Senior na urlopie - o czym należy pamiętać?

Specjalnie przygotowane oferty hoteli i biur turystycznych, pakiety zniżek, dopasowane do wieku programy wycieczek. Biura podróży coraz częściej kierują swoje oferty bezpośrednio do osób po 55. roku życia. Tego typu wakacje mogą być dobrym pomysłem na prezent dla starszej osoby. Bez względu na to czy na wczasy jedziecie całą rodziną czy senior będzie wypoczywał samodzielnie warto pamiętać o kilku kwestiach.

Seniorzy mają sporo czasu na beztroskie podróże
Seniorzy mają sporo czasu na beztroskie podróże123RF/PICSEL

Zadbaj o ubezpieczenie medyczne

Przed wyjazdem na wakacje, zwłaszcza zagraniczne, koniecznie należy wykupić ubezpieczenie, które pomoże w razie nieplanowanej wizyty u lekarza lub w szpitalu. Polisa nie tylko pokryje wydatki na wizyty czy leki, ale także pomoże opłacić rachunki w razie konieczności hospitalizacji seniora czy w przypadku, gdy trzeba będzie zorganizować transport medyczny. Na wspólne wczasy z seniorem warto wykupić pełen pakiet usług, który pokryje wszelkie nieprzewidziane koszty.

Podczas podróży do krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) przyda się także Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Bezpłatny dokument można wyrobić w lokalny oddziale NFZ, wniosek można złożyć także on-line. Warto pamiętać, że EKUZ daje możliwość korzystania z ochrony zdrowia według zasad panujących w danym kraju i nie pokrywa wszystkich świadczeń.

W razie nagłych wypadków: opaska SOS

Nagły upadek, niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia - w razie nieszczęśliwych wydarzeń warto wyposażyć seniora w urządzenie, które pozwoli szybko wezwać pomoc, nawet gdy nas nie będzie w pobliżu. Opaska SOS lub smartwatch z odpowiednimi funkcjami pozwolą zadbać o bezpieczeństwo mamy bądź taty podczas wyjazdu. Tego typu urządzenia najczęściej posiadają funkcję wykrywania upadków i automatycznego wzywania służb ratunkowych oraz wysyłania powiadomień do bliskich.

Opaski oraz elektroniczne zegarki posiadają także możliwość zmierzenia tętna, wykonania prostego EKG, sprawdzania natlenienia krwi czy temperatury skóry. Na wakacje nie trzeba więc zabierać ze sobą dodatkowych urządzeń, które pozwolą szybko skontrolować stan zdrowia.

W razie zgubienia: aplikacja z lokalizacją

Nowe miejsca sprzyjają zagubieniu w nieznanej okolicy, a zaginięcia seniorów nie należą do rzadkości, dlatego przed wyjazdem na wakacje warto wyposażyć starszych rodziców w aplikację umożliwiającą ich lokalizację. Taką usługę ma w swojej ofercie Play: Bezpieczna Rodzina pokazuje z dużą dokładnością miejsce pobytu danej osoby. W razie niedostępności sygnału GPS, do lokalizacji wykorzystuje zasięg sieci. Jedną z opcji jest także możliwość ustawienia strefy bezpieczeństwa. W razie jej opuszczenia (lub powrotu do zasięgu), jego bliscy zostaną poinformowani o tym fakcie. Warto także zauważyć, że usługa nie wymaga instalacji osobnej aplikacji na telefonie lokalizowanej osoby, a w dodatku namierzy każde urządzenie , niezależnie od sieci oraz modelu (obsłuży także starsze modele). Wszystko to sprawi, że możesz zadbać o bezpieczeństwo bliskiej osoby, bez obaw, że nie poradzi sobie z obsługą nowoczesnych technologii.

Właściwie spakowana walizka

Kluczem do udanej wycieczki jest właściwie spakowana walizka. Na wyjeździe sprawdzą się wygodne buty, które umożliwią starszej osobie komfortowe spacery oraz zwiedzanie. Przydadzą się także antypoślizgowe klapki pod prysznic, które ograniczą możliwość poślizgnięcia się na mokrej podłodze. W razie upałów warto mieć odprowadzające pot sportowe ubrania. Taka garderoba zminimalizuje ryzyko przykrych konsekwencji przebywania w wysokich temperaturach, jak przegrzanie czy udar słoneczny. W bagażu powinien znaleźć się także kapelusz chroniący przed słońcem, kurtka przeciwdeszczowa a także krem z wysokim filtrem. Ochrona przed poparzeniami i podrażnieniami jest szczególnie ważna, bowiem starsze osoby mają dużo wrażliwszą skórę, która jest podatna na wszelkie uszkodzenia.

Do walizki seniora należy także spakować apteczkę, która będzie towarzyszyła podczas urlopowych wycieczek. Oprócz zażywanych na stałe leków (warto skontrolować czy rodzice mają odpowiedni zapas) oraz środków opatrunkowych, warto zabrać także tabletki przeciwzapalne i przeciwbólowe, leki na biegunkę czy elektrolity (te zapobiegną odwodnieniu w razie upałów).

Komplet dokumentów

Przed wyjazdem nie wolno zapomnieć o zabraniu niezbędnych dokumentów. Dopilnuje, żeby rodzice zabrali je ze sobą do bagażu podręcznego. W strefie Schengen można poruszać z użyciem dowodu osobistego, poza nią potrzebny będzie aktualny paszport. Jednak dokumenty potrzebne będą nie tylko podczas podróży zagranicznych - dowód osobisty, legitymacja emeryta-rencisty przydadzą się w kraju m.in. jako potwierdzenie prawa do zniżek na bilety.

Na wyjazd warto zabrać ze sobą także komplet dokumentacji medycznej. Zaświadczenia o hospitalizacji, podbita przez lekarza lista leków zażywanych na stałe, potwierdzenie chorób przewlekłych - w razie wypadku wszystko to pomoże lekarzom w udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Osoby chorujące na cukrzycę podczas zagranicznych podróży (zwłaszcza samolotem) powinny posiadać także lekarskie zaświadczenie o posiadaniu przy sobie zapasu insuliny, igieł, strzykawek oraz słodkich płynów (podawanych w razie niskiego cukru).

.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas