Reklama

Reklama

Zabieramy rodziców na urlop – jak się przygotować?

Wakacje ze starszymi osobami wyglądają nieco inaczej niż te, które organizujemy dla samych siebie czy dla dzieci. Musimy pamiętać, że osoba w podeszłym wieku może się źle poczuć, nie mieć siły, a nawet się zgubić. Jak się przygotować, by taki wyjazd pozwolił wszystkim na spokojny odpoczynek?

Opaska SOS

Opaski dla seniorów pozwalają nam spać spokojnie, gdy nie ma nas w pobliżu, dobrze sprawdzą się w trakcie wyjazdów. Dzięki niej szybko wezwiemy pomoc, ale nie tylko. Urządzenie powiadomi nas, gdy senior pod naszą nieobecnością zasłabnie lub się przewróci. Podczas wspólnego wyjazdu wakacyjnego do takiej sytuacji może dojść na przykład w toalecie czy pod prysznicem. Opaska umożliwia również kontrolowanie m.in. tętna i ciśnienia, nie musimy więc zabierać ze sobą dodatkowego urządzenia do pomiarów.

Aplikacja z lokalizacją

Doskonałym narzędziem do opieki nad seniorem jest również usługa Bezpieczna Rodzina oferowana przez Play. Jedną z licznych funkcji aplikacji jest możliwość sprawdzenia lokalizacji bliskich. Działa ona z bardzo dużą dokładnością, a jeśli sygnał GPS jest niedostępny, aplikacja zlokalizuje bliską osobę przy pomocy zasięgu sieci komórkowej. Istnieje również możliwość ustawienia stref bezpieczeństwa. Jeśli bliska osoba opuści wyznaczony obszar, zostaniemy o tym poinformowani. Ta funkcja jest bardzo pomocna w opiece nad starszą osobą. Przypadki zaginięć seniorów nie należą do rzadkości, a łatwiej się zgubić, gdy przebywamy w nieznanej okolicy w trakcie wyjazdu wakacyjnego. Aby korzystać tylko z opcji lokalizacji, nie jest wymagane pobranie aplikacji na lokalizowanym telefonie.

Reklama

Apteczka i dokumentacja medyczna

Większość osób w podeszłym wieku zmaga się z większymi lub mniejszymi chorobami, dlatego koniecznie musimy zabrać ze sobą leki przyjmowane na stałe (upewnijmy się, że wystarczą na cały wyjazd) oraz dodatkowo te, które powinny znaleźć się w każdej wakacyjnej apteczce. Spakujmy podstawowe lekarstwa pozwalające zwalczyć przeziębienie, tabletki na alergię i chorobę lokomocyjną. Koniecznie weźmy środki na dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz elektrolity, które pozwolą nawodnić organizm po takiej chorobie. Wyjazd może spowodować zaparcia, dlatego warto też wziąć ze sobą leki przeczyszczające. W apteczce powinny również znaleźć się środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. By nie dopuścić do oparzeń słonecznych, weźmy krem z filtrem UV. Warto mieć też ze sobą preparaty odstraszające komary i kleszcze.    

Ubezpieczenie i dokumentacja medyczna

Zanim wyjedziemy, pamiętajmy o wykupieniu ubezpieczenia dla wszystkich uczestników podróży. W trakcie wakacji może być konieczna hospitalizacja seniora. Jeśli przebywamy na terenie Unii Europejskiej albo w krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), wystarczy nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można odebrać w Oddziałach Wojewódzkich lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli wybieramy się poza UE, koniecznie powinniśmy wkupić polisę. W trosce o zapewnienie właściwej opieki medycznej w każdym możliwym przypadku, dla osoby starszej wybierzmy pełen pakiet usług. Warto również w podróż zabrać dokumentację medyczną seniora. Dzięki temu w przypadku konieczności hospitalizowania lekarze będą mieli wgląd w stan zdrowia pacjenta. 

Gotówka i karta płatnicza

Pamiętajmy, że nie wszędzie zapłacimy kartą płatniczą, nie wszędzie też z łatwością wypłacimy pieniądze z bankomatu. Dlatego warto wziąć ze sobą w podróż gotówkę, ale i mieć kartę, którą w razie konieczności pokryjemy większe wydatki. Wyjazdy z osobą w podeszłym wieku bywają nieprzewidywalne, musimy więc nastawić się na niespodziewane koszty podróży. Jeśli jedziemy za granicę, koniecznie kupmy lokalną walutę lub przynajmniej dolary albo euro - waluty, które będziemy mogli bez problemów wymienić na miejscu. Nie trzymajmy wszystkich pieniędzy i kart w jednym miejscu, by w razie kradzieży nie stracić wszystkiego.

Wygodne ubrania i buty

Upewnijmy się przed wyjazdem, czy senior właściwie się spakował. Koniecznie weźmy wygodne buty, które pozwolą spacerować po plaży czy górskich szlakach. Na wypadek deszczu musimy mieć kurtkę. Warto również spakować wygodne dresy i przewiewne sukienki lub krótkie spodnie. Nie zapomnijmy o ubraniach na chłodniejsze wieczory. Zadbajmy też o to, by senior miał nakrycie głowy chroniące przed upalnym słońcem.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje