Dziewicze miejsca w Niemczech, w których poczujesz bliskość przyrody

Choć Niemcy kojarzymy głównie z tradycyjną turystyką, zwiedzaniem zabytków czy osiągnięć nauki i techniki, w kraju naszych zachodnich sąsiadów można znaleźć również miejsca niemal nieskażone ręką człowieka! Natura w Niemczech może zachwycać – oto trzy fantastyczne miejsca, które umożliwią wam niespotykany dotąd kontakt z przyrodą!

Niezatrzymane dotąd zmiany klimatyczne, ale też pandemia COVID-19 sprawiła, że dla wielu z nas szalenie ważne stało się podróżowanie według zrównoważonych zasad. Chcąc nie szkodzić środowisku naturalnemu, ale jednocześnie spróbować odnaleźć wewnętrzny spokój, coraz chętniej rezygnujemy z najpopularniejszych celów turystycznych, szukając bliskości natury - całkiem blisko nas. Wraz z Niemiecką Centralą Turystyki wybraliśmy trzy miejsca w Niemczech, które z jednej strony - przybliżą nas do natury, a z drugiej - pozwalają na bezpieczne podróżowanie i jednoczesne oszczędniejsze korzystanie z zasobów naturalnych.

Turyńskie jaskinie, czyli Groty Wróżek w Saalfeld

W leżącym niecałe pięćdziesiąt kilometrów od Weimaru Saalfeld, na skraju Turyńskich Gór Łupkowych, znajdują się jedne z najbardziej bajecznych jaskiń na świecie. Saalfelder Feengrotten, czyli Groty Wróżek, to pozostałości dawnych kopalni ałunowych łupków. Cieknąca z pobliskich źródeł woda mineralna latami uformowała liczne stalagmity, stalaktyty i wiele innych formacji skalnych, które - pokryte kolorowymi osadami - wraz z licznymi kałużami nieruchomej wody, tworzą wrażenie niekończącej się feerii. Baśniowe jaskinie są dziś otwarte dla zwiedzających na trzech poziomach.

Warto też wspomnieć, że odwiedzenie jaskiń w Saalfeld może nieść ze sobą nie tylko znakomitą zabawę dla całej rodziny, ale mieć również walor prozdrowotny. Organizatorzy oferują bowiem możliwość odpoczynku w formie inhalacji w leczniczej jaskini - powietrze jest tu wolne od alergenów, pyłków i zarazków.

A to nie wszystko, co mają do zaoferowania Góry Łupkowe. W okolicach Saalfeld znajdziemy również dwa kąpieliska, stworzone na sztucznych zbiornikach - Bleiloch i Hohenwarte - to jedne z lepszych miejsc na plażowanie, rejs łódką czy kąpiel. Dookoła zaś roztacza się górzysty park krajobrazowy (Naturpark Thüringer Schiefergebirge/Obere Saale), oferujący nie tylko liczne szlaki wędrówkowe (najdłuższe szlaki przechodzi się w niecałe pięć godzin, dzięki czemu trasy są dostępne również w przypadku urlopu z dziećmi), ale również ponad 55 km trasy rowerowej. Ze względu na różne poziomy trudności ścieżek, władze Saalfeld przygotowały nawet specjalny planer dla rowerzystów.

Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych Saalfeld można znaleźć tutaj.

Rzeka Peene: mała Amazonia w centrum Europy

Nieco ponad sto kilometrów od granicy z Polską swój początek ma rzeka Peene, której dolina tworzy niesamowity i unikatowy w skali świata obszar nazywany niekiedy Amazonią Północy. Wzdłuż studwudziestokilometrowej rzeki rozciągają się bowiem mokradła, rzeczne łąki, torfowiska i zaskakująco gęste buczyny, stanowiąc dom dla setek gatunków zwierząt i roślin, który najprzyjemniej oglądać wprost z wody (choć, rzecz jasna, możliwe jest przebycie tej trasy również rowerem czy pieszo). Na trasie, a właściwie wzdłuż biegu rzeki, spotyka się kilka urokliwych miejscowości, w których łatwo o tradycyjny posiłek czy nocleg; my polecamy zwiedzenie jeśli nie całej trasy Peene, to choć dotarcie do miejscowości Anklam (gdzie rzeka wpada do Zalewu Szczecińskiego) i Stope an der Peene (w centrum informacji Parku Krajobrazowego można znaleźć wyjątkową wystawę o naturalnych bogactwach tej niemieckiej rzeki).

Wybierając rejs po Peene należy pamiętać, że nie będzie to klasyczna, szybka wycieczka po wodzie. Choć długość rzeki nie jest imponująca, to kurs po Peene może trwać aż pięć dni - i to nie tylko ze względu na dosyć leniwy nurt i małe nachylenie rzeki. Część spływów, planowanych jako odważne i nieśpieszne spotkanie z naturą, odbywa się kajakami, choć coraz częściej można spotkać tu nowoczesne łodzie zasilane zieloną energią elektryczną - wszystko po to, by jak najbardziej zminimalizować hałas przeszkadzający zwierzętom. Ma to również tę zaletę, że łatwiej o spotkanie z niepłoszonymi bobrami czy wydrami.

Szczegółowe informacje na temat podróżowania w okolicach rzeki Peene znajdziesz tutaj.

Wyjątkowo malowniczy wodospad

Ci, którzy od morza wolą bliskość górskiej przyrody, koniecznie powinni zainteresować się ofertą, którą natura przygotowała w Jurze Szwabskiej. W tym stosunkowo niewielkim paśmie górskim (Jura liczy sobie około 220 km długości) leżącym niedaleko Jeziora Bodeńskiego znajduje się jeden z najpiękniejszych naturalnych wodospadów świata. Uracher Wasserfall, bo o nim mowa, to leżący głęboko w lesie (dotrzeć tam można jedynie szlakiem pieszym!) wodospad: woda spływa tu aż z 37 metrów, dostarczając tym samym niesamowitego widoku o niemal każdej porze dnia. Choć do samego wodospadu da się dotrzeć bezpieczną ścieżką, warto również udać się nieco wyżej - na pobliską łąkę, skąd rozpościera się widok na wodospad w całej jego okazałości. Będąc jednak przy samym Uracher Wasserfall należy być ostrożnym, by nie wejść - nawet przypadkowo - w jego obszar: grozi to uszkodzeniem rosnącego (niemal w oczach!) wapienia tufowego, niesionego wraz z nasyconą wapniem wodą.

Jura Szwabska to też znakomita okazja do wędrówkach po okolicznych zamkach (szczególnie wartym uwagi jest majestatycznie położony Burg Teck) czy spróbowania swoich sił na licznych trasach rowerowych. Przez pasmo górskie prowadzi kilka ważnych dróg rowerowych (biegnie tu choćby międzynarodowa trasa rowerowa wzdłuż Dunaju - od jego źródeł aż po ujście). Schwäbische Alb oferuje również znakomite warunki do wspinaczki skałkowej, choć trzeba mieć na uwadze, że nie w każdym miejscu wspinanie się jest dozwolone. Nie da się więc ukryć, że jest to miejsce idealne dla tych, którzy chcą wypocząć aktywnie.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o wypoczynku w Jurze Szwabskiej.

Więcej o podróżowaniu po Niemczech w zgodzie z naturą znajdziecie tutaj.

Partnerem publikacji jest Niemiecka Centrala Turystyki

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy