Reklama

Reklama

Sześć zaskakujących miejsc, które musisz odwiedzić na Mazurach

Ogrody pełne pasji

W uroczej wiosce Marcinkowo, pod Mrągowem, w jednym miejscu zobaczycie ogród japoński, śródziemnomorski i marokański. Wysłuchacie lekcji ekologii, dowiecie się jak zbudować domek dla owadów zapylających i... naprawdę złapiecie oddech! To miejsce to Ogrody Markiewicz - pełne kolorów i zapachów, gdzie spacerować można wśród wnętrz ogrodowych o różnej tematyce, zmieszczonych na zaledwie 30 arach. 

Właściciele stworzyli tutaj m.in. ogród skalny, egipski, wiejski, nowoczesny, różankę, ogród zakochanych, a nawet zieloną klasę - miejsce, w którym cała rodzina może uczestniczyć w lekcjach ekologii. Ogrody zachęcają do relaksu - ławeczki, wiaty, urocze altanki, woliery dla motyli, a nawet zagroda dla bażantów złocistych - koniecznie odwiedźcie to miejsce! 

Mrągowskie źródełko miłości

Reklama

Być na Mazurach i nie zobaczyć mrągowskiego źródełka miłości to grzech, tym bardziej, że płynąca w nim woda gwarantuje również zdrowie i młodość. Legenda głosi, że lata temu, w czasach krzyżackich jeden z mieszkańców wbił w tym miejscu łopatę, a z ziemi wytrysnęła krystalicznie czysta woda. Chorujący na bóle mięśni i reumatyzm mężczyzna szybko wrócił do domu w obawie, że przemoczony i przemarznięty pochoruje się jeszcze bardziej. Ku swojemu zdziwieniu, rankiem wstał całkowicie zdrowy i pełen energii, a bóle reumatyczne zniknęły jak ręką odjął. 

Tak mówi średniowieczna legenda, wersja historyków różni się jednak znacznie... Według nich, ludzie zawsze zakładali osady nad brzegami rzek i jezior, nie inaczej było w przypadku Mrągowa. Woda z jeziora Czos rzadko nadawała się jednak do picia - kopano więc głębokie studnie i szukano naturalnych wycieków z ziemi. 

Mieszkańcy Mrągowa cierpieli czasem na całkowity brak smacznej wody pitnej - wtedy to małe źródełko ratowało zdrowie. To dlatego, po dziś dzień nazywane jest również "źródłem zdrowia" - ponoć woda przez długi czas nie zmienia smaku i można ją przechowywać bardzo długo! 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje