskie kobiety uwolnione z niewoli. Rosjanie ogolili im głowy

Wczoraj sieć obiegła informacja, że Rosja – na warunkach wymiany – zwróciła Ukrainie ponad 80 jeńców – w tym kobiety. "15 kobiet zostało uwolnionych z niewoli w zamian za rosyjskich żołnierzy” – powiadomiło ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Instagramie. „Rosjanie ogolili im głowy na łyso, aby je upokorzyć" – tłumaczy resort na profilu ukraine.ua. Internauci są pełni podziwu. "Co za odważne kobiety!" – piszą w komentarzach.

Wczoraj świat obiegła informacja, że 15 kobiet z Ukrainy zostało uwolnionych w zamian za pojmanych żołnierzy z Rosji. Po sieci krąży zdjęcie żołnierek. Kobiety są dumne i uśmiechnięte,  mimo  że czas spędzony w rosyjskiej niewoli nie był dla nich łatwy. Rosjanie - by je upokorzyć - ogolili im głowy.

"Zwrócili naszych jeńców - 86 żołnierzy, w tym 15 kobiet. Wszystkie zostały brutalnie ogolone... Na znak upokorzenia, arogancji i pogardy. Podobnych okrucieństw dopuszczali się faszyści w obozach koncentracyjnych" - napisał na Facebooku Dmytro Lubiniec, deputowany Ukrainy. 

Reklama

Lubiniec dołączył zdjęcia uwolnionych kobiet. "Dowiemy się jeszcze więcej o zbrodniach przeciwko ukraińskiej ludności wojskowej i cywilnej. To wszystko stanie się podstawą dla trybunału" - dodał.

O sprawie wcześniej poinformowało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "15 kobiet zostało niedawno uwolnionych z niewoli w zamian za rosyjskich żołnierzy. Rosjanie ogolili im głowy na łyso, aby je upokorzyć" - oznajmił resort na Instagramie. "To najodważniejsze kobiety na świecie. Nikt nie może ich złamać" - zaznaczono w poście na profilu ukraine.ua.

Zarówno pod postem Ministerstwa Spraw Zagranicznych,  jak i pod wpisem Dmytra Lubinieca nie brakuje komentarzy. Internauci okazują wsparcie dla kobiet, które  właśnie wydostały się z rosyjskiej niewoli. "Prawdziwe bohaterki! Chwała im za to" - możemy przeczytać pod postem ukrainne.ua.

Komentujący sprzeciwiają się barbarzyńskim praktykom, jakich dopuszczają się Rosjanie. "Możecie zabrać im włosy, ale nigdy nie zabierzecie im siły" - napisał jeden z użytkowników aplikacji. "To najpiękniejsze i najdzielniejsze kobiety, jakie widział świat" - zgodził się inny. 

Dlaczego kobietom z Ukrainy ogolono głowy?

Golenie głowy to stara praktyka karania kobiet za nieposłuszeństwo. Stosowano ją w średniowieczu - by naznaczyć kobiety, którym zarzucano cudzołóstwo lub zdradę. Ogolona głowa miała przez następne miesiące być znakiem pohańbienia i potępienia. Kobiety z krótką fryzurą (odrastającymi włosami) były źle traktowane przez społeczeństwo.

Praktyka golenia głów powróciła w czasie II wojny światowej. Trzecia Rzesza stosowała ten rodzaj kary w przypadku kobiet oskarżonych o kolaborację z wrogiem. Publiczne golenie Niemek było oznaką ich potępienia.

***
Zobacz również:

Zabili jej męża, grozili synowi. Ukrainka została zgwałcona przez Rosjan

Gwałty to część taktyki wojennej. Statystyki przerażają

Ukraińskie bohaterki. Walczą o wolność nie tylko z bronią w ręku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraińcy | wojna w Ukrainie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy