Reklama

Reklama

Gwiazdy a’ la Antoine - z Sieradza do Paryża i Hollywood

21 września w Domu Mody Klif odbędzie się wernisaż wystawy "Gwiazdy a’la Antoine". Wystawa powstała z inspiracji postacią mistrza stylizacji i fryzjerstwa - Antoine’a Cierplikowskiego i powraca do niezwykłych kreacji największych światowych gwiazd XX wieku.

Wystawa "Gwiazdy a’la Antoine" przypomina postać wielkiego kreatora fryzur, który w swoim zawodzie był nie tylko światowego formatu artystą włosów, ale także nieocenionym prekursorem i wizjonerem stylizacji. Kariera Cierplikowskiego rozpoczęła się prawie sto lat temu w Sieradzu oraz Łodzi, gdzie uczył się zawodu i zdobywał pierwsze fryzjerskie doświadczenia.

Jego talent i oryginalne pomysły zaprowadziły go na salony Paryża i Hollywood. Wystawa "Gwiazdy a’la Antoine" nawiązuje do niezwykłych związków jakie często  łączą stylistów i gwiazdy. Prezentuje światowe sławy XX wieku, których wizerunek kreował Antoine Cierplikowski, min. Polę Negri, Gretę Garbo czy Brigitte Bardot oraz nowoczesne i współczesne wizje gwiazdorskich kreacji.

Reklama

Czerpiąc inspiracje z wizerunków gwiazd ubiegłego stulecia współcześni styliści  fryzur Kasia Poniatowska-Miłek i Darek Miłek ze studia MilekDesign oraz Jaga Hupało dokonali reinterpretacji dzieł Mistrza. Trójka stylistów wraz z Edytą Herbuś, Natalią Lesz, Nataszą Urbańską oraz Katarzyną Figurą w swoich kreacjach odwoływali się do najsłynniejszych wcieleń min.

Batty Davies, Eleonory Duse czy Coco Channel. Współczesne stylizacje przenoszą bohaterki w czasie jednocześnie interpretując dzieła mistrza Antoine’a z rożnych okresów jego twórczości. Od kapelusza z włosów, poprzez chłopczycę, aż do rozwianego blond szaleństwa niczym Brigitte Bardot w filmie "Babette idzie na wojnę".

Na wystawie można także podejrzeć jak powstawała gwiazdorska sesja. - Osoba Antoniego Cierplikowskiego nigdy nie była mi obca. Potrafię się z nim utożsamiać myślami, odczuciami.

Rozumiem jego podejście, jego radość i smutek tworzenia. Nie mogłam nie zaangażować się w ten projekt - powiedziała Jaga Hupało. Kasia i Darek Miłek dodają:

- Antoine był wizjonerem wyprzedzającym swoją epokę. Rewolucjonizował i zachwycał, a my możemy dziś z tego czerpać pełnymi garściami. Jako pierwszy zwracał uwagę na to, że kapelusz, suknia, uczesanie to nie są sprawy niezależne.

Był prekursorem tak modnego obecnie zawodu stylisty. Pracował z największymi gwiazdami i zawsze podkreślał, że na klientkę należy patrzeć jak rzeźbiarz na modelkę.

Pomysłodawcą i producentem wystawy jest Go Culture. Projekt powstał we współpracy z Sieradz Open Hair Festival, jedynym wydarzeniem poświęconym mistrzowi Cierplikowskiemu, które od pięciu lat odbywa się w Sieradzu.

W lipcu 2013 roku ukazała się książka "Monsieur Antoine" Huberta Demory'ego, jedyna wydana po polsku biografia Antoniego Cierplikowskiego. Książka wkrótce trafi do księgarń.

Wystawę można oglądać w Domu Mody Klif (Warszawa, ul. Okopowa 58/72) od 21 września do 20 października.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: wernisaż | wystawy | Edyta Herbuś

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy