Reklama

Reklama

Halloween z Empikiem

Halloween nieodłącznie kojarzy się nam z duchami, czarownicami oraz ze stworami rodem z kart powieści grozy. Bez wątpienia to jedno z najbardziej rozpoznawalnych świąt.

Szczególnie hucznie jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych oraz Irlandii. Do Polski przybyło w latach 90-tych ubiegłego wieku i ciągle zyskuje na popularności. Dla fanów święta Empik przygotował specjalną kolekcję "Halloween", która przybliży jego zwyczaje.

Legenda i tradycja

Legenda mówi, że Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Druidzi wierzyli, że tego dnia duchy osób zmarłych, a także tych, którzy się jeszcze nie narodzili, manifestują swoją obecność w świecie materialnym, poszukując żywych, z którymi będą mogli zamieszkać na cały najbliższy rok. Starożytni Celtowie wystawiali żywność przed swoje chaty, by zaspokoić apetyty duchów, ale także... ubierali się w łachmany, celem uniknięcia ich towarzystwa.

Reklama

W Stanach Zjednoczonych tradycja Halloween pojawiła się w latach 40-tych dziewiętnastego wieku. Sprowadzili ją oczywiście irlandzcy imigranci. Tradycja przyjmowała się powoli. Pierwsza parada Halloween odbyła się w mieście Anoka w stanie Minnesota w latach 20-tych dwudziestego wieku.

Mieszkańcy miasta przebrali się w kolorowe stroje znanych i lubianych postaci. Samo miasteczko w późniejszych latach zostało natomiast ogłoszone stolicą Halloween.


Współczesność

Obecnie Halloween jest hucznie obchodzonym wydarzeniem nie tylko w Irlandii i Stanach Zjednoczonych, ale także w innych krajach Europy. Na przestrzeni lat powstało wiele zabaw i tradycji, które weszły na stałe do programu święta. Kluczowym aspektem jest oczywiście odpowiedni strój i przystrojenie domu.

W przypadku kostiumów niezwykle popularne są stroje czarownic, diabłów, demonów, ale także - szczególnie ostatnio - wampirów. Domy często przystrajane są wydrążonymi dyniami, tzw. "Jack-o'-lantern", w których środku stawia się świece.

Do najpopularniejszych gier należy "cukierek albo psikus". Zabawa jest przeznaczona dla dzieci, które w przebraniu odwiedzają okoliczne domostwa. Jeżeli ktoś nie podzieli się z takim "duszkiem" cukierkiem, może spodziewać się psikusa.

Halloween siłą wdarło się do kultury popularnej. Najbardziej jaskrawym przykładem jest tutaj nakręcony w latach 70-tych film Johna Carpentera, którego akcja toczy się właśnie w Halloween. Film okazał się tak dużym sukcesem, że powstało aż dziesięć jego części, a niedawno nakręcono również jego remake.

Polska

W Polsce tradycja jest obecna od lat 90. ubiegłego wieku. Do kalendarzy kulturalnych na stałe weszły między innymi koncerty i imprezy, w których uczestnictwo gwarantuje oczywiście odpowiedni strój. Święto jest chętnie obchodzone w szkołach i przedszkolach, a mieszkańcy miejskich osiedli coraz częściej goszczą przebierańców poszukujących halloweenowych cukierków.

Dla wszystkich fanów tego święta Empik przygotował specjalną kolekcję, która przybliży zwyczaje Halloween. W kolekcji "Halloween" znajdą się między innymi:

stylizowane lampiony imitujące "Jack-o`-lantern", efektowne girlandy w kształcie ptaków i pająków, foremki i zestawy do babeczek, zdobione świece, kubki w kształcie dyni, koszyki imitujące pajęczynę oraz kapelusze czarnoksiężnika.

Kolekcja "Halloween" będzie dostępna we wszystkich salonach Empik już od 14 października.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Empik | impreza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy